Заняття розвиток мови домашні птахи. Конспект НСД по освітній галузі «Мовний розвиток»

Оксана Доблер
Конспект інтегрованого заняття в підготовчій до школи групі «Домашні птахи»

мета: Розвивати активний словник і граматичну будову мови по темі « Домашні птахи»

завдання:

освітні:

Збагачувати словник по темі: “Домашні птахи ".

Формувати бажання висловити свою думку при обговоренні.

Тренувати в використанні в самостійній мові прийменників;

Тренувати в словотворенні (іменників за рахунок збігу основ, за допомогою зменшувально-пестливих суфіксів, присвійних прикметників)

Тренувати в словоизменении (Назва сущ-х в орудному відмінку множині).

Уточнювати уявлення дітей про багатозначності слів;

Розвивати увагу, зрітельнийгнозіс і мнезіс;

Автоматизувати в самостійній мові поставлені звуки;

Розвиваючі:

Розвивати пам'ять, уяву мислення, творчу уяву, інтерес до проведення дослідів;

Розвивати у дітей комунікативні якості і уяву.

Розвивати довільну увагу.

Розвиток дружніх взаємин через гру, розвиток емпатії.

Робота з розвитку самоконтролю.

виховують:

Виховувати вміння вислуховувати відповідь співрозмовника, не перебивати, що не викрикувати свою відповідь;

Виховувати дбайливе і відповідальне ставлення до домашнім птахам.

Виховувати вміння працювати в колективі;

Виховувати навички співпраці, взаєморозуміння, доброзичливості, самостійності, вміння працювати в колективі.

педагогічний задум

В області «Пізнавальний розвиток»:

Тренувати в розумінні багатозначності слів,

Вчити робити висновки за результатами проведеного досвіду,

Розвиток мислення в д / і «Четвертий зайвий».

В області « Мовний розвиток» :

Тренувати в словотворенні (За допомогою зменшувально-пестливих суфіксів; за рахунок злиття основ;) і освіті присвійних прикметників, удосконалювати навичку подачі відповіді повним пропозицією.

В області «Социализации - комунікативний розвиток»:

Формувати вміння і бажання активно брати участь в ході заняття, Відповідати, прислухатися до думки інших, обґрунтовувати свою відповідь.

В області «Художньо-естетичний розвиток»

Тренувати дітей у перенесенні графічного образу на пісок, використовуючи різний природний або непридатний матеріал

В області "Фізичний розвиток":

Розвиток кінезіологічні умінь і дрібної моторики

форма організації: подгрупповие заняття

стерта дизартрія, ЕВН, Дефіцит уваги)

форми роботи: Ігрова, бесіди, слухання, обговорення,

устаткування:

Аудіо-записи (пісенька «Мої курчатка», «Дитячий плач», «голосу домашніх птахів» , «Пісенька курчат», «Воспи-пі-пі-харчування»,

Слайд шоу «Пташині сімейки»,

презентації ( «4 зайвий»,«Багатозначне слово»)

Демонстраційні ілюстрації з домашніми птахами,

Психотерапевтична юнгіанська пісочниця,

фігурки домашніх птахів і тварин, Будиночок з конструктора«Курник»

Лялька-рукавичка «Дівчинка Катюша»,

Маленькі пісочниці з кінетичним піском,

Матеріал для роботи в пісочниці (декоративні камінчики, квасоля, природний і непридатний матеріал,

Контурне точкове зображення курчати,

Устаткування до експерименту (паперові пір'я, рослинне масло, жорсткі кисті, дощечки (Клеяночку)для роботи з масломемкості з водою - за кількістю дітей,

Кольорові фрагменти заборчика (по Люшеру,

Парні картки,

ілюстрації свійські птахи.

Хід безпосередньо освітньої діяльності

Діти грають в групі. звучить фонограма «Дитячий плач»

На столі психотерапевтична юнгіанська пісочниця. У ній 1 будиночок ( птахів, Ширма, лялька-рукавичка (дівчинка, іграшкові фігурки домашніх птахів і тварин.

Психолог і діти стають навколо пісочниці:

Хлопці, як ви думаєте, хто це плаче? (Дівчинка)

Подивіться на тварин і на птахів і спробуйте здогадатися, через що вона засмучена?

Логопед. Фонограма - шум пташиного двору

діти: ….тому що, птиці і тварини переплуталися.

