Індивідуальне логопедическое заняття диференціація ш ж. Конспект заняття з диференціації звуків «ш» - «ж

Тема:

Диференціація звуків Ш-Ж в складах, в словах і пропозиціях.

мета:

Навчити дитину розрізняти звуки Ж і Ш. Виділяти їх в словах і пропозиціях.

завдання:

Формувати артикуляционную, загальну і дрібну моторику.

Формувати фонематичні сприйняття на основі чіткого відмінності звуків за ознаками: глухі - дзвінкі.

Розвивати почуття ритму, слухове сприйняття, фонематичний слух, Увагу, пам'ять.

Вміти диференціювати звуки в словах.

Розвивати зв'язне мовлення.

устаткування

М'яч, іграшки: жук, змія; схематичні малюнки, комп'ютерна гра «Розклади картинки»,

Оргмомент

Сьогодні ми вирушимо в ліс, щоб познайомитися з казковими героями. Дивіться, хто до нас летить! Жук! Уважно послухай, що тобі скаже жук. Логопед бере іграшку жука і вимовляє: «Здрастуйте, я ШУК, я так поспішав на зустріч з вами, що втратив свою ЖАПКУ!»

Логопед звертається до дитини: «Хто це? Що втратив? Які звуки переплутав жук? Який звук чується в слові жук? Який звук чується в слові шапка? Будемо вчити жука не плутати звуки Ш-Ж.

Основна частина

Підійди до дзеркала і покажи жука вправи, які необхідно виконувати, щоб правильно вимовляти звуки.

1. Артикуляційні вправи

1. - «Забір» - «Вікно» - «Міст» - «Лопата» - «Лопата копає» - « смачне варення»-« Фокус »-« Теплий вітер »- змія сичить - Ш-Ш-Ш.

2. - «Забір» - «Вікно» - «Міст» - «Лопата» - «Лопата копає» - «Смачне варення» - «Фокус» - «Теплий вітер» - жук дзижчить - Ж-Ж-Ж.

2. Мовна дихальна гімнастика.

Проспівування складів на одному видиху. Розвиток фонационного «мовного» дихання.

жа жо жу жи

жа жо жу жи ж

ша шо шу ши

ша шо шу ши ше

3. Диференціація звуків в складах.

підготувати до звуковому аналізу. Продовжувати роботу над формуванням складової структури. Розвивати дрібну моторику.

Логопед пропонує дитині відгадати за описом, хто ховається в лісі за ялинкою. За описом дитина дізнається змію. З'являється Змія.

Який звук вимовляє змія, коли сичить Ш або Ж?

Гра «Жук -рогач». Логоритмічних вправу. Розвивати слухове сприйняття, дрібну моторику, пам'ять, голос, інтонаційну виразність. Закріпити вміння виконувати рухи відповідно до музики і пісенним текстом.

Дитина по мелодії відгадує пісню. Співає її, виконуючи відповідні тексту руху:

Ось летить жук-рогач -

Найперший силач,

Руки розташовані на рівні грудей. Пальці стиснуті в кулачки. Викидання рук вперед, одночасно розтискаючи пальці рук.

У нього, у жука

На голівоньці - роги.

Руки розташовані на рівні грудей. Дитина ворушить «рогами», піднявши вгору другий і третій пальці рук. На слово роги, змінює положення пальців, виставляючи другий і четвертий пальці.

Гра «Ляскни - тупни» На склад ЖА - грюкнути в долоні, на склад ША - тупнути ногою. Проголошення складів по черзі, потім ускладнюється кількістю і зміною складів, дотримуючись ритмічний малюнок. (Наприклад: ЖА-ЖА, 2 рази хлопнути, ША-ША-ША, 3 рази тупнути, потім навпаки). Дана вправа розвиває почуття ритму, слухове сприйняття, фонематичний слух, увагу.

4. Виділення звуків Ж -Ш з слів.

Вчити диференціювати звуки в словах.

Логопед просить дитину навчити жука правильно вимовляти звуки Ш - Ж в словах. Комп'ютерна гра «Розклади картинки». Картинки со звуком Ш треба перемістити в один кошик, а зі звуком Ж - в іншу.

5. Розучування і промовляння чистоговорок.

Жили-були на сосні

Дві великі шишки.

Жили-були під сосною

Дві смішні мишки.

І шипіли мишки:

Гей, ви там на вишці,

Вниз спускайтеся, шишки!

Здивувалися шишки:

Зачекайте, мишки!

Вас на вишку позовом

І, як в казці, заживемо.

6. Зміна слів. Гра з м'ячем. Логопед кидає м'яч об підлогу, називаючи, при цьому слово зі звуком Ш, дитина ловить і кидає м'яч назад, називає теж слово, замінивши звук Ш на Ж:

Шити - жити Житье - шиття

Шаль - шкода Жито - шито

Пустувати - жалити Лежачи - Льоша

Жарт - моторошно Мажуть - махають

Вуха - вужі Наживка - нашивка

7. Физкультминутка. «Вітер»

Вітер дме нам в обличчя!

