Інтегрований урок фізики «Блоки. "Золоте правило" механіки
Коли люди почали використовувати блоки, важелі, коміри виявили, що переміщення, що здійснюються при роботі простих механізмів, виявилися пов'язані з силами що розвиваються цими механізмами.
Це правило в давнину було сформульовано так: те, що ми виграємо в силі, ми програємо в дорозі. Дане положення загальне, але дуже важливе, і отримало в назву золоте правило механіки.
Врівноважити важіль за допомогою двох різних за модулем сил. На плечі l 1 діє сила F 1 , на плечі l 2 діє сила F 2 , під дією цих сил важіль знаходиться в рівновазі Потім приведемо важіль в рух. За один і той же час точка прикладання сили F 1 пройде шлях S 1, а точка прикладання сили F 2 пройде шлях S 2 (рис.1).
Мал. 1
Якщо виміряти модулі цих сил і шляхи, пройдені точками докладання зусиль, то отримаємо рівність:.
З цієї рівності бачимо, у скільки разів відрізняються сили, прикладені до важеля, в стільки ж разів обернено пропорційно будуть відрізнятися шляху, вчинені точками прикладання сили.
За допомогою властивостей пропорції переводимо цей вислів в інший вид: - твір сили F 1 на шлях S 1 дорівнює добутку сили F 2 на шлях S 2. Твір сили на шлях називається роботою, в цьому випадку роботи рівні A 1 \u003d A 2. Важіль не дає виграшу в роботі, такий же висновок можна зробити про будь-який інший найпростіший механізм.
Золоте правило механіки: жоден механізм не дає виграшу в роботі. Виграючи в силі, ми програємо в дорозі і навпаки.
Розглянемо нерухомий блок. Закріпимо блок в осі і прикріпимо два вантажу до мотузках блоку, потім перемістив один вантаж вниз, вантаж, переміщений вниз пройшов відстань S, а вантаж, який перемістився вгору, пройшов таку ж відстань S.
Сили рівні, шляхи, пройдені тілами, теж рівні, це означає, що роботи теж рівні, а нерухомий блок не дає виграшу в роботі.
Розглянемо рухливий блок. Закріпимо один кінець мотузки, припустимо його через рухливий блок і прикріпимо другий кінець до динамометру, до блоку підвісимо вантажі. Відзначимо положення вантажів на штативі, піднімемо вантажі на відстань S 1, також відзначимо і повернемо в початкове положення, тепер відзначимо на штативі положення гачка динамометра. Знову піднімаємо вантажі на відстань S 1 і відзначаємо положення гачка динамометра в цьому випадку (рис. 2).
Мал. 2
Для підйому вантажу на висоту S 1 довелося витягнути мотузку практично в два рази відрізняється від відстані, яку виконав вантаж. Рухомий блок дає виграш в силі, а в роботі не дає, у скільки разів виграємо в силі, в стільки разів програємо у шляху.
Умова. За допомогою рухомого блоку вантажник підняв ящик з інструментами на висоту S 1 \u003d 7 м, прикладаючи силу F 2 \u003d 160 Н. Яку роботу зробив вантажник A 2?
Для того щоб знайти роботу, необхідно наступне:.
S 2 - величина переміщення мотузки.
У скільки разів виграємо в силі, в стільки разів програємо у шляху, тому, тоді.
Відповідь: робота, яку зробив вантажник, 2,24 кДж.
Багатовікова практика доводить, що жоден простий механізм не дає виграшу в роботі, можна, виграючи в силі, програти в дорозі і навпаки - в залежності від умов завдання, яку необхідно вирішити.
- Лукашик В.І., Іванова Є.В. Збірник завдань з фізики для 7-9 класів загальноосвітніх установ. - 17-е изд. - М .: Просвещение, 2004.
- Перишкін А.В. Фізика. 7 кл. - 14-е изд., Стереотип. - М .: Дрофа, 2010 року.
- Перишкін А.В. Збірник завдань з фізики, 7-9 кл .: 5-е изд., Стереотип. - М: Видавництво «Іспит», 2010.
- Home-edu.ru ().
- Getaclass.ru ().
- School-collection.edu.ru ().
- School-collection.edu.ru ().
Домашнє завдання
- Для чого застосовують прості механізми, якщо вони не дають виграшу в роботі?