психолог

Безпечно чи маленьким домашнім птахам гуляти серед великих домашніх тварин? (Небезпечно)

Як ви думаєте, що треба зробити? (Відігнати)

психолог

Так от чого Катюша ти птаства не відганяєш?

Психолог нахиляється до ляльки, як ніби лялечка шепоче.

Хлопці, виявляється Катюша, не знає назви домашніх птахів. Допоможемо Катюші?

Хлопці, в яке безпечне місце на пташиному дворі ми можемо заховати домашніх птахів(В будиночок, курник)

А щоб пташки не боялися, покличемо їх в будиночок ласкаво?

1.«Назви ласкаво»(Словотвір)

Діти виконують завдання, називаючи птицю ласкаво, Ставлять її в будиночок.

Логопед:

Молодці, ви впоралися з цим завданням. Відправили всіх пташок в будинок, а там чекали їх сімейки.

А тепер давайте їх назвемо.

На магнітну дошку з промовляння поміщаються ілюстрації птахів.

1. Словотвір (Назва пташенят і присвійних прикметників)

Качка і селезень з ... каченятами

У качки сім'я чия? (Качина)

Гусак і гуска, з ... .гусятамі

У гусака сім'я чия? (Гусяча)

Індик і індичка з .... індичатами

У індика сім'я чия? (Індичих)

Курка і півень з .... курчатами

У півня сім'я? (Півняча)

психолог:

Які ви молодці, знаєте назви птахів. Катюша вас слухає і все запам'ятовує. Ось вам наступне завдання: Стоячи на одному місці знайдіть, де сховався півник. (Півник коштує на інтерактивному столі) .

2. «4-й зайвий»

Подивіться уважно, яка картинка не підходить.

Молодці, давайте відпочинемо, візьмемо подушечки і пограємо з язичком

3. Артикуляційна гімнастика

Тягнемо клювики вперед

Нехай ніхто не відстає. (Посмішка - трубочка)

За парканом ми сидимо (Показують зуби)

На всі боки дивимося. (Годинки)

Наш індик голосно балбочет

Налякати, напевно, хоче. (Поплескування верхньої губи мовою)

індичатам товстенький

Живеться дуже простенько. ( «Товстушки»)

А утяткі-малюки

П'ють воду від душі ( «Худенька» втягують щоки)

психолог:

Давайте пограємо з пальчиками і ще раз згадаємо назву домашніх птахів(Діти продовжують сидіти на подушечках).

4. пальчикова гімнастика

Великий палець стосується по черзі інших.

Є у курки курча,

У гуски є гусеня,

У індички - індича,

А у качки є каченя.

Великим пальцем по черзі стосуються інших, починаючи з мізинця.

У кожної мами малюки

Всі красиві, хороші!

Стискають і розтискають кулачки.

психолог:

5. Гра з кінетичним піском, квасолею, декоративними камінчиками «Хто грає в піску»

Пташенята дуже люблять грати в піску. А ви? Хто уважний, хто помітив, де знаходяться наші пісочниці?

Працювати в пісочницях ми сьогодні будемо парами. Візьміть картинки і знайдіть собі пару і міцно візьміться за руки. (Діти шукають один одного по парним картками)

Давайте підійдемо до Маленьким пісочницях. Працювати ми будемо, не пориваючи рук. Подивіться, поруч з пісочницями знаходяться дуже незвичайні картинки. Як ви думаєте, хто на них зображений?

(На столі невеликі пісочниці, розраховані на спільну роботу двох дітей, а т. ж. контурне точкове зображення курчат, декоративний і непридатний матеріал для викладання контурних зображень в піску).

Візьміть ту картинку і той матеріал, який вам більше подобається.

Діти за допомогою квасолі, декоративних камінців викладають картинку за зразком. Логопед включає музику (Дитячі пісні про курчатка)

Логопед:

Ось які чудові курчатка у вас вийшли! А тепер давайте придумаємо красиві слова, щоб описати які вони.

6. Словотвір за рахунок складання основ

У курчати гострий дзьоб, значить він ... (Гостроклювий)

У курчати короткий хвіст ...

У курчати коротка шия ....

У курчати короткі лапи ....

У курчати і яскравий і жовтий пух ....