(Подули і помахали руками перед собою)

захиталося деревце

(Підняли руки над головою і похитав)

Деревце все вище, вище.

(Потяглися руками вгору, піднімаючи, навшпиньки.)

Вітерець все тихше, тихше.

(Повільно опустити руки і присісти)

8 Скласти пропозиції про їжака, жука, мишку і вимовити їх з різною інтонацією.

9. Розповіді ланцюгової структури.

Розвивати зв'язне мовлення. Логопед читає розповідь, дитина переказує його за допомогою схематичних картинок.

1) Близько лісу розкинулася галявина.

На галявині гуляв Женя.

Женя побачив жука.

Жук сидів на ожині.

Ожину Женя поклав в жбан.

У жбан у Жені жалібно гудів жук.

Жука пошкодував Женя.

Женя посадив жука на ожину.

2) Шура пішов в цирк Шапіто.

У Шапіто жартував і смішив людей блазень.

Шут розповідав смішні жарти.

Жарти блазня розсмішили Шуру.

10. Підведення підсумків заняття.

прислала

Ващенко Натлья
учитель-логопед

методична розробка логопедичного заняття

подиференціації шиплячих звуків

Тема: Диференціація звуків Ш - Ж

цілі:

Корекційна - розвиваючі: Закріплювати вміння розрізняти звуки Ш - Ж на слух, в складах, словах, пропозиціях, тексті. Уточнювати характеристику звуків. Розвивати вміння співвідносити звуки Ш - Ж з буквами Ж і Ш; звуко - буквений аналіз слів. збагачувати словниковий запас. Розвивати оральний праксис, мімічну мускулатуру, оперативну і слухову пам'ять, увагу, логічне мислення, загальну і дрібну моторику.

Корекційно-освітні: вправляти в підборі слів на заданий звук в певній позиції; закріплювати поняття, що характеризують звуки: глухий - дзвінкий приголосний, завжди твердий приголосний.

Корекційно - розвиваючі: закріплювати вміння розрізняти звуки [Ш] - [Ж] на слух, в складах, словах, пропозиціях. Збагачувати словниковий запас. Розвивати слухову пам'ять, увагу, логічне мислення, загальну і дрібну моторику.

Корекційно-виховні: створити позитивний психоемоційний настрій, сприяти набуттю досвіду подгрупповой роботи. Розвивати уміння планувати і контролювати свої дії.

устаткування:піктограми, індивідуальні дзеркала, картинки із зображенням кулі, жирафа; профілі звуків Ш і Ж; дзвіночки; предметні картинки, в словах яких є звуки Ш і Ж; схеми слів; слоговая таблиця; наочний матеріал до гри «Четвертий зайвий»; картки з буквами Ш і Ж; картки «Корректурная проба», перфокарти.

Хід заняття:

1. Оргмомент.

Вітаю! Хлопці, сьогодні на нашому занятті присутні гості, привітайтеся. Вони прийшли подивитися, як ми з вами займаємося. Щоб наше заняття було цікавим і корисним, нам з вами треба попрацювати. Сідайте.

Ну і звичайно, щоб і настрій був у нас хороше. Адже у кожної людини настрій буває різне: чудове, погане, отввратітельное, тривожне, безхмарне, сонячне, а хто печальний, жахливе і т.д. А давайте подивимося на картини і визначимо настрою хлопців. (Діти висловлюються). Ви беріть ту картинку з виразом обличчя, яка більше підходить вашому сьогоднішньому настрою. Подивіться на ці картинки (логопед показує дітям картинки із зображенням різних емоцій). Які настрої висловлюють ці особи? (Суворе і сердитий, засмучене і сумне, без емоцій, веселе і радісне). Виконання мімічних вправ перед дзеркалом.

Давайте, хлопці, з таким хорошим настроєм будемо займатися.

ша - шу - шо - шу

жа - жу - жа - жо

ши - ши - жи - жи

ши - ши - жи - жи

3.Повідомлення теми заняття.

Ви здогадалися, яка тема нашого заняття? Сьогодні ми будемо з вами вчитися розрізняти звуки і букви Ш - Ж

4 Порівняння звуків за артикуляцією.

Взяли дзеркала. Промовимо звук / ш /, / ж /.

В якому становищі губи? (Відкриті, округлені і витягнуті вперед)

як зуби? (Зближені, між ними щілину)

де кінчик язика? (Вгорі, мова в формі чашечки)

Зловимо звук долонькою. яка повітряний струмінь ? (Тепла, тривала, слабка)

Чому слабка? (Повітряний струмінь проходить через перегородку)

Якщо є перешкода, то це звук голосний або приголосний?