- За допомогою важеля підняли вантаж масою 200 кг. На яку висоту було піднято вантаж, якщо сила, що діє на довге плече важеля, зробила роботу 400 Дж.
- За допомогою рухомого блоку вантаж підняли на 3 м. Наскільки довелося витягнути вільний кінець мотузки?
Тема: Блоки. «Золоте правило» механіки.
Провела вчитель фізики
МОУ КСОШ №2
Рижова Е.В.
Мета уроку: 1. Дати поняття нерухомого та рухомого блоків.
2. Обчислити виграш в силі для рухомого блоку.
3. Сформулювати «золоте правило» механіки.
Обладнання: комп'ютер, презентація,
Фізика 7 клас.
Хід уроку:
План уроку:
1. Перевірка виконання домашнього завдання.
2. Виклад нового матеріалу.
а) визначення нерухомого та рухомого блоків.
б) відсутність виграшу в силі для нерухомого блоку.
в) виграш в силі, що дається рухомим блоком.
г) постановка питання про можливість отримання виграшу в роботі.
д) відсутність виграшу в роботі при використанні простих механізмів.
е) використання прості механізмів.
3. Закріплення матеріалу.
4. Підсумок уроку.
5. Домашнє завдання.
1. Перевірка виконання домашнього завдання.
Учитель перевіряє виконання завдання у учнів. Що стосується труднощів учнів вчитель коментує правильне виконання першої частини завдання.
2. Виклад матеріалу.
а) визначення нерухомого та рухомого блоків.
Блоки-це колесо з жолобом по колу для каната або ланцюга, вісь якого жорстко прикріплена до стіни або сволока. Блоки застосовуються в вантажопідйомних пристроях.
система блоківі тросів, призначена для підвищення вантажопідйомності, називається поліспасти ( слайд 4).
б) відсутність виграшу в силі для нерухомого блоку.
Рухомий і нерухомий блоктакі ж древні механізми, як і важелі. Уже в 212 р.до н.ери за допомогою гаків і захоплень, з'єднаних з блоками, сіракузці захоплювали у римлян кошти облоги. спорудоювійськових машин і обороною міста керував Архімед (слайд 5).
нерухомий блокАрхімед розглядав як рівноплечого важіль. моменти силпо обидва боки блоку однакові\u003d\u003e Однакові і сили, що створюють ці моменти: Виграшу в силі він не дає, але дозволяє змінити напрямок дії сили, що іноді необхідно.
в) виграш в силі, що дається рухомим блоком.
П одвіжний блокАрхімед брав за неравноплечіе важіль, що дає виграш в силі в 2 рази (слайд 6)
Щодо центру обертання діють моменти сил, які при рівновазі повинні бути рівні.
Г) постановка питання про можливість отримання виграшу в роботі.
Архімедвивчив механічні властивості рухомого блоку і застосував його на практиці. За свідченням Афінея, "для спуску на воду велетенського корабля, побудованого Сиракузським тираном Гиероном, придумували багато способів, але механік Архімед один зумів зрушити корабель з допомогою небагатьох людей; Архімед влаштував блок і за допомогою нього спустив на воду величезний корабель, він перший придумав пристрій блоку"(Слайд 7,8)
д) відсутність виграшу в роботі при використанні простих механізмів.
Спортивні вітрильні судна, як і вітрильники минулого, не можуть обійтися без блоківгирею. при постановці вітрил і управління ними. Сучасним судам потрібні блоки для підйому сигналів, шлюпок (слайд 9)
комбінаціярухомих і нерухомих блоків на лінії електрифікованих залізниці для регулювання натягу проводів (слайд 10).
З истеми блоківможуть користуватися планеристи для підйому в повітря своїх апаратів (слайд 11).
«Золоте правило» механіки (слайд 12)
У скільки разів виграємо в силі, в стільки разів програємо у відстані.
е) Використання простих механізмів.
Воріт-це два колеса,з'єднані разом і обертові навколо однієї осі,наприклад, криничнийворіт з ручкой.Такое складне громіздке пристрій середньовічного періоду - воріт або ступальние колеса широко використовувалися в рудниковому справі. Їх приводили в рух люди, ступаючи по планок колеса (слайд 13)
Воріт можна розглядати як неравноплечіе важіль: виграш в силі, що дається їм, залежить від співвідношення радіусів R і r (слайд 14)
лебідка - конструкція, що складається з двох коміромз проміжними передачами в механізмі прівода.Грузопод'емность сучасних лебідок може бути понад 100 кН. Вони працюють на канатних дорогах, на бурових установках, виконують будівельно-монтажні і вантажно-розвантажувальні роботи (слайд 15)
ЗУБЧАТА ПЕРЕДАЧА- система знаходяться в зачепленні зубчастих коліс (шестерень) в якійсь мірі аналогічна коміра (слайд 16).
