Гра четверта зайва за правилами дорожнього руху. Гра – подорож по правил дорожнього руху «Я – Знавець дорожньої науки

Вихователь: Морозова Н.А.

«Жива та нежива природа»

Безпосередня освітня діяльність з екології в старшій групі

Освітня галузь «Пізнання».

Форма проведення – «Засідання Ради юних екологів».

Мета: узагальнити знання дітей про живу та неживу природу, сприяти розвитку пізнавальних інтересів.

1) Розвиваючі

Розвивати допитливість, пам'ять, уміння робити висновки розвитку природи;

Розвивати творчу уяву, уміння фантазувати;

Розвивати навички активного мовлення, збагачувати активний словник;

Сприяти розвитку пізнавальних інтересів;

Долучати до дійового ставлення до природи.

2) Освітні

Розширити знання про живу та неживу природу, показати їх взаємозалежність;

Вчити відгадувати загадки;

Вчити швидко знаходити правильну відповідь на поставлене запитання;

Вчити вирішувати проблемні завдання;

Закріпити уявлення про умови для зростання та розвитку всіх живих організмів на землі;

Розповісти про дихання рослин та умови для зростання.

3) Виховні

Продовжувати виховувати любов до природи та дбайливе ставлення до неї;

Виховувати прагнення стримуватись, виявляти терпіння, наполегливість;

Методи: ігрові, практичні, словесні

Індивідуальна робота: активізувати малоактивних дітей

Методичні прийоми: бесіда, дидактичні ігри: «Три слова», «Вчене повідомлення», «Закінчи пропозицію», «Вгадай, чиє оголошення?», «Посадимо дерево», сюрпризний момент – телеграма, загадки, психогімнастика, використання наочного матеріалу та художнього слова, самостійна діяльність дітей, аналіз .

Інтеграція областей: ГО «Соціалізація», ГО «Комунікація»,

ГО «Музика».

Список використаної літератури:

1. Волчкова В.М., Степанова Н.В. «Конспекти занять з екології у середній групі».

2. Ніколаєва С.М. "Юний еколог".

3.Коломіна Н.В. «Заняття з екології у д/с».

Хід заняття:

Діти (стоять півколом)

Вихователь: Хлопці, вітайтеся, у нас сьогодні гості. А ви сьогодні будете молодими екологами. А хто це – молодий еколог?

(Відповіді дітей - «це дитина, яка любить природу, завжди і скрізь піклується про неї»).

А як ви вважаєте - як можна стати юним екологом? (відповідь дітей - «робити добрі відносини по відношенню один до одного і до природи»)

Гра «Три слова»

Вихователь: Молоді екологи багато знають про природу. Пограємо у гру «Три слова» (вихователь називає поняття, а діти промовляють, що входить до цього поняття)

Овочі... (капуста, огірок, помідор)

Фрукти... (банан, апельсин, яблуко)

Зимуючі птахи... (горобець, голуб, сова)

Перелітні птахи... (журавлі, ластівка, зозуля)

Домашні тварини...(корова, кінь, собака)

Дикі тварини... (вовк, лисиця, заєць)

Морські жителі (риби, кит, дельфін)

Комахи... (комар, муха, метелик)

Водоплавні птахи... (гуска, качка, лебідь)

Ягоди (малина, полуниця, вишня)

Молодці, ви все назвали правильно. (Приносять телеграму)

Вихователь: Ой, хлопці, нам телеграма (читає): «Запрошуємо юних екологів на вчену раду, яка відбудеться сьогодні о 9-й годині 45 хвилин». Нам терміново треба йти на вчену раду. Прошу вас – заходьте до зали засідань.

(діти заходять у групу – «зал засідань», стільці стоять півколом, картинки із зображенням природи, звучить аудіозапис «Чарівство природи»).

Вихователь: (в одязі вченого) Я вітаю вас, мої юні друзі, у залі засідань ради юних екологів. Сьогодні ми вислухаємо повідомлення юних вчених, поговоримо про живу і неживу природу, як росте все живе, пограємо в розумні екологічні ігри, дізнаємося як росте рослина.