Схожі звуки за вимовою?

Висновок: ці звуки вимовляються за допомогою перепони. Значить це звуки які? (Приголосні)

Ці звуки завжди тверді.

А можуть вони бути м'які (в російською мовою - немає, тільки тверді)

Але чому ж ці звуки відрізняються? (Руку на горлечко)

Висновок: ш - глухий, ж - дзвінкий (горло тремтить, зв'язки працюють)

Ці звуки парні по дзвінкості - глухість.

Дайте повну характеристику звуку.

/ Ш / - приголосний, твердий, глухий. / Ж / - приголосний, твердий, дзвінкий.

Хлопці, як шипить змія? (Шшшш). Який звук ви чуєте? Ш.

(На дошку вивішується профіль звуку Ш, поруч закреслений дзвіночок)

5. Характеристика звуків.

Звук Ш він який? (Приголосний, глухий, завжди твердий; на письмі позначається буквою Ш). На, що схожа буква Ш? (На вила, щітку).

Звук Ж він який? (Приголосний, дзвінкий, завжди твердий, на письмі позначається буквою Ж). На, що схожа буква Ж? (На жука).

Звуки Ш - Ж парні, завжди тверді.

6.Артікуляціонная гімнастика.

          парканчик

          Трубочка (чергування)

        1. Кішка п'є молоко

          смачне варення

        2. Дістати мовою ніс.

7.Фонетіческая зарядка.

Як дзижчить джміль? [Ж - ж - ж ...]

Як шипить змія? [Ш - ш - ш ...]

8. Розвиток фонематичного слуху. Гра «Підніми картку»

Хлопці, прослухайте слова, підійміть букву Ш або Ж, якщо в слові почуєте звук Ш або Ж.

Мовний матеріал: жаба, жук, шуба, жолуді, груша, шість, шашки, жовток, зброя, курінь, шишка, жираф.

9.Корректурная проба (Робота за картками)

Підкресліть букву Ж однією рисою, букву Ш - двома:

ЖХШМЗСШЩЖЮХЦШСМЩТХ ЖШЧХЩЖШСЖХШЩЗШКУЖХ

чшжзщсшміщжцшпшмщх

іхжпштщшцжчшщптщшжсшітщ

10.Работа над диференціацією звуків ш іжна рівні стилю.

гра "Звукова мозаїка".- Як графічно ми зображуємо звуки Ш і Ж? (Ш -, Ж -).

Зараз я буду називати склади, а ви збудуєте з дзвіночків " звукову доріжку". У залежності від того, який звук ви почуєте.

Ши, жо, уш, йшли, джу, шок, винна, же.

- Атепер перевіримо, який малюнок у вас вийшов. (). Парна перевірка. Одна дитина читає, а інший дзвенить у дзвіночок, якщо це дзвінкий.

11. Гра «Четвертий зайвий»

На дошку вивішується наочний матеріал:

Глечик, кішка, кінь, жук;

Жолудь, чашка, жук, жираф.

Учням пропонується знайти зайву картинку.

12. Диференціація Ш - Ж в словах.

Дітям лунають по 5 предметних картинок.

Хлопці, виберіть ті картинки, в словах яких є звуки Ш - Ж

13.Фізмінутка (під пісеньку «Якщо подобається тобі»).

Ша, ша - ша (хлопки).

Якщо подобається тобі, то роби так:

Жа - жа, жа (хлопки).

Якщо подобається тобі, то роби так:

Жу - жу, шу - шу (хлопки, тупіт).

Якщо подобається тобі, то роби так:

Шо - шо - шо, жо - жо (стрибки, присідання).

Якщо подобається тобі, то роби так:

Жо - жо, шо - шо - шо (присідання, стрибки).

14.Беговие доріжки.

(Перед кожним учнем лежить смужка, на якій позначені доріжки, початок верхньої доріжки позначено жовтим кольором, Нижньої - коричневим).

Логопед: Якщо в слові, яке я буду вимовляти, ви почуєте звук [Ш], малюйте коричневий гурток, якщо звук [Ж] - жовтий гурток.

(Слова: 1-олівець, 2-сніжок, 3-праску, 4-шарф, 5-прапорець, 6-шапка, 7-штани, 8-дружок, 9 нашийник, 10 бережок).

15 . Робота з загадками. Звуко - буквений аналіз слів.

Злітає вгору, як легкий пар.

Звуть його повітряний ... (Куля)

Він високий і плямистий,

З довгою - довгою шиєю.

І живиться він листям,

Листям дерев. (Жираф)

(Дітям показуються картинки із зображенням відгадок на загадки - куля, жираф).

Який перший звук у цих словах? Ш - Ж.

Діти складають до даних словами відповідну схему.

ЖИРАФ

16. Робота з пропозиціями.