З давнини прості механізми часто використовувалися комплексно, в самих різних поєднаннях.
комбінований механізм складається з двох або більшої кількості простих. Це не обов'язково складний пристрій; багато досить прості механізми теж можна вважати комбінованими.
наприклад, в м'ясорубці є воріт(Ручка), гвинт(Проштовхує м'ясо) і клин (Ніж-різак). стрілки наручних годинниківповертаються системою зубчастих колісрізного діаметру, що знаходяться в зачепленні один з одним. Один з найбільш відомих нескладних комбінованих механізмів - домкрат.Домкрат являє собою комбінацію гвинта і ворота.
прості механізми- це трудівники зі стажем роботи більш ніж 30 століть, але іні нітрохи не постаріли (слайд 18-19)
На будь-який будівельному майданчику працюють баштові підйомні крани - це поєднання важелів, блоків, коміром.Залежно від " спеціальності"Крани мають різні конструкції і характеристики (слайд 20,21,22).
Прості механізми допоможуть пересунути будинок, щоб розширити вулицю. Під будинок підводять рами, опускають на катки, укладені на рейки, і включають електролебідки (слайд 23).
Похила площина (слайд 23-28).
3. Закріплення матеріалу.
Рішення задач (слайд 29).
1. Через нерухомий блок перекинута мотузка. Один кінець її прикріплений до пояса монтажника, а другий він тягне вниз з деякою силою. Яка ця сила, якщо вага робочого 700 Н? Тертям в блоці і масою мотузки знехтувати.
2. Як відомо, нерухомий блок виграшу в силі не дає. Однак при перевірці динамометром виявляється, що сила, що утримує вантаж на нерухомому блоці, трохи менше сили тяжіння вантажу, а при рівномірному підйомі більше її. Чим це пояснюється?
3. Чому у підйомних будівельних кранів гак, який переносить вантаж, закріплений не на Наприкінці троса, а на обоймі рухомого блоку?
Відповіді (слайд 30)
1. Чинну на монтажника силу тяжіння врівноважує сума сил пружності звисаючих з блоку кінців мотузки. Тому сила натягу кожного з них дорівнює половині ваги людини. Значить, робочий тягне кінець мотузки з силою 350 Н.
2.Действіем сили тертя.
3.Так кріплення дає можливість зменшити натяг троса вдвічі
(Якщо не враховувати тертя в блоках).
4. Підсумок уроку (слайд 31)
1. Який блок називають нерухомим, а який рухомим?
2. З якою метою застосовують нерухомий блок?
3. Який виграш у силі дає рухливий блок?
4. Чи можна розглядати нерухомий і рухомий блоки як важелі?
5. В чому полягає «золоте правило» механіки?
5. Домашнє завдання (Слайд 32)
П. 59, 60; упр. 31 (1,2,3).
Завантажити відео і вирізати мп3 - у нас це просто!
Наш сайт - це відмінний інструмент для розваг і відпочинку! Ви завжди можете переглянути і скачати онлайн-відео, відео приколи, відео прихованої камери, художні фільми, документальні фільми, аматорське і домашнє відео, музичні кліпи, відео про футбол, спорт, аварії і катастрофи, гумор, музика, мультфільми, аніме, серіали і багато інших відео абсолютно безкоштовно і без реєстрації. Конвертувати це відео в mp3 і інші формати: mp3, aac, m4a, ogg, wma, mp4, 3gp, avi, flv, mpg і wmv. Онлайн Радіо - це радіостанції на вибір по країнам, стилям і якості. Онлайн Анекдоти - це популярні анекдоти на вибір по стилям. Порізка mp3 на рінгтони онлайн. Конвертер відео в мп3 та інші формати. Онлайн Телебачення - це популярні TV канали на вибір. Мовлення телеканалів проводиться абсолютно безкоштовно в режимі реального часу - ефір онлайн.