Лабораторна робота Тема: «Будова квітки. Будова і різноманітність квіток

Лабораторна робота Тема: «Будова квітки». Мета: закріпити знання про будову квітки, як органу розмноження рослин. Обладнання: муляжі квітів рослин.

Слайд 27 з презентації «Будова квітки» до уроків біології на тему «Квітка»

Розміри: 960 х 720 пікселів, формат: jpg. Щоб безкоштовно завантажити слайд для використання на уроці біології, клацніть на зображенні правою кнопкою мишки і натисніть «Зберегти зображення як ...». Завантажити всю презентацію «Будова цветка.ppt» можна в zip-архіві розміром 3517 КБ.

завантажити презентацію

квітка

«Втеча біологія» - в Мех. частина Тубус І ш До Р Окуляр Столик попер. Р. верх вставши. раст Бот ... живий еукар. ЦИТОЛОГІЯ клітина наука. С т р о в и н і е. До Об'єктив Препарат. Орган розмноження. Ч. Судини - хв. Луб. С т е б е л ь. ФУНКЦІЇ пересувні. в-в виносить раст. на світло запас. Ксилема. Прям. Кл. сік. Назад. В. Сади, парки. Шкір.

«Будова стебла» - Функції стебла. Подорожник. Подовжені укорочені. Кульбаба. Висновки: Зовнішня будова стебла. Тема: Стебло. Подорожник кульбаба маргаритки примули. Внутрішня будова стебла. Зовнішня і внутрішня будова стебла. Провідна Опорна запасатися. Соняшник кукурудза астра гладіолус. Укорочені стебла.

«Будова листа» - Листя кактусів перетворилися в колючки. Густе опушення на листках. Листя - голки. Листя - пастки. Соковиті листя очитка і молодила. Чому восени листя змінюють забарвлення? Листя і фактор вологості. Восковий наліт, дрібні листя. Тіньовий лист. Листя рослин вологих місць проживання - гидрофитов. У алое, агави, толстянок, листя соковиті і м'які.

«Сім'я плід» - Таким чином, можна розділити плоди на односемянние багатосім'яні. Кількість насіння залежить від кількості семязачатков всередині зав'язі. МОУ «Спаська основна загальноосвітня школа». Соковиті і сухі плоди. Але у багатьох рослин в зав'язі багато семязачатков. Односемянние і багатонасінні плоди. Види плодів.

Лабораторна робота

Тема.Будова і різноманітність квіток.

мета:вивчити будову квіток, навчитися визначати частини квітки;

познакомітьсяс різноманітністю квіток.

устаткування: квітки кімнатних рослин,

інструктажз техніки безпеки і правил користування

лабораторним обладнанням та роздатковим матеріалом.

Хід роботи:

    Розглянь запропонований квітка, визнач його частини і позначити їх у зошити.

Рис 1.

    Розглянь запропоновані моделі квіток на рис 2. Визнач і запиши номери (Нумерація може повторюватися):а) у яких з них подвійний оцвітина ; б) у яких - простий ; в) у яких квіток вінчик раздельнолепестний ; г) у будь - сростнолепестний.


Рис 2.

    Серед запропонованих квіток на малюнку 3 визначте, які

квітки одностатеві , а які двостатеві


Рис 3.

    Висновок: Встав пропущені слова

1. Квітка - ............... орган покритонасінних рослин. Він зазвичай розташований на ............, яка закінчується ................... До квітколожа пркрепляются ............ .., ............. і .............

2. Чашелистики утворюють ................ , А пелюстки - .................. ..

Якщо в квітці є чашечка і віночок, оцвітина називають ..........

Якщо в квітці є тичинки і маточки, він називається ................

Якщо ж є тільки ............... або тільки ............ .. - одностатевим.

Донецьк ая загальноосвітняа я школа I-III ступенів № 83 імені Г.І. Баланова

Розробка уроку на тему: Статеве розмноження. Будова і різноманітність квіток. Лабораторна робота № 9 «Будова і різноманітність квіток», в 7 класі.

