Конспект освітньої діяльності з дітьми старшого дошкільного віку «Сторінки історії. Первісні люди"

Марина Пурину

МКДОУ дитячий садок №77 м Новосибірськ

Сюжетно-рольова гра«»

Проводилась під час тематичного тижня «Побут. Меблі, побутова техніка ».

Учасники: Діти 6-7 років

склала: Вихователь Пурину Марина Геннадіївна

мета: Знайомство дітей з життям первісної людини

завдання:

Виховувати інтерес до історії розвитку людини;

Розвивати допитливість;

Розширювати пошуково-пізнавальну діяльність дітей;

Розвивати пізнавальну активність, збагачувати словник. Викликати бажання брати активну участь в загальній розмові і грі.

Виховувати дружні взаємини, взаємодопомога.

Розвивати пам'ять, логічне мислення, мова, інтерес до самостійного рішенням пізнавальних завдань.

Закріпити з дітьми отримані знання, доставити дітям радість і задоволення від сюжетно-рольової гри.

активізація словника: Житло, печера, плем'я, священний вогонь, ритуальний танець, наскальні малюнки.

Матеріал й устаткування: Печера, шкури тварин, «Багаття», Камені і палички для «Розведення» багаття, «Списи», Силуети тварин, аркуші паперу, «Річка», Шпажки, крейда.

музичне оформлення: «Звуки Африки», «Звуки барабанів».

попередня робота:

Читання книг та енциклопедій по темі "Стародавній світ", «Подорож в Стародавній світ», Перегляд відеоматеріалу. виготовлення макета « Стоянка первісної людини»

Хід гри:

Хлопці, ви хочете зі мною відправитися в кам'яний вік? Мені дуже хочеться подивитися, як жили люди в Стародавньому світі! Хто зі мною? А раптом подорож виявиться небезпечним: Нам може зустрітися дикий звір, ворожі племена - ви не боїтеся? Той, хто готовий відправитися в подорож по Стародавньому світу, підходите ближче, щоб потрапити в поле дії машини часу. Приготувалися! Вставайте в коло тісніше, ми будемо заводити машину часу! приготували руки (Заводимо мотор) «Р-р-р-р!»,покладіть руки на плечі один одного: «Хочемо в кам'яний вік! Хочемо в кам'яний вік! Хочемо в кам'яний вік! » Руки вгору. Полетіли!


раз первісні люди

Пішли в праліс.

І первісне сонце

Дивилося на них з небес.

Вирішили тоді ці люди

У глухий печері пожити,

Вогонь вони роздобули,

На ньому стали їжу варити.

А їли вони руками

І пили воду з струмка,

Одягнені не так, як ми з вами,

Шкура на них була.

Давайте і ми побудуємо печеру! (З блоків і покривала)

Хлопці, як ви думаєте, у що одягалися первісні люди? (Шкури тварин)


як первісні люди добували вогонь? (Добуваємо вогонь).


Давайте сядемо навколо багаття, погріємо руки!


Ви знаєте, первісні люди майже не розмовляли. В основному вони спілкувалися жестами. Спробуємо і ми з вами за допомогою жестів без слів передати один одному якусь інформацію.

Одна дитина показує, інші відгадують. наприклад,

Я хочу їсти.

Я бачив великого мамонта за горою!

Пора йти на полювання!

Я втомився і хочу спати.

Так, не так-то просто було спілкуватися нашим предкам.

У давнину люди жили не в поодинці, а великими групами - племенами. Уявіть, що ми з вами плем'я.

Скажіть, яке заняття у древніх людей було найважливішим? (Полювання, видобуток їжі)

Як же ми з вами будемо полювати на тварин? Що буде нашою зброєю? Стародавні люди робили зброю для полювання з палиць і каменів. Ми теж зробимо списи.

Що робили стародавні люди, щоб полювання була вдалою?

(Вони виконували ритуальний танець.)

Так, наші предки вірили, що полювання буде вдалою, якщо перед майбутньої полюванням виконати ритуальний танець, в якому люди показували які вони сміливі.

Ви хочете виконати такий танець?

Виповнюється ритуальний танець під звуки барабанів




Чоловіки беруть списи і йдуть на полювання і риболовлю, а жінки стежать, щоб вогонь не згас і стежать за малюками, збирають фрукти.

звучить аудіозапис «Звуки тварин». Діти відправляються на полювання.

Йти треба безшумно, щоб не злякати видобуток.




підводиться підсумок: Діти називають, кого вони збили.

Славно пополювали, багата здобич.

Що будемо робити з нашою здобиччю, сиру з'їмо або на вогні засмажимо?

(Сідаємо навколо багаття і «Смажимо» на шпажках фігурний мармелад).



Хлопці, вам подобається наша подорож в Стародавній світ? Розкажіть, що вам тут подобається?

По-моєму, їжа готова. Хто хоче спробувати?




Чим древні люди прикрашали стіни своєї печери?

Наші пращури на стінах печери увічнювали найважливіші та найцікавіші моменти свого життя.

У нас від багаття залишилися вуглинки. Давайте з їх допомогою намалюємо те, що бачили сьогодні, що найбільше сподобалося.

Діти малюють крейдою.

Через деякий час гуде "машина часу".

Хлопці, чуєте? По-моєму, нам пора повертатися. Або може хтось хоче тут ще трохи побути?

Діти вирішують, хто повертається, а хто хоче залишитися.






Публікації по темі:

Шановні колеги! У минулому навчальному році в нашому дитячому садку проходив конкурс проектів на тему "Сюжетна гра як культурна практика".

Як змінюється самостійна сюжетно - рольова гра старших дошкільників під впливом систематичного формування у них нових ігрових.

Проект «Слідами первісної людини» ІНФОРМАЦІЙНА КАРТА ПРОЕКТУ Автор проекту: Шумкова А. В. Тривалість проекту: короткостроковий (1 тиждень). Тип проекту: інформаційно-творчий.