Поки діти доробляють роботу, логопед включає презентацію «Багатозначне слово»

7. Робота з багатозначними словами

Які ж все пташенята красиві і різні. Давайте згадаємо назви частин тіла у птахів ...(Останніми називають крила)

Давайте згадаємо, а тільки у птахів бувають крила? (Літак, крило велосипеда, крила носа)

Хочете побачити, що ще модно назвати словом «Крило» або «Крила». (Та)

Тоді підійдіть туди, де побачите величезне крило (На проекторі)

презентація

Хлопці, як називаються слова, у яких багато значень? (Багатозначні)

8. Експеримент з пір'ям

психолог:

Ой мені здається Катюша знову запхикала. ( «Шепоче» психологу на вушко)

Катюша у нас запитує, що означає приказка «Як з гусака вода» і пропонує нам подивитися, як гуси плавають

Логопед включає відео ролик

психолог

Мокрим чи гусак виходить з води? (Сухим)

Змочує водою перо, з'ясовують, що вода на пір'ї вода не затримується.

Що відбувається з водою? (Скочується)

А чому вода скочується

Щоб зрозуміти це прислів'я, давайте проведемо експеримент. А ви хочете взяти в ньому участь?

Діти підходять до столу і розглядають пір'я (Гусячі, курячі)

У водоплавних птахів є спеціальна жирова заліза, жиром якої гуси та качки за допомогою дзьоба змащують пір'я. Ось тому і говорять «Як з гусака вода»

Як ви думаєте, що потрібно зробити з паперовими пір'ям, щоб вони стали жирними? (Треба змочити рослинним маслом)

Діти наносять на папір рослинне масло, змочують лист водою, дивляться, що сталося (Вода скотилася, папір залишилася сухою) (Міркування дітей)

висновок:

психолог

Хлопці, а ви запам'ятали, чому говорять «Як з гусака вода»?

Ось і Катюша говорить вам Спасибі, за те, що допомогли зрозуміти приказку. І багато чому навчили. Тепер Катюша плакати не буде.

Логопед:

Чому ми навчили Катюшу говорити? (Називати лагідно, називати пташенят і т. Д)

психолог:

А як же зробити так, щоб свійські птахи у Катюші більше не тікали до домашнім улюбленцем? (Потрібно побудувати паркан)

психолог:

Правильно. Потрібно побудувати паркан. Візьміть той фрагмент заборчика, колір, якого вам подобається найбільше.

9. Забір по Люшеру.

Подивіться, який яскравий парканчик у вас вийшов? Це означає, що з цього заняття ви йдете в хорошому настрої ...

1. Організаційний момент.
а) гра «Хто уважніше?»
- Хлопці, давайте пограємо в гру «Хто уважний». Сядемо на стільчики після того, як почуємо ввічливе звернення.
Отже, слухайте: «Сіли всі», «Швидко все сіли», «Сідайте, будь ласка».
б) число, дата.
- Хто пам'ятає, який сьогодні день тижня, яке число, який місяць?
- Сьогодні неділя, сімнадцяте число, а місяць - січень.
- Хто ще раз повторить дату?
в) створення позитивного емоційного настрою
- З яким настроєм прийшли сьогодні в школу?
- А що потрібно зробити, щоб настрій був хорошим, щоб все виходило? (Подивитися на сонечко)
- Які слова-помічники потрібно повторювати, щоб все завжди виходило? (Я можу !, У мене все вийде! Потрібно тільки постаратися! Все буде добре!)
2. Повторення матеріалу попередніх занять.
- Давайте згадаємо, куди водили нас Їжачок і Лисеня на останньому занятті? (В корівник, в свинарник, в крільчатник, в кошару, в стайню)
- Хто живе в кошарі? У свинарнику? У крільчатнику? У корівнику? У стайні?
- Назвіть дитинчат тварин, яких бачите на малюнку підручника с.2, на слайдах.
(Лоша, ягня, теля, козеня, кошеня, щеня, порося і т.д.)
- Як одним словом назвати всіх тварин, про яких ми з вами говорили? (Домашні)
-Чому вони домашні? (Тому що вони живуть з людиною, будинку або біля будинку, і людина про них піклується)
3. Актуалізація знань.
- А зараз я пропоную вам відгадати загадку
За лісі літало,
У воду впало,
У воді теліпалося
І сухим залишилося.
- Що це? (Перо)
- Як ви думаєте, звідки воно до нас потрапило? (Варіанти відповідей дітей: від птахів)
- Кому, на вашу думку, належить це пір'їнка? (Птиці)
- А звідки воно могло прилетіти до нас? (З лісу і т.д.)
4. Формулювання теми і мети уроку:
- Давайте послухаємо невеликий фрагмент і спробуємо відгадати, де ми можемо чути такі звуки і кому вони належать? (Півню, у дворі)
- А чи могло пір'їнка, яке до нас прилетіло, належати півневі? (Та)
- Чому ви так думаєте? (Півень - птах)
- Чому ви так думаєте?
- А яких птахів ви ще знаєте?
- А чим півень відрізняється, наприклад від ворони?
- Чим ще, окрім зовнішнього вигляду, відрізняються ці птахи? (Півень домашня птиця)
- Які птахи ще живуть з людиною?
- Отже, сьогодні ми з вами будемо говорити про птахів, які живуть в господарстві людей. Ще раз повторимо, а як називаються одним словом ці птахи? (Домашні) Значить, поговоримо про домашніх птахів.
5. «Відкриття» нового знання:
а) бесіда по темі