Розробила вчитель біології

Штець Т Атья З ергеевна

Урок № 20

Тема: Статеве розмноження. Будова і різноманітність квіток. Лабораторна робота № 9 «Будова і різноманітність квіток».

мета: ознайомити учнів з будовою генеративних органів у рослин. Різноманітністю і класифікацією квіток і рослин в залежності від будови квітки; симетрією квіток.Розвивати уважність, вміння узагальнювати і аналізувати, виділяти головне, порівнювати. Виховувати дбайливе ставлення до природи; культуру записи при виконанні практичної частини роботи.

Базові поняття і терміни:генеративні органи, квітка, квітколоже, квітконіжка, оцвітина, чашечка, віночок, тичинки, маточка.

концепція: дати визначення квітки. Звернути увагу на те, що квітка практично є видозміненим пагоном. Розглянути будову квітки і функції окремих елементів. Сформувати поняття про двостатеві і роздільностатеві квітках, а також про однодомних і дводомних рослинах. Розглянути різні форми квіток і звернути увагу на тип їх симетрії.

Тип уроку: інтерактивний.

Структура уроку:

I. Організаційний момент.

II. Актуалізація опорних знань.

Перш ніж перейти до нової теми, учням пропонується пригадати раніше вивчені біологічні поняття.

бесіда:

  • Що таке розмноження? Назвіть основні види розмноження.
  • Назвіть всі відомі синоніми визначенню «статеве розмноження».
  • Як ви думаєте, чому статеве розмноження називають генеративних?
  • Чи у всіх рослин є квітка? Назвіть рослини не мають квіток.
  • З чого розвивається квітка?

III. мотивація навчальної діяльності.

  • Поява першого слайда на мультимедійній дошціТема: Статеве розмноження. Будова і різноманітність квіток. Лабораторна робота № 9 «Будова і різноманітність квіток».
  • Повідомлення учням про те, що під час уроку вони будуть знайомитися з матеріалом за таким планом, (він записується на дошці):

КВІТКА

4 симетрія

1 видозмінений

втечу 2 будова квітки 3 класифікація квіток (рослин)

  • Паралельно поясненням теми на дошці вчитель записує нові терміни, поняття як словник.

IV. Вивчення нового матеріалу.

Розповідь з елементами бесіди, використанням проблемних ситуацій.

Демонстрація слайдів фотографій із зображенням рослин в період цвітіння. Звучить класична музика. Учитель читає вірш.

Квіти, квіти .... Як багато їх

І рожевих і блакитних

Як метеликів на тонких стебелечках.

Квіти, квіти .... Скрізь, скрізь

Мені посміхаються весь день,

Живу веселку вагаючись ...

Квіти, квіти .... І там і тут

Вони сміються і цвітуть.

Обговорення побаченого матеріалу. Естетичне значення кольорів.

Вивчення квітки вишні. Слайд «Квітуча гілка вишні», «Поздовжній розріз квітки вишні».

Учням пропонується прокоментувати дану схему (проблемна ситуація). Слайд додаток № 1.

Учитель заповнює словник: товкач, тичинка, пелюстка, чашечка, квітколоже, квітконіжка.

За допомогою слайда додатки № 2. «Морфологічна будова квітки».

Учитель розповідає про таких освіти як:

  • Віночок (сростно-, свободнолепестной).
  • Чашечка (сростно-, свободнолістная).
  • Оцвітина: подвійний, простий (венчіковий, чашечково).

Демонстрація слайд додаток № 3 «Квітка тюльпана».

Учитель заповнює словник: віночок, чашка, околоцветнік.Учітель пропонує повернутися до вивчення головних частин квітки.

Учитель читає вірш.

Квітка всю ніч готував мед,

Бджолу - Сластьоном в гості чекає.

Бери, мовляв, але як одному,

Мені зроби послугу

Пил борошняну цю перенеси сусідові ...

Бджола несе її, і ось

Квітка зів'яв і зріє плід.