Вихователь: Комарова А.А.

Програмне зміст:

Ознайомити дітей із зовнішнім виглядом і побутом первісної людини;

Розширити словниковий запас введенням нових слів: вождь, плем'я, шкура, мамонт і ін .;

Сприяти розвитку пантомимических і мімічних здібностей у дітей, розвитку дрібної моторики;

Розвивати уяву, фантазію, логічне мислення.

Матеріали та обладнання: ілюстрації по темі; макет печери, макет багаття; шкури-одягу; палиці, мотузки і «списи» за кількістю дітей; іграшки-моталки; сангина.

хід заняття

Хлопці, сьогодні нас з вами чекають дивовижні пригоди, і я розповім вам цікаву історію.

Давним-давно це було. На нашій зеленій і квітучою планеті, де вже жили різні тварини і птахи, з'явилася людина. Звідки він з'явився? Стався він від мавпи, прилетів з космосу, ми не знаємо. Але він все-таки з'явився. Ось який він був (показ ілюстрації). Скажіть, будь-що він був одягнений? (Відповіді дітей). Так, в ті часи не було одягу, так як не було фабрик і заводів. Людині доводилося все робити своїми руками. Як ви думаєте, навіщо йому шкура? А вам для чого одяг? Хочете приміряти одяг печерної людини? (Діти одягають шкури-одягу). Ось ми і перетворилися в печерних людей.

Стародавні люди, в ті давні часи, жили людськими зграями. І в кожній зграї був вождь, старійшина. Поки дорослі члени зграї займалися полюванням, діти вчилися у наймудріших і досвідчених наставників. Сьогодні я буду вашим вождем.

Як ви думаєте, де жили стародавні люди? (Відповіді дітей). Вони жили в печерах. А ось і наша з вами печера. Тут темно і холодно, бр-р-р. Я стала замерзати. Що б таке придумати, що б стало тепліше і світліше. (Відповіді дітей). Так, добре було б розвести багаття, ось і дрова приготовлені. Та ось біда, як же добути вогонь? (Відповіді дітей). Я вам відкрию один секрет. Первісні люди чекали, коли в лісі від блискавки загориться дерево, і цей вогонь вони берегли в своїй печері. Але є ще один спосіб видобутку вогню. Потрібно взяти трохи лісового моху, поставити на нього паличку і швидко обертати її долонями. Робити це потрібно, поки не з'явиться вогонь. (Діти «добувають» вогонь). Так, процес цей важкий і довгий. Щоб прискорити його, я пропоную подути на вогнище. (Діти дмухають на багаття, з'являється «вогник»). Ну, ось відразу стало ясно і тепло.

(Звучать голоси лісу). Ви чуєте, хтось великий і злий ходить біля нашої печери. Це, напевно, хижаки! Я боюсь! Що ж робити? (Відповіді дітей). Нам треба озброїтися. Стародавні люди виготовляли зброю з різних матеріалів: з каменю - ножі і дротики, наконечники списів; з дерева - списи і ручки сокири. Кам'яне вістрі вони прив'язували до дерева за допомогою гнучких рослин - ліан. Давайте-но і ми спробуємо зробити спис первісної людини. Правда, кам'яні наконечники ми замінимо картонними, а ліани мотузками. Але для захисту нашої печери це згодиться. Чи згодні? (Діти роблять списи). У нас справжню зброю, і тепер нам не страшні ніякі хижаки, ні шаблезубі тигри, ні навіть мамонти.

(Показ ілюстрацій).


На якого звіра схожий мамонт? Чим він відрізняється від слона? А ще тоді водилися шаблезубі тигри, з великими і гострими, як шаблі іклами, величезні печерні ведмеді.

Щось хочеться їсти. А ви зголодніли? Ходімо ловити рибу. (Гра «Хто швидше зловить рибку»). Який великий улов! Як же нам її приготувати? Я знаю, що стародавні люди дуже любили в'ялену рибу, так як це був найпростіший спосіб її приготування, адже у людей не було посуду. Давайте розкладемо її на сонечку.

Після їжі, печерні люди любили поласувати смачненьким. Але, ні цукерок, ні печива в ті часи не було. Зате в лісах було видимо-невидимо смачних і солодких ягід. Давайте вирушимо в ліс за ягодами. (Гра «Збери ягоди»).

Ну ось, біля печери горить вогонь, в'ялиться риба на сонечку, зброя охороняє нас від непрошених гостей. Чим же тепер зайнятися? Коли древні люди були ситі і в безпеці, вони любили ... малювати. Так, так, малювати. Але не на папері, а на каменях і стінах печери. І олівцем їм служили вуглинки. Звичайно, малюнки їх були схоже на малюнки маленьких дітей, вони збереглися до наших днів. (Показ ілюстрацій).


Давайте і ми, як стародавні первісні люди, спробуємо намалювати на стінах печери. (Діти малюють).

Ось і закінчується наше первісне пригода. Давайте знімемо шкури і знову станемо хлопчиками і дівчатками, що живуть в нашому світі. Вам сподобалось? Як називалися люди, в яких ми перетворювалися? У що вони одягалися? Що їли? На кого полювали? Де жили? Як добували вогонь? Я приготувала для вас в групі цікаву книгу про життя первісних людей і пропоную піти і подивитися її. (Діти йдуть до групи).

мета: становлення позитивного ставлення до результатів праці людини.

завдання:

- збагачувати початкові уявлення про життя і побут первісних людей;

- стимулювати прояв пізнавального інтересу до зміни способу життя людини;

- формувати навички самостійного застосування отриманих знань в ігровій діяльності;

- дидактична гра «Історична стрічка» (житла, предмети освітлення).