Які птахи на зображенні домашні?
- Для чого людина розводить курей, гусей, качок?
- Де живуть вони, в місті чи в селі? (В селі, на пташиному дворі)
- Чому ці птахи не можуть жити в місті?
- Як людина доглядає за ними? (Годує, поїть)
- Чим харчуються домашні птахи?
б) робота з мозаїкою (в парах)
А тепер трохи пограємо. У кожного з вас на столі розрізані картинки. Вам потрібно зібрати цілу картинку. Працюємо в парах. Хто швидше збере картинку, підійміть разом руки вгору.
1)Самостійна робота дітей.
2) Перевірка самостійної роботи дітей.
- Які картинки вийшли? (Курча, каченя, гусеня, індича, яйце)
- А хто це такі? (Пташенята)
- Чи є щось зайве? (Яйце)
- Чому?
- А як пов'язано яйце з іншими пташенятами? (Всі пташенята з'являються з яйця)
Физкультминутка
в) гра «Знайди батьків»
Хлопці, наші пташенята загубилися, вони поки маленькі і не можуть обходитися без батьків довго. Подивіться, пташенята готові вже заплакати. Давайте допоможемо їм і знайдемо їх батьків.
- Хто батьки у курчати? (Півень і курка)
- А батьки індичат? (Індик і індичка)
- Батьки гусеня? (Гусак і гуска)
- Як називаються батьки каченяти? (Качка і селезень)
- А хто може бути батьками яйця? (Усе)
- Чому? (Тому що всі пташенята з'являються з яйця)
- Отже, ще раз повторимо: у гусака? - гусенята
-у індика? - индюшата
- у курки? - курчата
- у селезня? - каченята
г) Робота з малюнком (с.4-5 підручника)
- Що за птахів ви бачите на малюнку? (Півень, індик, гусак)
- Назвіть частини тіла у півня, індика і гусака.
- Порівняйте у цих птахів голови, шиї, пір'я, крила, хвости і лапки.
- Чому у гусака такі лапки? (він плаває)
- Як називаються птахи, які вміють плавати? (Водоплавні)
- Кого ще ви знаєте з домашніх водоплавних птахів? (Качка)
д) Самостійна робота з малюнком (с. 4-5)
Візьміть чарівні олівчик і обведіть в гурток тільки ті малюнки, на яких зображено, що людина отримує від птахів.
- Поясніть, чому ви обвели подушку, пуховик і стрілу.
Пальчикова гімнастика «Півник»
Петушок варто весь яскравий,
Гребінець він чистить лапкою.
(Долоня вгору вказівний палець спирається на великий. Решта пальці розчепірені в сторони і підняті вгору)