Хлопці, складіть пропозиції з даних слів-відгадок: куля, жираф.

(Мама мені купила великий, червону кулю. Жираф живе в Африці.)

17. Робота з текстом по перфокарт.

(Дітям лунають перфокарти з текстом).

Перед вами текст. Вставте в слова пропущені букви Ш або Ж.

18. Гра «Послухай-назви»

Прослухати текст, назвати слова зі звуком "ш", "ж".

Маленькому Жене п'ять років. Бабуся купила йому ведмедика. Мишка був плюшевий, великий, м'який. У Жені була візок. Женя садить ведмедика в візок і катає його.

19.Ігра «заміни звук»

Я буду називати слово з одним звуком, а ви у відповідь кидати мені м'яч і називати слово з іншим звуком.

Замініть в словах звук «Ш» на звук «Ж».

Куля, нишпорить, шаль, Луша.

Замініть звук «Ж» на звук «Ш».

Жити, сажа, маже.

20.Ітог заняття.

Ви сьогодні добре попрацювали. З усіма завданнями впоралися. Молодці!

Чи змінилося ваше настрій? Яке воно зараз?

Коу ГО «Петропавлівська спеціальна (корекційна) загальноосвітня школа - інтернат VIII виду »

Конспект фронтального логопедичного заняття

по темі " Диференціація звуків [Ж] - [Ш] в складах, словах, пропозиціях »

Укладач: вчитель - логопед

Кухмістрова Галина Михайлівна

Тема: Диференціація звуків [Ж] - [Ш] в складах, словах, пропозиціях.

мета: Формувати вміння диференціювати приголосні по артикуляційних ознаками.

завдання:

Закріпити знання про приголосні звуки [Ж] - [Ш], вчити виділяти звуки [Ж] - [Ш] в складах, словах, пропозиціях, закріплювати знання норм орфографії;

Розвивати фонематичний слух, навички звуко-літерного аналізу і синтезу на рівні складів і слів, розвивати зорове і слухове сприйняття, увагу і пам'ять;

Виховувати позитивну мотивацію до навчання, працьовитість і цілеспрямованість в роботі.

Обладнання: картки із завданнями, картинки предметів, прямокутники з картону білого кольору, Квадрати зеленого, синього, червоного кольорів.

хід заняття

1.Організаціонний момент.

2.Актуалізація знань. Привіт, хлопці! Проговоримо правило красивої мови:

Говоримо завжди красиво

Чітко і неквапливо,

Звуки вимовляємо виразно

Щоб було всім зрозуміло!

3. Зараз ми з вами повинні вгадати тему нашого заняття. Послухайте вірш, і скажіть, який звук зустрічається найчастіше?

Очеретах шурхотіла миша:
Вітер вам порушив тишу!
Шепочуть тихо очерети:
Тихо, мишка, чи не шаруди!

Дощик, дощик, чи не дощі!

Дощик, дощик, почекай!

Я на гілці сиджу

І дзижчить, дзижчить, дзижчить! »

Дідусеві сивого.

4. Цільова установка.

Ми будемо сьогодні працювати? (Зі звуками [Ж] і [Ш], з буквами Ж (ж) і Ш (ша))

II. Основна частина.

1.Псіхогімнастіка.

Подивіться на ці обличчя, які різні.

Що вони зображають? (Страх, горе, здивування, інтерес, вина)

Зобразіть злий Бабу - Ягу, доброго чарівника, сумну Оленки, засмученого Івана - царевича.

2. Артикуляційна гімнастика.

Ми з вами виконаємо артикуляційні вправи

парканчик

млинці

Парашютик

годинки

чашечка

смачне варення

Грибок.

2.Сейчас ми з вами повинні вгадати тему нашого заняття. Послухайте вірш, і скажіть, який звук зустрічається найчастіше?

Очеретах шурхотіла миша:
Вітер вам порушив тишу!
Шепочуть тихо очерети:
Тихо, мишка, чи не шаруди!

Який же звук ми чуємо найчастіше? ([Ш])

Дощик, дощик, чи не дощі!

Дощик, дощик, почекай!

Я на гілці сиджу

І дзижчить, дзижчить, дзижчить! »

Дідусеві сивого.

Який же звук ми чуємо найчастіше? (Ж])

3. Цільова установка.

Ми будемо сьогодні працювати? (Зі звуками [Ж] і [Ш], з буквами Ж (ж) і Ш (ша)).

4. Прослухайте ряди слів і повторіть їх в тій же послідовності, швидко і чітко:

жа - ша - жа

жа - ша - жа - ша

ша - жа - ша

ша - жа - ша - жа

жу - шу - жу

ши - жи - жи - ши

шу - жу - шу

жи - ши - ши - жи

А тепер подивіться уважно на дошку, прочитайте слова:

жив - шив

вуха - вужі

куля - жар

3.Скажіте, чим різняться ці пари слів? (Буквами Ж і Ш). Давайте разом дамо характеристику звуків, що позначає букви Ж і Ш:

[Ж] - приголосний, дзвінкий, твердий;

[Ш] - приголосний, глухий, твердий.