Обладнанняе: відеолист, відеоплеєр, проектор, слайди (зображення первісної людини, печери, де він жив), настільно-друковані ігри «Праця стародавніх людей», «Кому що потрібно для праці?», «Дорисуй і розфарбуй хатини», шматочки вареної і сирої моркви (по числу дітей), диктофон.

хід НСД

вихователь. Хлопці, до нас в групу прийшло відеолист: «Хлопчики і дівчатка! До вас за допомогою звертаються учні першого класу. Ми дуже любимо брати участь в конкурсах, святах, виставках, які проходять в дитячому Будинку творчості. Скоро там буде проводитися виставка по темі "Доісторична життя". На цю виставку потрібно представити малюнки, аплікації, вироби, макети, які розповідають про те, як жили первісні люди. Ми, група учнів першого класу, вирішили всі разом зробити макет "Куточок стародавнього світу". У загальних рисах ми представляємо, як він повинен виглядати: обов'язково має бути житло. Але під час обговорення питання про те, який був будинок у первісної людини, наші думки розділилися: одні хлопці вважають, що першим житлом древніх людей була печера, інші думають - хатина, а один хлопчик сказав, що житлом первісної людини була землянка. І раптом хтось згадав про те, що у вас в групі є такий макет, і ви так багато знаєте про життя первісних людей. Тому ми вирішили звернутися саме до вас за допомогою: розкажіть нам, будь ласка, про те, як жили первісні люди ». Хлопці, як ми можемо допомогти нашим друзям?

Діти. Ми можемо розповісти їм про життя первісних людей, можемо вислати наші малюнки, аплікації, запросити їх в гості, підібрати ілюстрації.

вихователь. Я дуже рада, що ви готові допомогти хлопцям. А щоб ваші розповіді вийшли цікавими, пропоную сьогодні згадати все, що ви знаєте про життя первісних людей. Хлопці, а ви знаєте, чому древніх людей називали первісними?

діти. Тому що вони були першими.

вихователь. Так, слово «первісний» складається з двох частин: «перший» і «побут». Побут - то, чим користується людина в своєму житті (меблі, посуд, будинок), щоб харчуватися, не замерзнути від холоду, освітлювати приміщення. Як ви думаєте, чи було все це у першого на Землі людини? Чи легко йому жилося?

Діти відповідають.

Чому йому жилося дуже важко?

діти. Без одягу йому було холодно, не було де сховатися від дощу, вітру, сховатися від диких тварин, він часто голодував.

вихователь. Хлопці, а чому первісна людина не могла побудувати собі житло, адже з усіх боків його оточували ліси, гори?

діти. Він не вмів будувати будинок, у нього не було відповідних інструментів.

вихователь. Так, хлопці, людина тоді ще не знав, як використовувати дерева, каміння або глину. Важко доводилося людині без будинку. Послухайте про це вірш.

дитина

Як побудувати будинок надійний,

Людина ще не знав.

У первісному світі складному

Він житло собі шукав.

Він страждав від зимової холоднечі,

Хижий звір йому погрожував.

Людині будинок був потрібен,

Де б він спокійно жив,

Де б він готував їжу,

Їв і мирно відпочивав.

Він хотів мати житло,

Де б боятися перестав.

І в турботах невеселих

Людина мріяв часом,

Як зі здобиччю важкої

Повертається додому.

Як сім'я його зустрічає,

Тісно сидячи біля багаття ...

І тепер він точно знає -

Будинок знайти йому пора!

К. Нефедова

Вихователь.Хлопці, та де ж знайшов свій перший будинок людина?

діти. У печері.

Вихователь. Вірно! Спочатку люди жили в печерах, які вони не будували самі, а знаходили їх.

Вихователь через медіапроектор показує дітям зображення печери, в якій жив первісна людина.

Хлопці, чи були в печерах меблі, посуд?

Діти. Ні.

Вихователь. Як же люди обходилися без усього цього?

діти. Вони сиділи на каменях, їли руками, спали на землі, на теплих шкурах, без ліжок і подушок.

Вихователь.Хлопці, щоб згадати про те, чим харчувався первісна людина, пропоную пограти ще в одну гру.

Гра-лото «Праця стародавніх людей»

Навколо великої карти із зображенням стародавнього людини потрібно розкласти маленькі картки, на кожній з яких намальований один з видів праці стародавніх людей (полюють, ловлять рибу, збирають горіхи, ягоди, коріння, гриби, яйця птахів). Діти вибирають потрібні картки з числа інших, на яких, крім праці стародавніх людей, намальовані сучасні види праці з приготування їжі. В ході виконання завдання вони розповідають про те, що намальовано на картинках.

Вихователь пропонує дітям спробувати по одному шматочку спочатку вареної, а потім сирої моркви, запитує, яка з них м'якше, легше жується, робить з дітьми висновок, що це зварена морквина.

Вихователь. Первісні люди зробили дуже важливе відкриття - вони навчилися використовувати вогонь, готувати на ньому їжу. Спочатку люди дуже боялися вогню - вони не вміли його добувати і бачили його, тільки коли блискавка потрапляла в дерево, підпалювала його і починався велика пожежа. Поступово люди стали помічати, що вогонь дає тепло, відлякує диких звірів, що коріння або м'ясо, які побували в вогні, набагато м'якше сирих. І вони вирішили використовувати вогонь - після лісової пожежі вони збирали ще гаряче вугілля, приносили до своїх осель і зберігали їх в спеціальному поглибленні в землі - робили вогнище. Чому вони ретельно оберігали його від вітру і води?

Діти. Тому що запалювати вогонь самі вони ще не вміли.

вихователь. Як же людина навчилася самостійно добувати вогонь?

Діти. Вогонь стали отримувати в результаті тертя дерева об дерево.

вихователь. Вірно! Людина навчилася самостійно добувати вогонь з іскри, яка виникає при терті дерева, чирканья каменем об камінь. Як ви думаєте, чи легше стало життя стародавньої людини після того, як в його печері з'явився вогонь?