6. Рефлексія:
а) «Відгадай загадку»
1. По калюжах він важливо ходить
З води сухим виходить,
Носить червоні черевики,
Дарує м'які перинки (гусак)
2. Він носом в землю постукає,
Змахне крилом - і закричить.
Кричить він навіть сонний,
Крикун невгамовний. (Півень)
3. Дивовижний дитина:
Тільки вийшов з пелюшок,
Може плавати і пірнати,
Як його рідна мати. (Каченя)
4. Знімання хробака, поп'ю водиці,
Хлібних крихт пошукаю,
А потім знесу яєчко,
Дітлахів пригощу. (Курка)
5. Весь день на воді,
А водою не насититься.
6. Чи може і розбитися,
Може і свариться.
Якщо хочеш, в птицю
Може перетворитися. (Яйце)
7. Жовті грудочки,
Легкі, як вата,
Бігають за квочкою.
Хто це? ... (курчата)
- Про кого були загадки? (Про домашніх птахів)
б) гра з м'ячем «Один - багато»
Встаньте всі, будь ласка в коло. Пограємо в м'ячик. Я кидаю м'ячик кому-небудь з вас і називаю слово, наприклад «курка». Ви ловите м'ячик, потім кидаєте мені назад, називаючи цю птицю, як ніби їх багато, «курка» - «кури».
А тепер пограємо! (Курча, півень, індича, качка, селезень, і т.д.)
в) Хлопці, давайте згадаємо казки. Назвіть ті, в яких головними героями були свійські птахи.
7. Підведення підсумків заняття
а) бесіда
- Про кого розмовляли сьогодні?
- Що нового дізналися про птахів?
- В які ігри грали?
б) А тепер намалюйте сьогоднішній настрій на сонечку в підручнику.
- Будинки подумайте, будь ласка, хто з'явився вперед курка чи яйце?

Презентація на тему: Домашні птахи



Програмні завдання:

Формувати уявлення дітей про домашніх птахів, про їх спосіб життя, будову тіла, закріплювати назви пташенят домашніх птахів;

Вчити утворювати форму множини іменників, зменшувально - пестливу форму іменників;

Формувати вміння утворювати і використовувати в активній мові форму родового відмінка іменників;

Тренувати дітей у складанні описового оповідання;

Розвивати увагу, пам'ять, інтерес до домашніх птахів.


устаткування:

демонстраційний матеріал - картинки з домашніми птахами і їх пташенятами, птахофермою, зорова схема - план для складання описового оповідання, записи голосів домашніх птахів;

роздатковий матеріал - картинки з домашніми птахами, розрізані на 3-4 частини.



Хід заняття.


організаційний момент .

Зараз я візьму чарівну паличку, і ми з вами перенесемося ... А куди, ви здогадаєтеся, якщо послухаєте, які звуки лунають навколо.

Гра «Вгадай по звуконаслідування».

Хто це? Га - га - га. (Гусь.) Кря - кря - кря. (Качка.) Ку - ка - ре - ку. (Півень.) Ко - ко - ко. (Курка.) Пі - пі - пі. (Курчата.)



На панно виставляються картинки - відгадки.

    Основна частина.


1. В:

Ми потрапили на пташиний двір. Кого тут тільки немає! Називайте, кого ви бачите.

КУРИ півень КАЧКИ

ГУСИ ІНДИКИ індички

Як їх усіх можна назвати?

ДОМАШНІ ПТАХИ

Подумайте, чому вони називаються птахами? (Є пір'я, крила і дві лапки.)

Вони вміють літати, як інші птахи? (Ні.)

Чому ці птахи називаються домашніми? (У них є господар, який про них піклується, вони живуть в сараї, приносять користь свого господаря.)

Що отримує господар від своїх домашніх птахів? (Вони дають м'ясо, яйця, пух і пір'я.)

Для чого використовуються пір'я домашніх птахів?


2. В:

Ви чули, як шумно на пташиному дворі? Згадайте, як свійські птахи подають голос.

КАЧКИ - КРЯ - КРЯ! ПІВЕНЬ - КУ - КА - РЕ - КУ!

Індиків - БЛ - БЛ - БЛ! ГУСИ - ГА - ГА - ГА!

КУРИ - КО - КО - КО або КУД - КУДИ!

Послухайте вірш. Коли я буду називати різних домашніх птахів, допомагайте їм подавати голос. Будьте уважні!

Учитель - дефектолог: Діти:

НАШІ качечки ЗРАНКУ: КРЯ - КРЯ - КРЯ, КРЯ - КРЯ - КРЯ!

НАШІ ГУСИ У СТАВКА: ГА - ГА -га, ГА - ГА - ГА!

А індик СЕРЕД СТАВКА: БЛ - БЛ - БЛА, БЛ - БЛ - БЛА!

А НАШ ПЕТЯ - \u200b\u200bПЕТУШОК

РАННІМ - рано вранці

НАМ заспіває: КУ - КА - РЕ - КУ!