(стукіт у двері, заходять юні вчені).

Гра «Вчене повідомлення»

Вихователь: А ось і наші юні вчені. Діма розповість нам про живу природу.

(Діти роблять повідомлення)

Ваня: Світ живої природи – це рослини, тварини, комахи, птахи, риби (показує картинки). І людина, і всі живі організми не можуть жити без повітря, води, сонця, без харчування. Жива природа – це все, що росте, дихає, харчується, розвивається (показує схему)

Вихователь: Поліна розповість нам про неживу природу.

вадим: Нежива природа – це все те, що не дихає, не росте, не розвивається. Це все, що нас оточує - зірки, місяць, планети, сонце, гори, вода, каміння, повітря та ін. (Показує картинки). І людина, і всі живі організми не можуть жити без неживої природи.

Вихователь: Дякую юним вченим за повідомлення.

Гра «Закінчи пропозицію»

Звичайно, ви запам'ятали, що говорили мої юні колеги. Закінчіть мою пропозицію.

Нежива природа - це... (зірки, місяць, вітер, вода, повітря та ін.)

Жива природа - це... (рослини, тварини, комахи, риби)

Усі живі організми що неспроможні жити без... (неживої природи).

Конкурс загадок та проблемних питань

Молодці, а тепер загадки та питання для розуму. Перевіримо вашу кмітливість.

Не птах, а з крилами, не бджола, а над квітами літає (метелик).

Вісім ніг, як вісім рук, вишивають шовком коло (павук).

З гілки на травинку, з травинки - на билинку стрибає пружинка, зелена спинка (коник).

Літає, дзижчить, влітку їсть, взимку спить (жук).

Без крил летять, без ніг біжать, без вітрил пливуть (хмари).

Він найшвидший на світі, називають його … (вітер).

Молодці правильно відповіли.

Гра «Вгадай, чиє оголошення»

Вихователь: (бере газету) Дивіться газета лісових оголошень, але без підписів. Вгадаймо, чиї ж це оголошення.

Приходьте до мене у гості. Адреси не маю. Свій будиночок ношу на собі (равлик, черепаха)

Набридло повзати! Хочу злетіти. Хто позичить крила (гусениця, змія, черв'як).

Я найчарівніша і найпривабливіша! Кого хочеш обману, навколо пальця обведу (лисиця).

Вже 150 років чекаю на друга. Характер позитивний, але я дуже повільна (черепаха).

Молодці вгадали.

Вихователь: А зараз я перетворю вас на дощик - полийте землю, квіти, траву, дерева.

Фізкультхвилинка «Дощ».

Припливли хмари, дощові (крокуємо на місці)

Лій, дощ, лий. (Хлопаємо в долоні)

Дощочки танцюють як живі (крочемо на місці)

Пий, жито, пий! (Стрибки на місці)

І жито, схиляючись до землі зеленої (крокуємо на місці)

П'є, п'є, п'є. (Хлопаємо в долоні)

А дощ теплий, дощ невгамовний

(Крокуємо на місці)

Лить, ллє, ллє. (Стрибки на місці)

Вихователь: Все, дощ скінчився, рослини сказали вам: «Дякую».

Вихователь: А як же ростуть та розвиваються рослини? Рослини - це ... (трави, дерева, кущі, квіти). Хлопці, а рослини живі чи неживі? (Рослини живі).

Чому ви кажете, що рослини живі? (ростуть, харчуються, дихають, живуть, розмножуються, гинуть...)

Гра «Посадимо дерево» (на магнітній дошці).

Давайте, на цій чарівній дошці посадимо дерево. Спочатку візьмемо... (зернятко) і посадимо його в... (землю).

Щоб зерно зійшло, треба його... (Полити).

Ще рослині потрібно... (сонце)

Мине час і з'явиться... (росток)

З часом, якщо все добре і є всі умови, тонкий стовбур молодого деревця міцнішатиме і стане могутнішим, крона дерева стане густішою. У наших краях, коли настають холоди, рослини висихають, скидають листя, їхнє зростання зупиняється. Здається, рослини загинули. Але коріння у них живе, і нирки живі. А ковдрою в зимову холоднечу їм буде снігове покривало. Весною, коли пригріє сонце, рослини знову оживуть і зазеленіють.