діти. Так.

вихователь. Чому?

діти. Вогонь давав тепло, відлякував диких тварин, висвітлював печеру; їжа, приготована на багатті, була смачніше, ніж сира.

Вихователь. Продовжимо нашу розмову про побут давніх людей. Перші предмети, якими користувався людина, були дуже простими, для їх виготовлення не потрібно складних інструментів. З чого вони були зроблені?

Діти. З дерева, каменю, кісток тварин.

Вихователь. Пропоную пограти в гру, яка нагадає вам про те, які важливі пристосування придумував стародавня людина, щоб робота була успішною.

Гра «Кому що потрібно для праці?»

Використовується перфокарта, що представляє собою аркуш формату А4, по різних сторонах якого намальовані стародавні люди, що займають різним працею: мисливець, рибалка, жінка, що шиє одяг, і знаряддя праці, пристосування, необхідні цим людям: спис з наконечником з оленячого рогу, стріли з кам'яними і кістяними наконечниками, ніж з гострого каменя і великих кісток риби, кістяна голка для шиття одягу, човен, видовбана і £ стовбура дерева. У центрі листа - вирізаний прямокутник. Виконуючи завдання, діти підкладають під перфокарту аркуш паперу і проводять на ньому лінії. Дітям потрібно з'єднати лініями людей і пристосування, знаряддя праці; назвати предмети, розповісти про них і сказати, для чого вони потрібні людям, тут зображеним.

вихователь. Хлопці, а хто навчив древніх людей робити ці предмети і пристосування?

Діти. Вони їх придумали самі.

вихователь. Так, можливості використання або виготовлення предметів людина часто виявляв випадково: ложка з'явилася, коли одного разу, перемішуючи їжу широкої паличкою з поглибленням, він зауважив, що в ній залишилася їжа; вилка - після того, як він зрозумів, що брати гарячу їжу паличкою з двома зубчиками зручніше, ніж однієї. Хлопці, на що був спрямований працю стародавньої людини?

діти. На те, щоб добути їжу, захистити себе від негоди, від диких звірів.

вихователь. Вірно! Праця стародавньої людини був спрямований на те, щоб захистити себе від стихії (злива, град), від диких тварин, щоб зробити предмети, якими зручно користуватися. Хлопці, наші друзі-першокласники просили докладніше розповісти про оселях стародавніх людей. Як ви думаєте, зручно було людям жити в печерах?

діти. Ні.

вихователь. Чому?

діти. У них не було дверей, вікон, дим від багаття залишався в печері, світло проникав через вхід, тому там було темно.

вихователь. Так, хлопці, печера довго служила людині укриттям від холоду і хижаків, але все ж була ненадійним житлом. Двері тоді ще не придумали, тому вхід постійно доводилося охороняти від непрошених гостей. Згодом людина стала розуміти, що жити в печері незручно: в неї протікає вода, в ній сиро, темно і холодно. Крім того, не в будь-якій місцевості були печери, а жити десь треба! Людина стала думати, чи не побудувати собі житло самому? Пропоную пограти в гру, в ході якої ви згадаєте про те, які житла стародавні люди навчилися будувати самі.

Гра «Дорисуй і розфарбуй хатини»

Діти діляться на три мікрогрупи, кожна з яких отримує незакінчену зображення житла древніх людей (хатина, халупа, курінь). Потрібно вгадати, з чого на кожній картинці людина будує будинок, домалювати і розфарбувати картинки. Після виконання завдання діти розповідають про те, що намальовано на картинках, з чого людина будує будинок, чому він будував такі будинки.

вихователь. Хлопці, ось ми і згадали про те, як жили первісні люди. Ваші розповіді про життя первісних людей я записала на диктофон. Сьогодні після сну ми з вами відберемо малюнки, аплікації, ілюстрації про життя древніх людей і разом із записом ваших оповідань відправимо їх нашим друзям-першокласникам. Думаю, це допоможе хлопцям у виготовленні макета, і вони зможуть взяти участь у виставці, яка проходитиме в дитячому Будинку творчості.

Як жили стародавні люди?

У сучасному суспільстві викликає чималу цікавість побут і спосіб життя древніх людей. Ми діти сучасного світу, використовуємо всі його блага і високі технології і нам досить складно зрозуміти, як виживали люди, які в своєму розпорядженні не мали нічого, крім навколишнього їх природи. В цей статті ми постараємося розповісти про те, яким був побут стародавніх людей і який спосіб життя вони вели.


взаємовідносини племен

Стародавні люди вважали за краще жити племенами, бо в таких суворих умовах дикої давньої природи вижити в поодинці було практично неможливо. Кожен член племені грав свою власну роль - жінки займалися землеробством і збиранням, підтримували житло, готували їжу, і дивилися за дітьми, чоловіки були здобувачами і ходили на риболовлю та полювання і виготовляли допоміжні знаряддя праці. Слабкі і хворі члени племені і діти були помічниками у жінок і виконували їх доручення. Оскільки в доісторичні часи ще були відсутні медичні знання, вік древніх людей був не довгим. Крім того була дуже високою дитяча смертність, так і дітородний вік був невеликий.


Так скільки ж в середньому жив стародавня людина?

Звичайно ж велику роль грав ареал проживання племені і спосіб життя, проте 30 річного чоловіка в ті доісторичні часи можна було вважати старим. Для виживання племена постійно намагалися збільшувати свою чисельність і мали дуже вільні звичаї, нерідко відбувався інцест. Вірності так само не приділяли уваги, оскільки чоловіки в племені були в дефіциті, так як чоловічі особини гинули на полюванні, і в битвах з сусідніми племенами.