- Що робили качечки? (Крякав.)

Що робили гуси? (Реготати.)

Що робив індик? (Болботал.)

Що робив півень? (Кукурікав.)

Що робили курочки? (Кудкудакали і квоктати.)

3 . Гра «Назви ласкаво».

Курка - курочка. Півень - ... Гусь - ... Курча - ... Качка - ...

4. Гра «Один - багато».

півень - півні. Курка - ... Гусь - ... Гуска - ... Качка - ... Курча - ...


5. Физкультминутка «Індик».

ХОДИТЬ ПО ДВОРУ індиків (кроки на місці)

СЕРЕД УТОК І ПОДРУГ.

РАПТОМ ПОБАЧИВ ОН ГРАЧА (зупинитися, здивовано подивитися вниз)

РОЗСЕРДИВСЯ зопалу.

Зопалу затупотіти (потопати ногами),

Крила заплескав (руками, немов крилами, поплескати себе по боках).

Увесь розпух, МОВ ШАР (руки на поясі),

АБО МІДНИЙ САМОВАР (зчепити округлені руки перед грудьми).

Затрусився бороду (помотати головою, примовляючи «балу - балу - балу», як індик),

Поніс стрілою (біг на місці).

6. Гра «Папа - мама - пташеня».

Папа - півень, мама - курка, пташеня - курча.

(Виставляються картинки.)

Папа - гусак, мама - гуска, пташеня - Гусеня.

Аналогічно з іншими птахами.

7. Гра «Хто у кого?»

(Гра з перекиданням м'яча.)

У курки - курча, курчата.

У гусака - Гусеня, гусенята.

У качки - каченя, каченята.

У індички - індича, индюшата.

8. Гра «Склади картинку».

Діти збирають картинки з домашніми птахами, розрізані на 3-4 частини.

9. Гра «У кого?»

У кого довга шия? - У гусака довга шия.

У кого лапки з перетинками? - У гусака (качки) лапки з перетинками.

У кого кігті на лапках? - ...

У кого гарний хвіст? - ...

У кого широкий дзьоб? - ...

У кого гострий дзьоб? - ...

У кого строкаті пір'їнки? - ...

У кого червоні лапки? - … І т.д.

10 . Складання розповіді - опису.

Кожна дитина становить розповідь про домашню птицю (на своїй картинці) по зорової схемою - плану:

Хто це?

Який зовнішній вигляд?

Які звички?

Хто у цього птаха дитинчата?

Чим харчуються?

Яку користь приносять?



    Підсумок заняття.

Вихователь узагальнює матеріал, вивчений на занятті.

Анотація: Лексико-граматичне заняття в середній логопедичній групі по темі «Домашні птахи». Матеріал, відібраний для заняття, відповідає віку дітей, доступний для розуміння, насичений грою і наочністю, передбачає активну діяльність дітей. Використовувалася презентація, художнє слово (вірш), мовні вправи, які сприяли накопиченню і уточненню словника дітей, дихальні вправи. Зверталася увага на формування у дітей навичок навчальної діяльності: Вміння слухати і чути вказівку педагога, працювати в певному темпі.

Конспект НСД по освітній галузі «Мовний розвиток»

Тема: «Домашні птахи»

Інтеграція освітніх областей: «Пізнавальний розвиток», «Соціально-комунікативний розвиток», «Фізичний розвиток».

Програмні завдання:

Освітня галузь «Мовний розвиток»:

  1. Збагачувати і активізувати словник дітей по лексичної теми «Домашні птахи».
  2. Вчити узгоджувати іменники з прикметниками в роді, числі і відмінку.

Освітня галузь «Пізнавальний розвиток»:

  1. Дати уявлення про зовнішньому вигляді, Звичках і частинах тіла домашніх птахів.
  2. Вчити впізнавати і називати домашніх птахів (курка, півень, качка, гусак, індик) та їх пташенят, їх відмінні ознаки.
  3. Розвивати зорове і слухове сприйняття, пам'ять.

Освітня галузь «Соціально-комунікативний розвиток»:

  • Продовжувати роботу по формуванню доброзичливих взаємин між дітьми, вміння працювати колективно.

Освітня галузь «Фізичний розвиток»:

устаткування:

  • картинний матеріал по темі, фігурки домашніх птахів, зображення півника і його частин.

хід НСД

1. Відкритий вхід в діяльність

Логопед пропонує дітям разом пограти.