Чим вони схожі? Чим відрізняються?

4. Розповісти артикуляцію цих звуковс по мнемотабліце.

5. Тепер ви повинні самостійно виконати завдання на картках: від даного слова необхідно утворити нове слово, замінивши букву Ш на Ж.

картка №1

шила - ...

шість - …

витівка - ...

широкий - ...

гасити - ...

трощити - ...

махає - ...

Саша - ...

(Після виконання завдання виконується перевірка, звертається ще раз увагу на те, за допомогою чого були утворені нові слова).

6. Прочитайте уважно слова записані на дошці, з зазначенням пропущеної літери:

ж ... л

ш ... ло

ш ... піт

ж ... вёт

Яку букву ми вставили в усі слова? (І) А чому саме і? Пригадайте правило про написання слів з поєднанням жи-ши?

(Діти називають правило про правопис жи-ши).

7. Пальчикова гімнастика.

Пісня веселих ладушек.

Дві долоньки у мене. (По черзі показують долоньки).

Ми з долоньками рідня. (Хлопки)

Будемо з ними ми грати (Стискаємо і разжимаем кулачки).

Раз, два, три, чотири, п'ять (По черзі загинаємо пальці).

Разом весело грати. (Хлопки)

8. На дошці ви бачите картинки, уважно розгляньте їх. Визначте наявність і місце звуків [ж] і [ш] в назвах картинок

(Жолудь - [ж] перший звук, шапка - [ш] перший звук, жаба - [ш] п'ятий звук, жаба - [ж] перший звук, тістечко - [ж] п'ятий звук. Груша - [ш] четвертий звук, жук - [ж] перший звук, баклажан - [ж] шостий звук, машина - [ш] третій звук, шина - [ш] перший звук).

9. Физминутку.

10. "Знайди зайвий предмет". Не забувайте, що гру пропонують вам звуки. На екрані картинки:

Шуба, сорочка, шорти, жилет. (Який предмет зайвий? Чому? Де в слові жилет коштує звук [Ж]?

Ножиці, щипці, шпатель, ножівка.

Їжачок, кішка, жираф, лоша.

Ложка, чашка, ножик, глечик.

11.А тепер, хлопці, вам належить виконати колективну роботу. Подивіться уважно, на парті лежать прямокутники, найдовший - позначає пропозицію, яке я вам назву, ті, які по коротше - це слова в цьому реченні. Ще коротше - це склади в даних словах, а квадрати (синього, зеленого і червоного кольорів) - це звуки з яких складаються дані склади в словах. Тепер я назву вам пропозицію, а вам потрібно скласти правильну його схему:

Бабуся Женя спекла ватрушки

(Виконується перевірка)

Скажіть скільки звуків? [Ж] і [Ш] зустрілося в цьому реченні? (Два звуку [Ш], один звук [Ж]).

12. Гра "Докажи слівце", я буду вам зачитувати початок слова, а ви повинні за змістом додати склад ЖОК або ШОК:

Ме ....., пу ....., плиг ....., лу ....., піро ....., утю ....., творити ....., лапу ....., сапо ....., сні ....., ПЕТу ....., корі ....., сти ....., кру ....., прапорець. .....

Останнє завдання, я буду називати вам слова, а ви повинні прочитати їх назад:

Вужі (Бачу), куля (раш), миша (шим), ножі (іжон), лижі (іжіл), калюжі (іжул).

Підсумки заняття.

1.Чем вчилися на занятті?

2. З якими звуками ми сьогодні працювали? З якими буквами?

3. Яке правило ми повторили?

4. Давайте ще раз характеристику звуків [Ж] і [Ш]?

Ірина Шепелєва
«Диференціація звуків [ш] - [ж]». Конспект логопедичного заняття в старшій групі

Навчальні завдання:

уточнити характеристику звуків [ш] і [ж];

Закріплювати правильну вимову звуків [ш] і [ж] в складах, Словах, чистоговорки, фразах, віршованому тексті;

Тренувати в порівнянні, розрізненні і правильну вимову звуків [ш] і [ж] в складах, Словах, фразах;

Закріплювати навик визначення позиції звуків [ш] і [ж] в словах;

Тренувати у вживанні іменників множини в родовому відмінку (Дитинчата тварин);

Закріплювати навик словотворення за допомогою суфіксів (Іменники)

і приставок (Дієслова).

Розвиваючі завдання:

Створити позитивний психоемоційний настрій;

Розвивати фонематичний слух, зорове і слухове увагу,

розумові навички, дрібну моторику рук.