Печера грала роль житла та вівтаря

Стародавні люди використовували печери не тільки для приготування їжі, ночівлі та обігріву, печера була першим вівтарем людини. Саме в печерах стародавні люди навчилися малювати свої перші «ікони», перед полюванням вони зображували картини перемог над лютими звірами, виконували племінні танці, і проводили перші ритуальні обряди. Пройшли часи і в печерах з'явилися перші тотеми, які уособлювали богів, яким молилися плем'я.

Еволюція древніх людей йшла дуже повільно, значно повільніше, ніж наша з вами, проте навіть таким слаборозвиненим істотам прогрес був не чужий. Чоловіки постійно покращували свої знаряддя з дерева і каменю, а жінки створювали нові предмети побуту, що дозволяють їм більш просто займатися господарськими роботами. Крім того, жінки, які займалися збиранням, зрозуміли, що спеції можуть урізноманітнити досить убогий раціон харчування.

Можливо, найперші люди ходили голяка, однак вони досить швидко зметикували, що зі шкір убитих ними на полюванні тварин можна зробити примітивну одяг, а з черепашок і самоцвітів прикраси. Цікаво буде дізнатися, що саме різнокольорові каміння і черепашки стали першими грошима в первісному суспільстві. Такі «гроші» почали використовувати для торгівлі всередині племені і між племенами.

Деякі племена проживали в лісах і на просторих рівнинах, вони зметикували, що з гілок і стовбурів дерев можна побудувати курінь. Саме курені можна вважати першими повноцінними будинками для людини. Такі курені будували, як на землі, так і на деревах.


Час минав, на територію Євразії прийшов величезний льодовик, почався льодовиковий період. Людям довелося пристосовуватися до дуже жорстких умов навколишнього середовища. Так як було дуже холодно, стародавні люди зметикували, що від холоду можна ховатися під землею. Так з'явилися перші землянки, які будували з колод і землі. Такі підземні сховища могли приховати від холоду до 30 осіб.

Юлія Мазнин

Нещодавно, занудьгувавши по маленьким і великим подорожам, ми з синами і племінниками вирішили влаштувати подорожі в часі будинку. ми вже шукали, наступним пунктом наших подорожей в минуле став кам'яний вік. Цікаво ж подивитися, як жили первісні люди. Але сталося так, що ми не просто подивилися на життя доісторичних людей, а через помилки в машині часу перетворилися в гомінідів - предків людини, і нам довелося пройти весь шлях еволюції разом з первісними людьми, щоб знову стати Homo sapiens - людиною розумною. Гра зайняла у нас близько двох годин. Сценарій підійде дітям від 3 років.

ведучий: Якби з вами опинилися на нашій планеті Земля 3 мільйони років тому, все навколо нас було б трохи не так. І ми були б на ній єдиними людьми. Так-так, не дивуйтеся. У той час людини на Землі ще не було. Облікові вважають, що перша людина з'явився на нашій планеті 2,4 мільйона років тому. Сталося це в Північно-східній Африці.

На карті (фізичної або політичної) знайдіть північний схід Африки, можете поставити там якусь позначку або увіткнути прапорець.

ведучий: Потім первісні люди пішли в Азію і Європу. Тут розвиток давньої людини пішло швидше. В Азії з'явилися перші цивілізації.

На карті покажіть Азію і Європу. Можна вказати рух первісних людей стрілками (Якщо карта у вас ламінована, стрілки можна намалювати або вирізати з паперу).

ведучий: Хочете подивитися, як жили первісні люди, і чим вони займалися? Тоді нам з вами потрібно потрапити в Кам'яний вік, а точніше, в саме його початок - в епоху палеоліту, коли доісторичні люди навчилися використовувати кам'яні знаряддя праці.

Ведучий в задумі оглядає учасників.

ведучий:Щоб первісні люди взяли нас за своїх, нам з вами потрібно трохи поміняти наш зовнішній вигляд. Як одягалися доісторичні люди? Тканини вони робити не вміли, тканину їм замінювали вискоблені і висушені на сонці шкури тварин. Ноги первісні люди вважали за краще залишати босими, але ми з вами можемо зробити особливе взуття - поршні, зібравши шматок шкіри навколо щиколотки.

Учасники одягаються як первісні люди. Замість шкіри можна використовувати, наприклад, тканину коричневого кольору. Поршні ми фіксували навколо щиколотками банківськими гумками.

ведучий: Всі готові до подорожі в часі? Включайте машину часу, поїхали! Наша мета - кам'яний вік, епоха палеоліту.

Діти запускають машину часу, всі учасники переміщуються до місця, зазначеного табличкою «Палеоліт» (прочитати може сам ведучий або учасники, які вміють читати). Як машини часу може виступити будь-яка коробка, пульт, дитяче кермо. Ви навіть можете просто уявити, що вона у вас є і, наприклад, лежить на долоні. Ми використовуємо дошку з вимикачами, шпінгалети та іншими Развивашка для ручок.

ведучий: Так Так. Схоже, сьогодні наша машина часу злегка барахлить. Ми з вами опинилися не в епоху палеоліту, а трохи раніше, коли на Землі жили предки людини - гомініди. Зараз гоминидами називають предків людини і великих людиноподібних мавп.

Ну що ж, доведеться нам з вами, хлопці, пройти той же шлях, що пройшла людина в процесі своєї еволюції - від людини умілої (Homo Habilis), ще дуже схожого на людиноподібних мавп, до людини розумної (Homo sapiens), як ми з вами. Вперед!

1 зупинка. Предки людини - гомініди

Перша наша зупинка - час гомінідів, предків людини, схожих на великих людиноподібних мавп, таких як шимпанзе і орангутанги. Як ви думаєте, що вміли робити предки людини? А чим харчувалися?

ведучий: Абсолютно вірно! Швидше за все, вони ще пересувалися на чотирьох ногах, могли з легкістю забиратися на дерева і харчувалися тим, що могли знайти навколо себе: бананами та іншими фруктами, корінцями, викопаними з землі. Спробуємо?