проблемна ситуація. Учням пропонується обговорити процес відбувається в квітці. І відповісти на питання, чому товкач і тичинки є головними частинами квітки.

Демонстрація слайд додаток № 4 «Мікроскопічна будова тичинки і маточки».

Учитель заповнює словник: чоловіча і жіноча гамети.

проблемна ситуація. Учням пропонується підвести підсумки 2 пункту плану уроку.

Класифікація квіток:

  • Двостатеві.
  • Одностатеві.

Рослини з одностатевими квітками поділяють на:

  • Однодомні.
  • Дводомні.

Учитель заповнює словник: двостатеві, одностатеві, однодомні, дводомні.

Демонстрація слайд додаток № 5 «Кукурудза під час цвітіння»

Проблемна ситуація. Учням пропонується підвести підсумки 3 пункту плану уроку.

Симетрія квіток:

  • Актиноморфні (вишня, яблуня ...).
  • Зигоморфні (горох, квасоля ...).
  • Асиметричні (каштан, гладіолус).

Учитель заповнює словник: актиноморфні, зигоморфні, асиметричні.

Підведення підсумків 4 пункту плану уроку.

V. Виконання лабораторної роботи.

Додаток № 6 «інструктивні картка» для виконання лабораторної роботи.

VI. Узагальнення, систематизація, контроль знань, умінь, навичок учнів.

Гра «Ромашка» (перевір себе).

Зі зворотного боку пелюсток записані терміни, поняття вивчені на уроці. Учням по черзі пропонується відірвати пелюстка і розкрити вивчений на уроці термін або поняття (зі словника, заповненого на уроці).

VII. Домашнє завдання.

Параграф 27 вчити, на питання 1-7 з 115 відповісти усно. Підготувати цікаві факти про квітках.

Лабораторна робота № 9

ТЕМА: Будова і різноманітність квіток.

МЕТА: вивчивши будову квітки запропонованого вам рослини, довести, що він є органом розмноження.

ОБЛАДНАННЯ І МАТЕРІАЛИ: слайдового зображення квітки на мультимедійній дошці, Гербарні колекції квіткових рослин, квітки кімнатних і декоративних рослин, підручник.

ХІД РОБОТИ:

  1. Розгляньте квітка. Знайдіть цветоножку, квітколоже, оцвітина, головні частини квітки.
  2. Підрахуйте число чашолистків, пелюсток, тичинок, маточок.
  3. Визначте тип оцвітини, чашечки, віночка.
  4. За допомогою малюнків 97,98 в підручнику, вивчіть мікроскопічну будову тичинки і маточки.
  5. Вивчений вами квітка опишіть за наведеним нижче планом. Для цього досить підкреслити ознака, характерний для вашого квітки.

ОЗНАКА

ХАРАКТЕРИСТИКА

Тип оцвітини:

1. Простий. 2. Подвійний.

чашечка:

1. Раздельнолістная. 2. сростнолістную

Вінчик:

1. Свободнолепестний. 2. сростнолепестний

Забарвлення віночка:

1.Неяркая. 2. Біла. 3. Жовта. 4. Червона.

5. Рожева. 6. Синя. 7. Фіолетова.

Симетрія квітки:

1. Правильний. 2. Неправильний.

3. Асиметричний.

Наявність тичинок і маточок:

1.Обоеполий. 2. Маточкові. 3. тичинкового.

Що знаходиться всередині пильовика:

Що знаходиться всередині зав'язі:

1. Насіння. 2. Пилкове зерно. 3. Семязачаток.

ВИСНОВОК: ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Розробка уроку біології для 7 класу. Урок спрямований на формування знань учнів про генеративних органах рослини, пристосувань до запилення і розмноженню рослин; типами суцвіть; ознайомити з статевим розмноженням; показати його значення для рослин в природі та використання людиною для виведення нових сортів культурних рослин.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Будова і різноманітність квіток.Типи суцвіть.

Лабораторна робота № 9 "Будова і різноманітність квіток".