2. Вводно - організаційний

Відгадайте загадку:

Я в селі на подвір'ї
Прокидаюся на зорі
«Ку-ку-рі-ку» я кричу,
Розбудити хлопців хочу. (Півень)

На дошці виставляються картинка із зображенням півня.

3. Мотивація на діяльність

Хочете дізнатися де живе півник і з ким він дружить? Тоді сідайте зручніше.

4. Робота по темі. Розширення наявних знань

Петушок прилетів до нас з села, з дому бабусі і дідусі. А живе півник там не один, у нього є друзі.

Хто це? (Це курка. Це гусак. Це качка. Це індик.)

Ось скільки домашніх птахів живе у бабусі і дідуся. Півень, курка, гуска, качка, індик - це домашні птахи.

Д / і «Знайди і назви»

Де курка? (Ось курка). І т.д.

Де свійські птахи? (Ось свійські птахи).

Д / і «Знайди і скажи»

А я знаю вірш про нашого гостя.

Проговорити з дітьми:

Півник, півник,
Золотий гребінець,
Шелкова бородушка,
Масляна голівонька.

Логопед показує на частини тіла півня і питає:

Що це? (Це голова. (Гребінець, борідка, дзьоб, очі, шия, тулуб, крила, пір'я, хвіст, лапи).

5. Динамічна пауза

Вийшла курочка гуляти,
Свіжої трави пощипати.
А за нею хлопці, жовті курчатка.
- Ко-ко-ко, ко-ко-ко,
Не ходіть далеко.
Лапками гребіть, зернятка шукайте.
З'їли товстого жука, дощового черв'яка.
Випили водиці повне коритце.
(Діти виконують відповідні рухи).

6. Знайомство з новим матеріалом

Д / і «Знайди і скажи»

Свійських птиць почули їх пташенята і прибігли до них.

Хто прибіг? (Діти називають пташенят).

Д / і «У кого хто?»

На дошці пари картинок: гусак-гусеня і т.д.

Хто у курки? - У курки курча. І т.д.

Д / і «Парні картинки»

У дітей картинки із зображенням домашніх птахів. Дістати картинку із зображенням однієї з птахів і запитати:

У кого качка? (У мене качка). І т.д.

7. Практична діяльність

пальчикова гімнастика

Домашні птахи вміють розмовляти. (Діти виконують рухи пальцями і кистями рук з промовляння тексту).

«Га-га-га, - регоче гусак. - Нікого я не боюся! »
«Ко-ко-ко», - квокче курка легко.
«Кря-кря-кря, кря-кря-кря», качки крякають не дарма.
«Бу-бу-бу», - індик бурмоче,
«Бу-бу-бу», - бобів він хоче.
«Ку-ка-річку, ку-ку-ріку», - всіх я рано розбуджу.

8. Відкритий вихід з діяльності

Петушок дуже багато цікавого нам розповів, давайте покажемо йому нашу групу і почастуємо його зернятками.

Бікмаева А.Н.,
учитель-логопед

Конспект Нод «Пізнання» для дітей 5-6 років

Тема: Домашні птахи

мета: Розширити і систематизувати знання дітей про домашніх птахів (уточнити, з яких частин складається їхнє тіло, ніж воно вкрите; розповісти, чим харчуються птахи, де живуть, хто за ними доглядає).
Освітні завдання:
- Розвивати у дітей інтерес до усної народної творчості: загадка.
- Розширювати знання у дітей про домашніх птахів; звернути увагу на їх відмінні риси.

Розвиваючі завдання:

Розвивати пам'ять, увагу, мислення.
- Збагатити емоційний, мовленнєвий і рухове розвиток дітей.
Виховні завдання:
- Виховувати доброзичливе ставлення до природи

Матеріали та обладнання:
Іграшки: курка, півень, курчата, гусак, гуска, гусеня, качка, каченя, селезень, індик, індичка, індича, маски курки і курчат, мішечок із зерном.

хід заняття

1. Організаційний момент: (Діти сідають півколом)

2. Робота з загадками:
Воспит: Хлопці, а ви загадки любите відгадувати?
Діти: Так.
Воспит: Чудово, тоді відгадайте і мої загадки!