Подивіться на схему, як дерево росте

(насіння - паросток - деревце - доросле дерево)

Вихователь: Навіщо потрібні рослини? (Очищають повітря, дозволяють легко дихати).

Психогімнастика «зернятко».

(звучить спокійна музика)

Вихователь: Зараз кожен із вас стане маленьким зернятком. Заплющте очі ... Уяви, ти - маленьке зернятко. Ти сидиш глибоко у землі. Темно... Раптом стало тепліше. Ти потягнувся вгору і твій паросток опинився на волі. Сонечко зігріло тебе, теплі промені торкнулися твого стеблинки, хитнув вітерець. Тобі захотілося розправити свої молоді зелені листочки. Сонечко своїм промінням потягло тебе вгору. Ти став рости вище та вище. І ось бризнув живлющий дощик, ти став пити дощову воду, став сильним і великим. Твій бутон розкрився, і ти перетворився на прекрасна квітка. І тобі так добре, що ти живеш на цій землі, вдихаєш свіже повітря, п'єш дощову водуі грієшся в променях теплого сонечка... І ось виріс такий гарна квітка(вихователь показує гарну квітку)

Вихователь: Хлопці, вам сподобалося бути живим зернятком, потім перетворитися на прекрасну квітку та прикрашати нашу планету Земля? (Відповіді дітей).

Наш спільний будинок(Показує глобус) - це планета Земля. Земля - ​​це спільний, чудовий будинок всім людей, птахів, риб, комах, рослин. Ми повинні берегти свою планету та природу Землі, щоб було чистим повітря, вода, а рослини та тварини росли, і в цьому дорослим допомагають юні екологи.

(Діти читають вірші про планету Земля)

Є на землі величезний будинок

Під дахом блакитний,

Живуть у ньому сонце, дощ та грім,

Ліс та морський прибій.

Живуть у ньому птахи та квіти,

Веселий дзвін струмка.

Живеш у тому світлому домі ти

І всі твої друзі.

Куди б дороги не вели,

Ти завжди будеш у ньому.

Природою рідної землі

Зветься цей будинок. (вірші Л. Дайнеко)

Вихователь: На цьому наша вчена рада закінчила свою роботу. Спасибі всім. Я говорю вам - молодці, дякую і нагороджую ось цими пам'ятними значками. До побачення, мої юні друзі.

(роздає пам'ятні значки)

Надія Тіткова
Конспект НОД у старшій групі на тему «Жива та нежива природа»

Конспект НОД у старшій групі на тему: « Жива та нежива природа» .

Підготувала вихователь Тіткова Н.М.

Ціль: Удосконалення знань дітей про живу та неживої природи.

Завдання:

- Згадати поняття: «Кругообіг води в природі»

Вправляти у розрізнення понять « природа» і «не природа» .

Вправляти у називанні та класифікації об'єктів на «живі»і « неживі»

Активізувати словник прикметників та закріплювати вміння узгоджувати

прикметники з іменниками.

Закріплювати вміння розташовувати картинки та акуратно наклеювати їх на колаж.

Вправляти у стрибках на місці, ходьбі між предметами та у підлізі під дугами.

Виховувати дбайливе ставлення до природі.

Словникова робота: активізація слів – природа, жива, нежива, вода, сонце, повітря, прикметники-визначення; нове поняття - кругообіг води в природі.

Матеріал: зображення – « Природа – не природа» , «Живе – не живе», вода, сонце; колаж із зображенням неживий; картинки із зображенням живий природи.

Хід заняття:

1. Вихователь вносить штучні квіти.

Діти, я хотіла б посадити ці квіти у нас у групі.

Як ви вважаєте, чи будуть вони рости, якщо я їх посаджу в землю?

(не живі, не дадуть коріння, не зростатимуть).