мета:

Освітня. Продовжити формувати знання учнів про генеративних органах рослини, пристосувань до запилення і розмноженню рослин; типами суцвіть; ознайомити з статевим розмноженням; показати його значення для рослин в природі та використання людиною для виведення нових сортів культурних рослин.

Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати біологічні явища і робити відповідні висновки і узагальнення; вміння логічно мислити; розвивати увагу, спостережливість, уяву.

Виховна. Виховувати дбайливе ставлення до навколишнього середовища та рослин рідного краю; виховувати гордість за досягнення українських селекціонерів.

Тип уроку. Засвоєння нових знань.

Форма уроку. Синтетична.

Місце уроку в навчальній темі. Поточний.

Методи і методичні прийоми:

1. Інформаційно рецептивний:

а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, повідомлення учнів, робота з підручником, м \\ м дошкою.

б) наочний: ілюстрація, демонстрація, ТСО;

в) практичний: виконання лабораторної роботи.

Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, отримання з тексту та ілюстрацій нових знань, робота з роздатковим матеріалом.

2. Репродуктивний.

Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.

3 Проблемно - пошуковий: постановка проблемного питання.

Прийоми навчання: постановка взаємопов'язаних проблемних питань, активізація уваги та мислення.

4. Візуальний: складання схем.

5. Суггестивная : Застосування різних видів мистецтва.

6 .Релаксопедічній: психологічне розвантаження

Матеріали та обладнання: Схеми, малюнки, таблиці, м \\ м дошка.

Основні поняття і терміни: Статеве розмноження, маточка, тичинки, зав'язь, спермії, пилок, насіннєвий зачаток, суцвіття.

Хід уроку

I. Актуалізація опорних знань і чуттєвого досвіду учнів.

Перевірити знання учнів про вегетативних органах, видозмінених пагонах, листках рослини.

Згадати про репродуктивних органах і що до них відноситься.

II. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.

Завдання: створення емоційного настрою

(Тому важливо правильно вибрати індуктор)

Звучить "Вальс квітів" з балету П.І. Чайковського, на екрані зображення різних квітів (см. слайд № 3)

Вчитель біології: Вслухайтеся в музику великого російського композитора. Постарайтеся уявити той радісний танок квітів, який ви створите силою своєї уяви.

Немає на землі нічого прекраснішого і ніжніше квітів - цього крихкого і дорогоцінного дару природи. Немає нічого поетично і живописніше квітів - цієї чудової музики, дивовижній гармонії форм, ліній, краси.

Ви проходите повз квітки! Нагніться, подивіться на диво, яке ви раніше бачити не могли. Він вміє таке, що ніхто на землі не вміє!

Це проблемне питання, що ж уміють квіти на планеті?

III. Сприйняття і засвоєння учнями нового матеріалу.

квітка - видозмінений укорочений і обмежений в рості пагін, що несе оцвітина, тичинки, маточка, А в той же час, квітка - орган насіннєвого розмноження рослин.Він складається з квітконіжки, квітколожа, оцвітини, тичинок і маточок.Генеративний орган, орган статевого розмноження (розмноження насінням). Розвивається з генеративної (квіткової) нирки.

квітка

оцвітина головні частини

простий подвійний

(Віночок) (віночок + чашечка)

товкач ♂ тичинка

(Рильце, стовпчик, зав'язь) (пильовик, тичинкова нитка)

функції оцвітини:

1.защіта маточки і тичинок від несприятливих умов навколишнього середовища;

2.прівлеченіе запилювачів

Розглянемо головні частини квітки - маточка і тичинки.

тичинки - чоловічий орган розмноження рослин, складається з тичинкової нитки і пильовика, в якому дозріває пилок, що містить чоловічі статеві клітини - спермії.