Хід ЗАНЯТТЯ:

1. Організаційний момент.

Логопед: - Пролунав дзвінок, починається урок ...

Запрошую на урок тих дітей, хто назве предмети одягу, в назві яких

є звуки [ш] і [ж].

2. Характеристика звуків.

Логопед: - Скажіть, звуки [Ш] і [ж] - це якісь звуки?

чим схожі звуки [ш] і [ж]? (Приголосні).

Чим вони відрізняються? ( звуки [ш] глухий, а звук [ж] дзвінкий, Як дзвіночок).

гра «Дзвіночок».

Логопед: - Я буду говорити слова, а ви уважно слухайте, який звук в цьому слові [ш] або [ж]? Якщо почуєте дзвінкий звук [ж], Зателефонуйте в дзвіночок.

слова: Шахи, калюжа, груша, пожежа, жук, мішок, олівець, гурток, шипшина, жасмин.

3. Ігрова вправа «Знайди місце звуку в слові» (За схемами).

Логопед: - А ви помітили, що звук в слові можна почути на початку, в середині або в кінці слова? До кожної схемою підберіть відповідну картинку.

4. Диференціація звуків в складах.

гра «Договори слово».

Логопед: - Я буду слово починати, а ви закінчувати складом ШИ або Жи.

слова: Ками-ши, у пані, ми-ши, гру-ши, е-жи, Каранда-ши, але пані, Шалаєв-ши, ли-жи, детёни-ши, ця пані, ланд-ши, гара -жі, клави-ши, кра-жи, межі пані.

5. Диференціація звуків в словах.

гра «Назви ласкаво».

Логопед: - Треба змінити слово так, щоб в новому слові з'явився звук [ш] або [ж].

слова: зі звуком [ж]: Чобіт - чобіток, пиріг, один, коло, берег, сир, праска, прапор.

зі звуком [ш]: Перо - пір'їнка, зерно, ганок, сонце, відро, пляма, поле, боягуз, горобець, заєць.

гра «У кого хто?» (По картинках).

Логопед: - У жаби багато (жабенят, а у їжачихи багато .... (Ежат).

У зозулі багато (зозуленят, а у ершіхі багато (Ершат).

У ведмедиці багато (ведмежат, а у індички багато (Індичат).

У мишки багато (мишенят, а у верблюдиці багато (Верблюденят).

У коня багато (лошат, а у моржихи багато (Моржат).

гра «Знайди зайвий предмет» (Додаток №1).

Логопед: - Не забувайте, що гру пропонують вам звуки. Який предмет зайвий і чому?

картинки: - Сніжинки, груша, жук, лижі.

Чашка, машина, прапорець, шафа.

Жаба, мишка, сонечко, їжачок.

6. Фізкультурна пауза.

Вправа: «Я запитаю, а ти відповідай» (З показом дій).

Логопед: - Ти пишеш? - Я пишу. - Ти мастиш? - Я мажу. - Ти махаєш ?.

- Ти гладиш ?. - Ти вбиратися ?. - Ти просиш ?. - Ти сидиш?.

-Ти біжиш?. - Ти шьyoшь ?. -Ти п'єш?. -Ти співаєш?. - Ти живеш?.

7. Диференціація звуків в чистоговорки.

обговорювання чистоговорок «На якому поверсі я живу».

Логопед: - А на якому поверсі ви живете, хлопці? Ж-ж-ж - я живу на четвертому поверсі. А ви? - Всі ми з вами живемо в місті в багатоповерхових будинках.

8. Диференціація звуків у фразі.

Логопед: - А я вам хочу розповісти про їжачка, який живе десь? (в лісі). Допомагайте мені.

розповідь «Їжачок по лісі йшов» (Додаток № 2).

Логопед: Їжачок по лісі ... (Йшов). На галявину ... (Прийшов). Грибочок ... (Знайшов).

У хатинку (Увійшов). Нічого не (Знайшов). з хатинки (Вийшов).

яблуко (Знайшов). від пенька (Відійшов). Яблуко з'їв і під ялинку (Пішов).

9. диференціація звуків в віршованому тексті.

Логопед: - Напевно, побіг їжачок до своїх друзів, про яких ми знаємо веселе вірш. Як воно називається?

читання вірша «Топотушки» по мнемотабліце.

Топ - топ! Топотушки!

Танцює зайка на узліссі.

Танцює їжачок на пеньку.

Танцює чижик на сучку.

Танцює песик на ганку

Танцює котик біля грубки.

Танцює мишка біля норки.

Танцює коза на гірці.

Танцює качка на річці.

Черепаха на піску.

Топ - топ! Топотушки!

Танцюють лапки, танцюють вушка,

Танцюють ріжки і хвости.

Що стоїш? Танцюй і ти!