Квіти зроблені людиною. Усі предмети, зроблені руками людини, не належать до природі.

Чи знаєте ви, що таке природа?

(Відповіді дітей).

Природа-Це навколишній світ, точніше, та його частина, яка не створена руками людини. Це сонце, вода, повітря, небо, тварини, комахи, рослини та людина, як частина природи.

Показ слайду Що зайве?- Гриб, морква, хмара, м'яч.

Гриб, морква, хмара, м'яч. Що зайве? Чому зайвий м'яч?

(Всі об'єкти відносяться до природі, а м'яч зроблено людиною).

2. Природа буває живою та неживою. Що ставитись до живої природі?

(Рослини, тварини, комахи, квіти, людина).

Що дихає, харчується, росте, розвивається – все відноситься до живої природі.

Що стосується неживої природи?

(вітер, сніг, вода, повітря, сонце, пісок, земля).

Слайд Що зайве?- Грак, квітка, коза, місяць.

Що зайве? Чому місяць зайвий?

(Грач, квітка та коза – відносяться до живих об'єктів, а місяць – неживе)

3. - Чи зможе планета Земля існувати без неживої природи? Чому?

(Усьому живому для зростання потрібна вода, повітря, сонячне тепло).

Слайд: «Вода»

Не буде води на Землі, не буде життя. Вода-це необхідна умовадля життя. Уявіть, що ви прийшли на берег водойми.

«Кругообіг води».

Багато крапельок грають і граються у воді. Сонце яскраво світить, припікає. І крапельки-подружки по одній починають відокремлюватися та підніматися у повітря. Тобто відбувається випаровування. Високо від землі повітря стає все холоднішим. І крапельки знову збираються разом. Так виходять хмари. Вітер жене їх до землі. Хмари стають темними та важкими. З них іде дощ. А дощ – це маленькі крапельки води. Під землею маленькі крапельки збираються у підземні струмки. Струмки стікаються у водойми. Запас води Землі постійно поповнюється. Із землі на небо, з неба на землю. Цей процес називається кругообігом води в природівід слова «коло»тобто вода рухається по колу. (Промовляння хором)

4 Фізмінка «Ходять крапельки по колу»

Перетворимося на крапельки і пограємо на їхню кругову подорож. Я - мама Хмарка, а ви - дітки крапельки. Вам час вирушати в дорогу (Діти рухаються по залі під фонограму дощу). Крапельки полетіли на землю (легкі стрибки дома). Нудно їм стало поодинці літати. Зібралися вони разом і потекли маленькими веселими струмками. Зустрілися потічки і стали великою річкою (ходьба один за одним між предметами). Пливуть крапельки у великій річці. (Підлазування під дугою)Текла, текла річка та потрапила в океан. Діти утворюють коло. Згадали крапельки, що мама Хмарка карала їм додому повернутися. А тут якраз сонечко пригріло. Стали крапельки легкими, потягнулися вгору. Випарувалися вони під променями сонечка і чисті, веселі повернулися до мами Тучке.

Як називається кругова подорож крапельки? (кругообіг води)

Вихователь: А зараз трохи відпочинемо

Без крил літають,

Без ніг біжать,

Без вітрил пливуть. (Хмари)

В одязі багатій,

Сам сліпуватий,

Живе без віконця,

Не бачив сонця. (Кріт)

У батьків і діток весь одяг із монет. (Риби)

Чи не вода, не суша:

На човні не спливеш,

І ногами не пройдеш. (Болото)

На зеленому шнурочку, білі дзвіночки. (Конвалії)

Білий горошок на зеленій ніжці. (Конвалії)

Я живу під самим дахом,

Навіть страшно глянути вниз.

Я могла б бути і вищою,

Якби дахи там знайшлися. (Сулька)

Летить – виє, сяде – землю риє. (Жук)

Зранку падаю завжди

Не дощ, не зірка -

І сяє в лопухах

На узліссях та луках. (Роса)

У морях і річках живе,

Але часто небом літає.

А як наскучить їй літати,

На землю падає знову. (Вода)

Він у своїй лісовій палаті

Носить пістрявенький халатик.