товкач - жіночий орган розмноження, він складається з рильця, стовпчика і зав'язі. Зав'язь містить в собі семязачатки. Один семязачаток - односемянний плід (слива), багато семязачатков (малина) - багатосім'яний плід. (Запис в зошит).Далі слід введення і відпрацювання понять: "простий і подвійний оцвітина", "двостатеві і роздільностатеві квітки", "правильні і неправильні квітки", "формула квітки".

1) Околоцветник, що складається з чашечки і віночка, називаєтьсяподвійним.

2) Околоцветник, у якого відсутня чашка і чашолистки називаєтьсяпростим.

3) Квітки, у яких є і маточки і тичинки, називаютьсядвостатеві.

4) Квітки, у яких є тільки маточки або тільки тичинки, називаютьсяматочковими або тичинковими, або раздельнополимі.

5) Якщо маточкові і тичинкові квітки розвиваються на одній рослині, то ці рослиниоднодомні.

6) Якщо маточкові і тичинкові квітки розвиваються на різних рослинах, то ці рослинидводомні.

7) Квітки, через які можна провести кілька площин симетрії, називаютьсяправильними.

8) Квітки, через які можна провести одну площину симетрії, називаютьсянеправильними.

9) Квітки через які не можна провести жодної осі симетрії - асиметричними.

\ Схема замальовується в зошит.

квітки

двостатеві одностатеві

Тичинки і маточки в одній квітці маточкові тичіночние

Однодомна рослина (огірок, кукурудза)

Дводомна рослина дводомна рослина

Особливості будови квітки можна відзначити скорочено у вигляді формули.

При її складанні використовують такі скорочення:

Ч - чашолистки; ∞ - безліч;

Л - пелюстки; * - правильний квітка

Т - тичинки; - неправильний

Р - простий оцвітина.

Квіти рідко розташовані поодинці (тюльпан, троянда). У більшості рослин квітки зібрані в суцвіття.суцвіття - це група квіток на спеціалізованому втечу. Біологічна еволюція йшла в напрямі збільшення числа квіток, зменшення розмірів і утворення щільної групи. Основна функція суцвіть - служить для залучення комах - запилювачів. Суцвіття розрізняються великою різноманітністю. Якщо квіти розташовані на головній осі, такі суцвіття називаються простими.прості суцвіття різноманітніші:

Кисть (конвалія) - головка (конюшина) - початок (кукурудза) - колос (подорожник)

Парасолька (примула)

Суцвіття будуть складними , Коли квітки розташовуються на розгалуженнях тобто на осях другого і третього порядку:

Волоть (бузок) - парасолька (кріп) - колос (пшениця)

Квітки, які розміщені гуппі, утворюють суцвіття.

суцвіття - Це один пагін або система пагонів, що мають квітки. У суцвіттях є різна кількість квіток: від декількох штук до декількох тисяч.Суцвіття діляться напрості і складні. В простих суцвіттях квітки розташовуються на головній осі суцвіття, а вскладних - на бічних осях суцвіття, які розташовуються на головній осі.

У насекомоопиляемих рослинах квітки зібрані в суцвіття, які добре помітні на відстані (наприклад, соняшник). У вітрозапилюваних рослин наявність суцвіть підвищує потрапляння пилку на товкач (пшениця). У суцвіттях утворюється більша кількість плодів, ніж в окремих кольорах, а це сприяє зростанню чисельності виду і його поширення.

IV. Осмислення об'єктивних зв'язків і взаємозалежностей у вивченому матеріалі.

Виконання лабораторної роботи № 7 "Будова і різноманітність квіток".

V. Узагальнення та систематизація знань.

квітка - укорочений, видозмінений і обмежений у зростанні втечу, який пристосований для статевого розмноження рослин. Основними функціями квітки утворення спор, гамет, запилення, запліднення, формування насіння і плодів. суцвіття - це сукупність квіток, розташованих в певному порядку, що мають спільну вісь.