Учасники ходять на чотирьох ногах, відшукуючи щось їстівне. Можуть забратися на спорткомплекс, диван або ліжко на четвереньках. Повісьте на спорткомплекс або ручку двері кілька бананів, нехай учасники спробують з'їсти їх без рук. Якщо ви вирішите поласувати коренеплодами, викопаними з землі (наприклад, морквою або ріпою), їх, звичайно, потрібно почистити.

2 зупинка. людина умілий(Homo h abilis)

ведучий: Вирушаємо далі? Наступна наша зупинка - епоха палеоліту, час людини вмілого - Homo habilis (хомо хабіліс). Був він ще дуже зігнутим, з довгими руками і великою головою. Зростання дорослої людини вмілого був як зростання нинішнього 12-річного хлопчика.

Учасники зображують, яким був людина уміла. Пробують зігнутися так, щоб дістати кінчиками пальців випрямлених рук до колін, потім до щиколоток, потім до статі.

ведучий:Людина умілий першим навчився обробляти камінь і робити з нього знаряддя праці. Саме тому цей час в історії нашої планети вчені називають Кам'яним століттям. Як ви думаєте, що міг робити своїми кам'яними знаряддями, людина уміла?

Учасники висловлюють свої припущення. Спробуйте камінчиками розколоти кісточки від абрикоса або сливи, подрібнити сухарики, розкопати землю в горщику з кімнатною рослиною.

ведучий: А де ж жив людина уміла? Він ще не вмів будувати будинки, а для житла використовував ті кам'яні споруди, які надавала йому природа. Здогадаєтеся які?

Учасники висловлюють свої припущення.

ведучий: Абсолютно вірно. Людина умілий використовував для житла печери. Давайте і ми зробимо свою.

Використовуючи стіл, стільці і покривала зробіть печеру.

ведучий: Їжу людина уміла здобував собі, збираючи лисяча, плоди рослин, викопуючи коріння рослин. Великим успіхом були для стародавньої людини гнізда птахів.

Заздалегідь зробіть з паперу або газети гніздо птиці. Покладіть в нього кілька шоколадних яєць або капсул від кіндер-сюрпризу з маленькими їстівними сюрпризами всередині. Приберіть гніздо вище, нехай учасники знайдуть його.

3 зупинка. Людина прямоходяча (Homo Erectus)

ведучий: Наступна наша з вами зупинка - епоха палеоліту, час людини прямоходячої - Homo Erectus (Хомо еректус). Доросла людина прямоходяча був на зріст трохи нижче, ніж сучасна людина, але руки його були довші, ніж у нас з вами. Він винайшов рубило і полював на дрібного звіра. Рубило - це шматок каменю, загострений з одного кінця, який древні люди затискали в кулаці і використовували як ніж, сокиру або кирку. А ще він навчився підтримувати вогонь. Як ви думаєте, звідки з'явився вогонь у доісторичної людини?

Учасники висловлюють свої припущення.

ведучий:Так, з вогнем стародавні люди могли зустрітися в час грози, коли блискавка вдарила в сухе дерево і воно загорілося. Сам отримувати вогонь стародавня людина тоді ще не вмів, тому вогонь потрібно було берегти. Що могло згасити вогонь? А як вогонь можна було передати іншим людям?

Учасники висловлюють свої припущення. Можна провести досліди: загасити свічку водою з пульверизатора, загасивши її, перекривши доступ повітря, закривши її банкою або засипавши піском або сіллю. Запаліть одну свічку від іншої - так стародавні люди могли передавати вогонь один одному.

ведучий: Отже, первісній людині доводилося берегти вогонь від дощу і вітру, стежити, щоб тліючий вогнище не засипали і не затоптали, щоб до вогню весь час був доступ повітря і було чому горіти. У печерах стародавні люди робили вогнище, обкладали його камінням, регулярно підкидали у вогонь хмиз (сухі гілки), щоб він не згас. Давайте і ми в нашій печері зробимо вогнище.

Учасники вибирають в печері місце для вогнища, обкладають його камінням. У нас були справжні, але можна вирізати камені з картону. Збирають хмиз (їм можуть стати прості олівці) і запалюють вогонь (можна згорнути трубочки з паперу або серветок). У нас в якості хмизу були коричневі кубики, а вогонь ми зробили з червоних, жовтих і помаранчевих кубиків.

ведучий:Як ви думаєте, як вогонь змінив життя стародавньої людини?

Учасники висловлюють свої припущення.

ведучий: Абсолютно вірно. Вогонь змінив харчування стародавньої людини: якщо раніше він їв їжу тільки сирої, то тепер її можна було готувати на багатті: смажити м'ясо, запікати овочі. Вогонь дозволив стародавній людині жити в більш холодному кліматі, адже біля багаття було тепліше. Вогонь зробив життя первісних людей безпечнішою: світло і запах багаття відлякували диких звірів, напевно, тому люди і зараз так люблять дивитися на вогонь.

Заздалегідь приготуйте невеликі шматочки ковбаси, сиру, огірка, фруктів або мармеладу (цей варіант дітям особливо подобається) і дерев'яні палички для шашликів. Якщо довгих паличок немає, можна скористатися зубочистками. Нехай учасники зроблять собі шашлики і «підсмажить» їх на багатті. Цю гру можна вставляти в будь-який квест і проводити на будь-якому святі - вона завжди користується успіхом. Вона дає учасникам можливість трохи відпочити, і ще до гри відразу залучаються ті, хто до цього особливо не брав участь.

4 зупинка: Гейдельберзький осіб (Homo heidelbergensis)

ведучий: Вирушаємо далі? Наша наступна зупинка - епоха палеоліту, час Гейдельберзького людини - Homo heidelbergensis (хомо хейдельбЕргенсіс). Зростанням він був ще вище людини прямоходячої, був сильним і міцним. Зараз спортсмени тренуються з гантелями? А що міг використовувати гейдельбергский людина?