Він дерева лікує,

Постукає – і легше. (Дятел)

Зоря-заряниця, червона дівчина,

По полю гуляла, ключі загубила.

Місяць побачив – не підняв,

Сонце побачило-підібрало. (Зірки)

Глечики та блюдця не тонуть і не б'ються. (Гарлачі)

Сірий, та не вовк,

Довговух, та не заєць,

З копитами, та не кінь. (Віслюк)

Дуже вже вигляд у них чудовий!

У тата локони хвилею,

А мама ходить стриженою,

На що вона скривджена? (Лев)

Підростала – хвіст ростила,

Сукня темна носила.

Підросла – зеленою стала,

Хвіст на весла змінила. (Жаба)

Я весь день ловлю жуків,

Їм комашок, черв'яків,

Зимувати не відлітаю,

Під карнизом живу. (Горобій) 5. Сонце, повітря та вода – наші кращі друзі, без них неможливе існування всього живого на Землі.

«Вода»- Яка вода? (Чиста, холодна, прозора, тепла і т. д.)

Нема життя на Землі всьому живому і без сонця.

«Сонце»- Яке сонце? (променисте, кругле, жовте, тепле і т. д.)

«Повітря»- Чим заповнена кулька? (повітрям)

Яке повітря? (холодний, чистий, прозорий, теплий тощо).

Повітря необхідне всьому живому.

Як ми дбаємо про природі? (Поливаємо квіти, не ламаємо гілки, підгодовуємо птахів тощо)

Діти, сьогодні на занятті ми з вами дізналися багато цікавого, правда?

Діти: Так!

Публікації на тему:

Конспект "Що таке жива природа?"Конспект безперервний освітньої діяльностіз ФЕЕП з дітьми підготовчої до школи групи

Конспект НОД у старшій групі.

Тема.«Що таке жива та нежива природа».

Завдання.Навчити дітей відрізняти об'єкти живої природи від неживої об'єктів, а також природні об'єкти від штучних; розширити уявлення дітей про живу та неживу природу, показати їх взаємозв'язок; заохочувати та підтримувати активність та ініціативність дітей у пізнавальної діяльності; закладати основи дбайливого та дбайливого ставлення до навколишнього світу.

Матеріал. 2 мольберти з картинками, що зображують об'єкти живої та неживої природи; результати досвіду із пророщуванням насіння вівса («чоловічки»); літні замальовки зростання та розвитку чорнобривців; «екологічний світлофор» із демонстраційного матеріалу «Уроки екології»; колекція каменів, послідовність розвитку людини (від немовляти до старого), запис зі співом птахів.

ЛітератураБондаренко Т.М. "Екологічні заняття з дітьми 6-7 років".

- Діти, сьогодні у нас гості. Давайте привітаємось і подаруємо їм усмішку. А тепер вся увага на мене. Слухайте вірш.

Ось на Землі величезний будинок

Під дахом блакитний.

Живуть у ньому сонце, дощ та грім,

Ліс та морський прибій

Веселий дзвін струмка.

Живеш у тому будинку світлому ти

І всі твої друзі.

Куди б дороги не вели

Завжди ти будеш у ньому

Природою рідної Землі

Зветься цей будинок.

Діти, сьогодні ми з вами говоритимемо про природу.

Як ви вважаєте, що означає слово природа. (Відповіді та міркування дітей. У разі труднощі пояснюю: їздили на природу, що бачили навколо, чули).

Природа – те, що може існувати без допомоги людини. (Повторюють діти).

Усю природу нашої планети Землі можна поділити на два величезні світи: світ живий і світ неживої природи. (Показую на відповідний мольберт).

Усі рослини, тварини, риби, птахи, комахи, мешканці морських глибин, мохи, лишайники – це жива природа. Вони (ставлю модулі на магнітну дошку) рухаються (ноги), живляться (рот), дихають (ніс), розмножуються (яйце – курча), ростуть (курча – курка).

Нежива природа – це повітря, світло, сонце, небо, земля під ногами (ґрунт), пісок, глина, каміння, сніг, веселка, вода.