  1. Які частини квітки знаходяться в його центрі і яка їхня будівля? (Товкач: рильце, стовпчик, зав'язь з семязачатками; тичинка: тичинкова нитка, пильовик з пилком).
  2. Чим простий оцвітина відрізняється від подвійного?(Подвійний складається з віночка і чашечки, а простий - тільки з віночка).
  3. Чим двостатеві квітки відрізняються від одностатевих? (У обох статей квітках знаходяться і товкач і тичинки, а в одностатевих - або товкач, або тичинки).
  4. Рослини з одностатевими квітками можуть бути дводомними і однодомними. Які рослини називаються однодомними? Наведіть приклади. (це рослини, з одностатевими квітками, розташованими на одній рослині. Береза, огірок, кукурудза: маточкові і тичинкові квітки знаходяться на одній рослині.)
  5. Які рослини називаються дводомними? (Це рослини з одностатевими квітками, розташованими на різних рослинах: тичинкові на одному, а маточкові - на іншому. Кропива дводомна, обліпиха, верба, тополя).
  6. Охарактеризуйте за формулами квітки рослин: жовтець - Ч5 Л 5 Т ∞ П ∞; сурепки - Ч 2 + 2 Л 4 Т 2 + 4 П 1; гороху - Ч (5) Л 3 (2) Т (5 + 4) 1 П 1.
  7. Використовуючи таблицю «Будова квітки», складіть його формулу. (Ч 5 Л 5 Т 5 П 1)
  8. Вирішіть біологічну завдання. У квітках вишні розвинений оцвітина, утворений чашкою і віночком. Чим утворений оцвітина тюльпана? (пелюстками віночка).
  9. Вирішіть біологічну завдання. Квітки вишні і квітки томата мають по одному маточці. Однак в утворюються плодах вишні розвивається по одному насіння, а в плодах томата по кілька десятків. З чим це пов'язано? (Це пов'язано з кількістю семязачатков в зав'язі маточки. У зав'язі вишні 1 семязачаток - 1 насіння, а в томаті кілька десятків семязачатков і стільки ж насіння).
  10. Біологічна завдання. На початку цвітіння огірків розпускаються квіти, так звані «пустоцвіти», а потім з'являються квітки з «огірочками». Чи можна отримати урожай огірків при відсутності пустоцвітів? відповідь поясніть. (Ні, урожай огірків при відсутності пустоцвітів отримати не можна. Пустоцвіти - тичинкові квітки, з огірочками - маточкові. Без пустоцвітів не відбудеться запилення і огірочків не буде.)

VI. Підведення підсумків уроку.

VII. Надання та пояснення домашнього завдання.

Подумати, чому квіти відрізняються між собою? Яке їхнє значення?


Лабораторна робота з біології 7 клас №6 - Будова квітки

Розгляньте запропоновані вам квітки. Знайдіть всі основні елементи квітки цветоножку, квітколоже, оцвітина, тичинки і маточки.

Заповніть таблицю.

Замалюйте квітка і підпишіть його основні частини.

Розріжте зав'язь поперек і розгляньте її подлупой. (Можна скористатися малюнком або таблицею.) Знайдіть семязачатки. Що формується з семязачатка і зав'язі маточки?

Семязачаток: насіння

Зав'язь маточки: плоди

Зробіть висновок.

Які особливості будови квітки?

Будова квітки пов'язано з виконуваними функціями: є органи освіти статевих клітин, залучення запилювачів, захисту.

Якими бувають квітки? Чому їх так називають?

Бувають двостатеві - оскільки мають на одній квітці товкач і тичинки; раздельнополимі - оскільки маточки і тичинки утворюються на різних квітках.

Яку роль відіграють квітки в житті рослини?

Квітки - органи розмноження квіткових рослин.

Чим відрізняється дводомна рослина від однодомна?

У дводомних рослинах тичинкові і маточкові квітки розвиваються на різних рослинах.

Забарвлення квіток у сухопутних і водних рослин досить різноманітна. Натуралісти давно помітили, що рослини, квітучі ввечері або вночі, найчастіше мають віночок квітки білого кольору. Як ви можете пояснити це явище?
Віночок білого кольору краще видно в темряві для комах-запилювачів.