Зробіть кілька вправ з камінням. Замість справжніх каменів можна взяти мішечки з крупою (краще тканинні) або товсті книжки, які зручно тримати.

ведучий:Гейдельберзький людина винайшла спис і вже полював на великих тварин. Як ви думаєте, на яких?

ведучий: Не всі види тварин, на яких полював доісторична людина, є в наш час. Більшість з них вимерло. вимерли:

Потрібен сценарій дитячого свята?

  • большерогий олень (роги його досягали 4 метрів в розмаху, з такими рогами через ліс не проберешся);
  • мамонт (близький родич слона, але набагато більші, ноги були короткими, а тіло було покрите густою шерстю, тому він не боявся холоду; бивні мамонта досягали в довжину 4 м);
  • шерстистий носоріг (був схожий на того носорога, який живе на нашій планеті зараз, але тіло його було покрите густою шерстю, як і у мамонта);
  • печерний ведмідь (був більший і сильніший, ніж звичайний бурий; вчені вважають, що він не впадав в сплячку).

В ось бізони - величезні дикі бики - живуть в Америці до сих пір. Густою шерстю у них покрита тільки передня частина тіла, на спині горб, на голові - короткі і товсті роги.

Учасники можуть зобразити тварин, про яких розповідає ведучий.

ведучий: Думаю, нам з вами теж потрібно обзавестися списом і відправитися на полювання. А до винаходу списи, стародавні люди полювали, закидаючи тварина камінням.

Спис можна зробити з палиці, прив'язавши до неї або прикріпивши скотчем наконечник з картону або іншого матеріалу. Якщо палиці немає, спис можна вирізати з великого шматка щільного картону. Як каменів в даному випадку краще взяти м'які або тряпочние м'ячики.

Влаштуйте полювання на мамонта або слона. Мамонта можна зробити так: поставте два стільці або покладіть на підлогу дві великі подушки і накрийте їх великим шматком тканини. Кидаючи списи, спробуйте скинути покривало зі стільців. А можливо мамонтом погодиться стати старший брат або тато. Нехай шерстистим носорогом буде фітбол - кидаючи списи або камені закотити фітбол за межу.

ведучий:Гейдельберзький осіб також навчився будувати житло з гілок і шкур. Як ми зараз називаємо такі помешкання?

Учасники висловлюють свої варіанти.

ведучий:Правильно. Житло з гілок ми називаємо куренем, а якщо жорсткий каркас з гілок покрити шкурами тварин вийдуть яранга, чум, вігвам або типи. Може і нас з вами таке житло побудувати?

Побудуйте модель куреня. Вам знадобиться: невеликий шматочок туристичного килимка, поролону або просто пластилін, зубочистки, кілька зім'ятих фольгованих фантиків або розрізана на частини фольга від плитки шоколад (фантики повинні бути зім'яті так, щоб їх потім можна було розправити). Спочатку поохотьтесь на тварин: розкладіть на столі зім'яті фантики, нехай учасники спробують потрапити в них списами - зубочистками. Хто потрапив в «звіра», забирає фантик собі. На шматку туристичного килимка зробіть основу для вігвама з зубочисток. Потім пальцями або за допомогою стеки займіться формуванням шкур (Розправте фантики) і покрийте ними основу вігвама. Закріпіть фантики клеєм або за допомогою зубочисток. Готово!

5 зупинка. Неандертальці (Homo sapiens neanderthalensis)

ведучий: Пора вирушати далі по шляху еволюції людини. Наступна наша зупинка - епоха палеоліту, час неандертальців - Homo sapiens neanderthalensis (хомо сапієнс неандерталЕнсіс). У нього були масивні кістки і мускулисте тулуб, і він був сутулий. Неандертальці навчився будувати землянки і добувати вогонь. Землянка - це житло

Зробіть землянку з пластиліну. Житло Гейдельберзького людини зі шкір і землянку можна поставити все землянки в порожню коробку, додати суху траву, листя, гречку або іншу крупу, дерева від конструктора, з пластиліну ж можна зліпити багаття, стародавнього чоловічка також можна зліпити з пластиліну або взяти з конструктора. У вас вийде.

ведучий: Як же вдалося неандертальцю добути вогонь? Сильно-сильно потріть долоні один об одного, відчуваєте тепло? Тертя - головний союзник в отриманні вогню.

Учасники гріють свій щічки, чоло, носи, п'яти, коліна і т.д .: труть долоні одна об одну, а потім прикладають їх до різних місць.

ведучий: Освоїв неандерталець і стрілу і цибулю.

Якщо у вас є лук, розставте на підлозі фігурки (картинки тварин), нехай учасники сходять на полювання. Ми замість цибулі використовували рогатку.

ведучий: Умів неандерталець і рибалити. Думаю нам з вами теж потрібно навчитися рибалити по-неандертальського - приголомшуючи рибу влучним попаданням загостреною палиці.

Вам знадобляться кілька надутих повітряних кульок. Перш ніж надути їх, заховайте всередині «зуби». Зуби можна підібрати серед довгастих гудзиків, деталей конструктора (в них має бути наскрізний отвір) або просто вирізати з картону. Розкидайте кульки по кімнаті, дайте кожному учаснику по зубочистці. Завдання учасників - піймати кульку однією або двома ногами без допомоги рук, а потім проткнути кульку зубочисткою (проткнути повітряну кульку, просто кинувши в нього зубочистку, - практично неможливо, перевірили). Знаходяться всередині кульки предмети учасники забирають собі.

Всезнайка: З кісток і зубів тварин і з раковин морських і річкових молюсків неандерталець навчився робити прикраси. У нас з вами теж є трофеї. Давайте зберемо прикраси.