Беру колекцію каміння, уточнюю за модулями живого: рухаються? Харчуються? і т.д.

Два тижні тому ми зробили двох таких чоловічків.

Що ми робили з цим чоловічком? (Поливали, підгодовували, йому було тепло).

А що робили з цим чоловічком? (Нічого, його просто поставили в шафу).

Діти, значить, що ж потрібно для того, щоб жила жива природа. (Світло, тепло, вода, харчування, догляд, турбота та любов оточуючих).

Як ви вважаєте, чи може жива природа жити без неживої? (Відповіді та міркування дітей).

Відпочинок наш фізкультхвилинка, займай зі своїх місць.

Руки підняли і похитали.

Це дерева у лісі.

Лікті зігнули, кисті струснули -

Вітер збиває росу.

Плавно руками помахаємо

Це до нас птахи летять,

Як вони сядуть, покажемо,

Крила ми складемо назад.

Ми з вами минулої весни висаджували розсаду чорнобривців і на клумбу та на ділянці біля паркану, а влітку та восени спостерігали за їх ростом.

Сашко склав послідовність зростання та розвитку чорнобривців. Подивіться і оцініть: чи правильно Сашко виконав завдання.

А тепер складемо послідовність розвитку людини. (Дитина становить послідовність під послідовністю розвитку рослини. Щоб було видно подібність розвитку рослин і людини: паросток - немовля, перший листочки – дошкільник тощо.)

А що ж потрібно немовляті, щоб воно виросло і стало дорослим? (Світло, тепло, повітря, вода, харчування, кохання та турбота оточуючих).

Бачите, виявляється людині потрібне все те, що й будь-якій живій на Землі. Якщо ми говоримо: рослина частина живої природи, тварина частина живої природи, то, як можемо сказати про людину?

Для того щоб дитина виросла гарною людиноюйому потрібна допомога, турбота, любов та увага батьків, друзів, сусідів, вихователів. Кожен із вас у свою чергу зобов'язаний з повагою та розумінням ставиться до тих людей, які вас оточують.

Гра «Жива і нежива природа»: діти стають біля стільчиків, вихователь називає предмети чи явища природи. Якщо вони ставляться до живої природи, то діти піднімають руки і вгорі махають ними ліворуч, а якщо назване відноситься до неживої природи, то стоять на місці, а якщо названо щось інше тихо сідають. Наприкінці гри називаю машина (Дію з реакції дітей).

Так, діти, завдяки своєму розуму та своїй спостережливості, людина створила дуже багато речей своїми руками, своєю працею, але всі вони схожі на природу.

Показую: машина – жук, вертоліт – бабка, літак – птах, дощ – душ, підлога – ґрунт, вітер – вентилятор.

Називаю: У квартирі пухнастий килим, а в природі (трава), людина створила підводний човен (кит).

Як ви вважаєте, чому машина, вертоліт, килим, підводний човен не природа? (Їх створила людина, а природа це те, що може існувати без допомоги людини).

Як ви вважаєте, чи може природа існувати без людини? (так)

Звичайно, природа була на нашій планеті Земля давно, коли на ній ще не жили динозаври.

А чи може людина жити без природи? (Ні, йому потрібна вода, їжа, одяг, житло, ліки).

З давніх-давен людина використовувала природу у своїх цілях, і знає, що її треба берегти і охороняти всім людям, що живуть на Землі.

Що ви робили взимку для цього? (Укутували коріння дерев та кущів снігом, підгодовували птахів).

Природа завжди віддячить людині за її турботу. В останній день зими на екскурсії ми почули веселий спів горобців. Пам'ятайте: «Про що співають горобці в останній день зими. Ми вижили! Ми вижили! Ми живі! Живі ми!» (Вношу картинку «екологічний світлофор»)

Червоний сигнал світлофора кричить нам біда. До якого малюнку він підійде?

Жовтий – подумай! Не поспішай!

Зелений – як добре, що є такі дбайливі діти!

Якщо гроші нагромадити

Можна багато чого придбати.