Логопед: - Чому цей вірш веселе? (Тому що всі танцюють і у всіх гарний настрій).

10. Підсумок заняття.

Логопед: - Хлопці, та ми свами добре позаймались.

Продзвенів дзвінок і закінчився урок.

Конспект логопедичного заняття «Диференціація звуків [Ш] - [Ж]». Мета: Формувати вміння і навички диференціації звуків Ш-Ж в складах, словах, пропозиціях. Лексична тема «Професії».

мета:

  • Формувати вміння і навички диференціації звуків Ш-Ж в складах, словах, пропозиціях.

завдання:

  • Вчити слухо-произносительной диференціації звуків Ш-Ж в словах, пропозиціях, тексті;
  • закріплювати знання дітей про звуках і буквах Ш-Ж;
  • розширювати словниковий запас;
  • формувати навички побудови зв'язного висловлювання;
  • розвивати артикуляционную моторику:
  • виховувати емоційно-вольову та мотиваційну сферу з урахуванням корекційно-освітніх потреб дітей.

устаткування:

  • предметні картинки для кожного учня, картки зі словами, комп'ютер, дзеркала, сніжинки, картки з друкованими буквами «Ш», «Ж», медальки, сонечка, схеми.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Учитель: Доброго дня хлопці! Встаньте рівно, підтягніться і звичайно посміхніться. Сідайте.

У нас сьогодні багато гостей. Я сміявся вам, а ви посміхніться мені і нашим гостям. Ми спокійні й добрі. Ми привітні і ласкаві, ми здорові.

Зробимо глибокий вдих через ніс і вдихаємо в себе свіжість, доброту і красу. А через рот видихнемо всі образи, злість і засмучення.

Почнемо заняття.

З девізу: «Слухаємо уважно,
Вимовляємо старанно,
Говорити спокійно, виразно,
Щоб усім було зрозуміло »

Учитель: Молодці, хлопці!

Скажіть мені, яке сьогодні число?

Який сьогодні день тижня?

А яка зараз пора року?

Скільки весняних місяців?

Назвіть весняні місяці.

Мімічне вправу.

Учитель: Зараз я буду показувати смайли з різними настроями, а ви повинні зобразити той чи інший настрій мімікою обличчя.

Що висловлюють ці смайлики? (Слайд 1 (а), (б), (в))

Діти: Спокій. (А)

Діти: Смуток. (Б)

Діти: Радість. (В)

Учитель: З яким настроєм ми продовжимо наш урок?

Діти: З радісним!

дихальні вправи

Учитель: Прийшла весна і скоро вона прожене зиму геть. А ми зараз відправимо в далекий шлях сніжинки, які знову прилетять до нас наступної зими. Отже, візьміть сніжинки. (Слайд 2) Налетів сильний вітер. Дуємо на сніжинки сильно (вдих через ніс, плечі опущені, видих через рот). Потроху вітер стихає, і ми поду тихо. Знову налетів сильний вітер. Дуємо сильно, але безшумно.

Артикуляційна гімнастика.

Самомасаж обличчя і шиї.

Перед заняттям діти повинні вимити руки. Такий самомасаж бажано проводити перед кожним заняттям по артикуляції гімнастики.

Ручки розтираємо і розігріваємо (потерти долоні, поплескати)
І обличчя теплому своїм ми вмиваємо (долоньками проводять по обличчю зверху вниз)
Грабельки згрібають всі погані думки (Граблеобразное руху від середини лоба до скронь)
Вушка розтираємо вгору і вниз ми швидко (рухи, що розтирають вушок вгору-вниз)
Їх вперед згинаємо, тягнемо вниз за мочки (нагинання вушних раковин наперед, відтягування вниз)
І потім йдемо пальцями на щічки.
Щічки розминаємо, щоб напиналися.
Губки розминаємо, щоб посміхалися (розминаємо губки: верхню і нижню)
Ми тепер, утяткі, - клювики потягнемо (губи в трубочку)
Розімніть їх м'яко, не зачепивши нігтями (великий і вказівний пальчики розминають обидві губи)
Куточками губ ми щічки піднімаємо (пальчики по черзі піднімають куточки рота)
І з тобою один одному ми посмішку даруємо.

Учитель: А зараз ми розімніть наш язичок.

  • «Посмішка»
  • «Хоботок»
  • «Мова шірокій- вузький»
  • «Чашечка»
  • «Маляр»
  • «Гойдалки»
  • «Грибочек»

II. Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні на уроці будемо вчитися правильно вимовляти і розрізняти звуки Ш-Ж в словах, пропозиціях і тексті.

III. Робота по темі урок.

1. Характеристика звуків Ш-Ж.

Учитель: Скажіть звук Ш. Як розташовані органи мови при вимові цього звуку?