Учасники отримують по довгому товстому нитки і збирають прикраси.

6 зупинка. Кроманьйонці, він же людина розумна (Homo sapiens sapiens)

ведучий: Рухаємося далі. Наша з вами остання зупинка - епоха мезоліту і неоліту, час кроманьйонців, або людини розумної - Homo sapiens sapiens (хомо сапієнс сапієнс). Кроманьйонці вмів вже майже все: говорити, обробляти камінь, дерево і кістку, полювати і ловити рибу, плавати на плоту, малювати, співати, танцювати і навіть воювати.

Жили кроманьйонці пологами - невеликими групами, що складаються з родичів. Пологи об'єднувалися в громади, які жили і полювали на одній території. Коли для відбиття нападу ворогів, знадобилося об'єднатися декількох родів і громадам, з'явилися племена з вождем - найсильнішим і мудрим мисливцем на чолі.

Первісні люди вважали, що у кожного племені є свій покровитель - тварина, тотем, від якого і відбулося плем'я. Давайте придумаємо тотем для нашого племені. А раз, кроманьонец вже вмів говорити, треба б нам придумати собі імена.

Учасники вибирають тотемна тварина для племені і імена для себе. І пробують визначити тотемний тварин інших племен (по картинках тіней тварин).

ведучий: Звертаючись до тотемна тварина з проханням про щось, стародавні люди виконували різні ритуали: співали, танцювали. Проводив ці ритуали і берег традиції - шаман, тобто чаклун, племені. Багато ритуали проводилися під первісну музику. Звичайно, вона не була схожа на нашу, головним в ній була мелодія, а ритм. Першими музичними інструментами були ... які? Як ви думаєте?

Учасники висловлюють свої припущення.

ведучий: Обробляючи камінь, стукаючи камінням одна об одну, кроманьйонці помітили звуки. Тому першими музичними інструментами були барабани, стукали по ним і руками, і палицями, і великими кістками тварин. Потім з'явилися брязкальця заповнені насінням або сушеними ягодами, потім і інші інструменти. Знайдемо музичні інструменти і станцюємо?

Учасники знаходять відповідні інструменти (барабани, дерев'яні палички, ложки, коробочки-шумелки, флейти) і танцюють під первісну музику (можна використовувати звуки африканських барабанів) Або під смішну «Пісню про речі» у виконанні М. Боярського. Замість барабанів можна використовувати перевернуті каструлі, картонні коробки, пластикові контейнери або просто стукати по табуретці або столу.

ведучий: Кроманьйонці, навчилися не тільки полювати, але й воювати. Для захисту вони обносили свої стоянки частоколом з колод, гілок і навіть кісток мамонта.

ведучий:Кроманьйонці навчилися робити пастки для диких звірів. Але нам з вами потрібно їх обійти.

Розмістіть на підлозі аркуші паперу, шматочки підлогового килимка, кубики від конструктора. Нехай учасники акуратно пройдуть по біля них, нічого не зачепивши.

ведучий:Могли кроманьйонці і заготовляти їжу.

Роздайте учасникам по кілька шматочків товстих ниток. Нехай вони викладуть равликів - на аркушах білого паперу, уявивши, що це сніг. Можна викласти равликів на підлозі і закидати їх «снігом» (ватою або ватяними дисками).

ведучий: Про важливі події в своєму житті - вдалих полюваннях або нападі ворогів - кроманьйонці розповідали малюючи на стінах печери. Деякі з таких малюнків (петрогліфів) можна побачити в печерах по всьому світу і зараз. Петрогліфи - це як листи з минулого в майбутнє. Потім з цих петрогліфів може бути територія. На цьому моменті доісторичне час закінчується, подальшу історію вчені вивчають за письмовими джерелами. А що б ви розповіли звідси, з закінчення доісторичного часу тим людям, які живуть зараз.

Учасники роблять наскальні малюнки. Для основи краще взяти картон, а малювати - буряковим соком, обвугленими паличками або крейдою. Ми малювали обвугленими паличками для суші.

ведучий:Поки чоловіки полювали, жінки займалися збиранням і своїм житлом. Зустрічалося їм багато цікавих рослин. Пощастило і нам з вами. Що це за рослина, як ви думаєте?

Ведучий підводить учасників до підвішеною Піньята коричневого кольору - плоду какао-дерева. Учасники розбивають Піньята, знаходять шоколадні цукерки і роблять висновок, що це какао-дерево. У нас до святкового столу діти несли цукерки на шкурі, взявши її за два кінця.

замість висновку

ведучий: Сьогодні ви ходите в дитячий сад, вчіться, ваші мами і тата працюють. А чим же займався первісна людина? Людина уміла жив збиранням - їв те, що міг знайти (рослини, тварин, їх яйця), людина прямоходяча почав полювати. Поступово стародавня людина одомашнювати тварин: першим його супутником стала собака. Речей у стародавньої людини було небагато, він легко міг переходити з місця на місце, так в епоху неоліту з'явилися кочівники - люди, які займалися розведенням худоби і постійно переміщалися з місця на місце. Потім стародавня людина навчився сам вирощувати рослини, а не тільки їх збирати. Так виникло землеробство - заняття осілих племен. Завдяки йому людина змогла забезпечити себе всім необхідним. Поступово виникли перші селища, потім міста, стала зароджуватися цивілізація. Але про це - в наступній подорожі.

Учасники прощаються з ведучим.

У підготовці цієї гри мені дуже допомогла енциклопедія для дітей «Ми живемо в кам'яному столітті» із серії «Пішки в історію» (книга в Лабіринті) і настільна карткова гра «Жили-були в кам'яному столітті» з цієї ж серії (гра в Лабіринті) .

Сподобався сценарій святкової гри? Збережіть його собі на стіну соціальної мережі, щоб розповісти про нього іншим батькам і порадувати свого малюка в найближче свято!