Будинок, одяг та завод

Літак та пароплав.

Включається запис зі співом птахів).

Але не можна купити росу

Пташиний спів у лісі,

І не сховати в гаманець

Джерело і тополі.

Дерево, квітка та птах

Не завжди вміють захиститися,

Якщо будуть знищені вони,

На планеті ми залишимося самі.

Підсумок: найстаріші сьогодні…., найактивніші…, найдопитливіші…, Найуважніші…

Вам, хлопці, подарунок прийшов. (Показую книгу, запаковану, з написом).

«Для хлопців, які даремно квіти не рвуть, траву не мнуть, гілки дерев і чагарників не ламають, птахів, комах та тварин не ображають». Цей подарунок вам надіслав наш старий знайомий цар Берендей.

Назва:Конспект заняття з пізнавального розвитку (екологія) у старшій групі «Жива та нежива природа»
Номінація:Дитячий садок, Конспекти занять, НОД, екологія, старша група

Посада: вихователь першої кваліфікаційної категорії
Місце роботи: МДОБУ дитячий садок№ 29 «Срібне копитце»
Місце розташування: м. Мінусинськ, Красноярський край

Конспект заняття з пізнавального розвитку (екологія)
у старшій групі
«Жива та нежива природа»

Ціль:вдосконалення знань дітей про живу та неживу природу

Завдання:

Освітні:

  • Ознайомити з поняттям «Кругообіг води в природі»
  • Вправляти у називанні та класифікації об'єктів живої та неживої природи
  • Вправляти у розрізненні понять «природа» і «не природа»

Розвиваючі:

  • Сприяти розвитку пізнавальних інтересів
  • Розвивати допитливість, пам'ять, уміння робити висновки

Виховні:

  • Продовжувати виховувати любов до природи та дбайливе ставлення до неї
  • Вчити способам самостійного пізнання
  • Виховувати комунікативні навички

Вихователь вносить штучні квіти.

— Діти, я хотіла б посадити ці квіти в нашій групі.

— Як ви думаєте, чи зростатимуть вони, якщо я їх посаджу в землю? Чому?

Діти:

— Ні, вони не живі, не дадуть коріння, не зростатимуть.

Вихователь:

- Так. Квіти зроблені людиною. Усі предмети, зроблені руками людини, не належать до природи.

— Чи ви знаєте, що таке природа? (Відповіді дітей).

Вихователь:

— Природа — це світ, що оточує нас, точніше, та його частина, яка не створена руками людини. Це — сонце, вода, повітря, небо, тварини, комахи, рослини та людина як частина природи.

Вихователь:

— Хлопці, сьогодні, я пропоную вам пограти у юних екологів. А хто це – молодий еколог?

Діти:

— Це дитина, яка любить природу, завжди і всюди піклується про неї.

Вихователь:

- Правильно. А як ви вважаєте - як можна стати юним екологом?

Діти:

— Потрібно робити добрі справи по відношенню одна до одної та до природи.

Вихователь:

— Юні екологи мають багато знати про природу. І зараз ми з вами пограємось у гру «Три слова». Я називаю поняття, а ви повинні назвати три назви, які стосуються цього поняття.

Гра «Три слова»

  1. Кімнатні квіти (фіалка, герань, фікус)
  2. Садові квіти (ромашка, троянда, півня)
  3. Зимові птахи (горобець, голуб, сова)
  4. Перелітні птахи (журавлі, ластівка, зозуля)
  5. Водоплавні птахи (гуска, качка, лебідь)
  6. Домашні тварини (корова, кінь, собака)
  7. Дикі тварини (вовк, лисиця, заєць)
  8. Тварини Крайньої Північ (білий ведмідь, тюлень, морський котик)
  9. Тварини тропіків (лев, рись, горила)
  10. Морські мешканці (Риби, кит, дельфін)
  11. Комахи (комар, муха, метелик)

Вихователь:

- Молодці, ви все назвали правильно. Хлопці, всю природу можна розділити на два величезні світи: світ живої та неживої природи. Як ви вважаєте, все, що ми зараз назвали, відноситься до якого світу природи? Чому?