Діти: Губи округлені та витягнуті вперед, зуби зближені, мова піднятий вгору до альвеол в формі чашечки. Сильна струмінь повітря.

Учитель: Скажіть звук Ж. Як зараз розташовані органи мови?

Діти: Органи мови розташовані так само, але коливаються голосові складки, видихуваному струмінь повітря слабший і щілину між кінчиком язика і твердим небом менше.

Учитель: Чим схожі звуки Ш і Ж?

Діти: Згодні звуки, завжди тверді.

Учитель: У чому різниця між?

Діти: Ш - глухий, Ж-дзвінкий.

2. Диференціація букв.

Якими буквами позначаються ці звуки?

Подумай, на що схожа буква Ж? На що схожа буква Ш?

Ця буква широка і схожа на жука.

І при цьому точно жук видає «дзижчить звук».

На що схожа буква Ш?

На змію, що шарудить в очеретах.

Намалюй ці літери на піску, на долоньці, в повітрі. Змалюй букву Ж. Виклади їх з дрібних предметів (наприклад, з мозаїки, намистин і т. Д.)

Скільки тут букв Ж і Ш?

Підкресли букву Ж в ряду букв:

3. Диференціація ж-ш в словах.

1 завдання.

Прочитай слова. Підбери антоніми.

Які слова називають «антоніми» (слова, протилежні за змістом).

грубі -
УЗКІЙ-
Свіже -
вище-
ЩЕДРИЙ -
БЛІЖЕ-
ДРУЖБА -
ЧАСТІШЕ -
УСТОЙЧІВИЙ-

2 завдання.

Знайдіть слова серед букв.

Смімашініствахужожнікчампрсапожнікло.

Назви одним словом.

Що таке професія?

Прочитайте назву професій в яких є звук ш, ж.

Завдання 3.

Підніми картку з буквою ж. Якщо в слові є звук ж або ш, якщо в слові чуємо звук ш (на слух).

Пише, садить, оре, шиє, сторожить, гасить, штукатурення, диригує, жонглює, мріє.

На яке питання відповідають ці слова?

Якою частиною мови є?

Що означають? (Дії людей різних професій)

Диференціація ж-ш в реченні.

Завдання 1.

Вставити пропущені букви. (Взаимопроверка)

Як ви думаєте, що потрібно зробити?

На яке правило пропущені в словах букви?

Журналіст Гриша робив репорт .... Він забрався в г ... ь. Як хоро ... пейз ...! Навколо ро ... ь. Ось Ланди .... Ось е .... Повзе у .... Біжить ми ... ь. Летить чи .... Яка ти ... ь! Лише шумить ками ....

Завдання 2.

Прочитай картку. Це пропозиції? Чому? (Ні, тому що слова не пов'язані граматично)

Постав слова по порядку і склади пропозиції з питань.

(КТО? ЩО РОБИТЬ? ЩО?)

(КТО? ЩО РОБИТЬ? ДЕ?)

Видобувають вугілля ШАХТАР
ПИСАТИ ПЕЙЗАЖИ ХУДОЖНИК
ПОВАР НІЖ РІЗАТИ ПИРІЖОК
ШВЕЦЬ ШИТИ ЧОБІТОК
Пожежі гасити ПОЖЕЖНИЙ
ПОТЯГ МАШИНИСТ ВЕСТИ
ЖОНГЛЕР ЦИРК В ВИСТУПАТИ
ШВЕЯ ШИТИ ОДЯГ ШЕЛК ІЗ
ЖУРНАЛІСТ ПИСАТИ СТАТТЯ ГАЗЕТА В

Диференціація ж-ш в тексті.

Завдання 1.

Розглянь план розповіді по картинках. (Картинки розрізані, їх треба зібрати і здогадатися людині яку професію належать ці речі)

Розкажи про професії. Використовуй план на картках.

  1. Назва.
  2. Що робить.
  3. Які інструменти або пристосування використовує.
  4. В якому місці працює.

А. ШВЕЦЬ, ШИТИ, ВЗУТТЯ, ШИЛО, дратви, шевської майстерні, ВЗУТТЄВА ФАБРИКА.

Б. ШВЕЯ, ШИТИ, ОДЯГ, НОЖИЦІ, НИТКИ, ШВЕЙНА МАШИНА, АТЕЛЬЄ, ШВЕЙНА ФАБРИКА.

Завдання 2.

Відновлення деформованого тексту.

Пропозиції записані на окремих картках. Після складання лист по пам'яті.

Всі професії важливі.
Всі професії прекрасні.
Знаємо ми, що наші руки
Будуть Батьківщині потрібні.

IV. Підсумок заняття.

Скласти з слів прислів'я.

Не той гарний, хто особою пригожий, а той хороший, хто на справу гож.

Чого вчилися на занятті?

З яким настроєм ми закон наш урок? Виберіть смайлик, який відповідає вашому настрою.