Діти:

- До світу живої природи. Усі живі організми що неспроможні жити без повітря, води, без сонця, без харчування.

Вихователь:

- Правильно. Жива природа – це все, що росте, дихає, живиться, розвивається, розмножується. А тепер я пропоную з'ясувати, що стосується неживої природи. Підійдіть до столу. На столі лежать картки з ознаками живої та неживої природи. Ви повинні із запропонованих карток вибрати ті, які відповідають поняттю «нежива» природа. (Діти виконують завдання, потім перевіряють правильність вибору)

Вихователь:

— Хлопці, подивіться на решту карток. Що вони означають?

Діти:

- Це жива природа.

Вихователь:

- Правильно. Зверніть увагу на картки (іграшки, м'ячики, лялька). Ці предмети можна назвати природою? Чому? (Відповіді дітей)

Діти:

- Ні. Це зроблено руками людини. Їх не треба годувати, вони не дихають, не розмножуються та не ростуть.

Вихователь:

- Правильно. Наприклад, машина — вона зроблена руками людини: а ось кінь, верблюд, на яких їздить людина, це вже природа. Людина їх тільки приручила, зробила домашніми, вони і без неї існували в природі.

— Отже, який зробимо висновок – що таке природа і що таке «не природа»?

Діти:

— Природа — це те, що існує без допомоги людини, а не природа — це все те, що зроблено руками людини.

Вихователь:

— Скажіть, чи жива природа може існувати без неживої природи? Чому?

Діти:

— Усьому живому для зростання та розвитку потрібна вода, повітря, сонячне тепло.

Вихователь:

- Молодці, хлопці. Ми з вами з'ясували, що стосується природи і «не природи».

- А зараз пройдете на стільці. Ми з вами пограємось у гру «Четвертий зайвий». Я називаю групу слів, а ви повинні визначити зайве слово та обґрунтувати свій вибір.

Гра «Четвертий зайвий»

  • Гриб, морква, хмара, м'яч
  • Грак, місяць, квітка, коза
  • Муха, ведмідь, вітер, береза
  • Лялька, сніг, хмара, камінь
  • Машина, цебро, будинок, вода

Вихователь:

- Молодці, мої юні екологи. Ще екологи повинні знати таке явище, як кругообіг води в природі. Я сьогодні вас із цим явищем познайомлю. Слухайте.

Багато крапельок грають і граються у воді. Сонце яскраво світить, припікає. І крапельки-подружки по одній починають відокремлюватися та підніматися у повітря. Тобто відбувається випаровування. Високо від землі повітря стає все холоднішим. І крапельки знову збираються разом. Так виходять хмари. Вітер жене їх до землі. Хмари стають темними та важкими. З них іде дощ. А дощ – це маленькі крапельки води. Під землею маленькі крапельки збираються у підземні струмки. Струмки стікаються у водойми. Запас води Землі постійно поповнюється. Із землі на небо, з неба на землю. Цей процес називаєтьсякругообігом води в природі , Від слова «коло», тобто вода рухається по колу.(Промовляння хором)

- Молодці. Ми з вами сьогодні багато дізнались про природу. Скажіть мені, будь ласка, як ви думаєте, чим займаються екологи? (Відповіді дітей)

— Зараз я пропоную вам об'єднатися у пари та вибрати по дві картки, пов'язані між собою одним правилом охорони природи. Ви повинні розглянути картинки та сформулювати правило щодо охорони даного об'єкта.

  1. Охорона водойм
  2. Охорона лісів
  3. Охорона комах
  4. Охорона дерев
  5. Охорона птахів

Підсумок:

Вихователь:

- Молодці, хлопці. Ви впоралися з усіма завданнями та дізналися багато нового. Я думаю, ви будете відмінними екологами, завжди піклуватиметеся і охоронятимете природу, і навчите своїх друзів і близьких цьому.

— Що нового ви сьогодні впізнали? Якими знаннями ви можете поділити зі своїми друзями та близькими? (Відповіді дітей)