Чи не їздець, а зі шпорами,
Чи не сторож, а всіх будить.(Півень)

Квокче, квокче,
Дітей під крило збирає.(Курка)

жовтий крихта
Шукає хліба крихту.
Якщо зустріне черв'яка -
Наклюет йому боки.(Курча)

Спить або купається,
Все не роззувається:
День і ніч на ніжках
Червоні чобітки.(Гусь)

Хто живе у нас в сараї?
Без команди в лад встають,
Відправляються на ставок.
Хто йде ланцюжком довгою,
Хто так любить дисципліну?(Гуска з гусенятами)

Воспит: Молодці, хлопці! Всі загадки відгадали.

Воспит: Хлопці, а де живуть ці птахи?
Діти: На пташиному дворі.
Воспит: Хлопці, хочете відправитися на пташиний двір!
Діти: Так!

Презентація »Пташиний двір»

Бесіда про домашніх птахів і їх дитинчат.

Пташиний двір, чий це будинок? (Домашніх птахів)

А що ще називають їхнім будинком? (Птахоферма)

Хто тут доглядає за домашніми птахами? (Пташника)

Ще хто може? (Пташник)

Що роблять пташник та пташник? (Годують, поять, прибирають, доглядають)

З чого їдять тут птахи? (З годівниці)

З чого п'ють? (З поїлки)

Що їдять свійські птахи? (Спеціальний корм, зерно, пшоно, хлібні крихти, черв'яків, мошок, жуків, гусениць)

Гра «Подивися і назви»

Я буду показувати картинки з домашніми птахами, а ви -називають їх.

Яких же домашніх птахів ми тут зустріли? (Півня, курку, гуску, качку, індика)

Давайте згадаємо, що є у півня (голова, тулуб, хвіст, лапи, шпори, кігті, дзьоб, пір'я, крило, очі, гребінець, борідка)

Пальчикова гімнастика «каченята »

Будемо по черзі згинати пальці, починаючи з великого, а зі слів «пі-пі» ритмічно згинати й розгинати пальці обох рук.

Перший, другий-йшли каченята.

Третій, четвертий -за водою.

А за ними плентався п'ятий,

Позаду біг шостий,

А сьомий від них відстав,

А восьмий вже втомився.

А дев'ятий всіх наздогнав,

А десятий злякався.

Голосно-голосно запищав:

Пі-пі-пі, пі пі-пі,

Чи не їжі, пошукай!

воспит : А ось курочка з курчатами. Курочка по двору ходить, ципляток гуляти водить. Красива курочка?

Діти (Так. Красива)

Воспит: А що на голові у курочки?

Діти (Гребінець)

Воспит: Чим курочка від півника відрізняється?

Діти (У півника хвіст і гребінець великі, а у курочки-маленькі)

Воспит: Як курочка ципляток кличе?

Діти (Ко-ко-ко)

Воспит: А курчата які?

Діти (Маленькі, жовті, пухнасті)

Воспит: молодці! Давайте пограємо! Я буду курочкою, а ви моїми курчатками (Можна використовувати маски)

Вийшла курочка гуляти (ходимо по колу, сховавши руки за спину)

Свіжої трави пощипати (сядьте навпочіпки і покажіть, ніби щипає траву)

А за нею курчатка,

Жовті хлопці (бігайте і машите руками-крильцями)

Ко-ко-ко, ко-ко-ко,

Не ходіть далеко (погрозити вказівним пальцем правої руки)

Лапками гребіть,

Зернятка шукайте (складіть руки перед грудьми і покажіть, як ви гребете)

З'їли товстого жука (складіть долоні разом)

Дощового черв'яка (вказівними пальчиками покажіть спіральки)

випили водиці

Повний корито (витягуємо губи і як ніби п'ємо з складених разом рук)

Воспит: Молодці, хлопціМожна дати визначити зерно на дотик

Гра »У кого хто в родині»

Я буду показувати домашніх птахів на зображенні, а ви будете називати членів кожної домашньої птиці.

Півень-курка-курча

Гусь-гуска-гусеня

Качка-селезень-каченя

Індик-індичка-індича.

Воспит: Молодці! Ось ми і побували на пташиному дворі. Познайомилися з його мешканцями, давайте пограємо з м'ячем і назвемо ласкаво всіх домашніх птахів.

Гра з м'ячем «Назви ласкаво»

Пташеня-пташеня

Петух- півник.

Курка-курочка.

Гусь-гусик.

Качка-качечка

Курча-курча.

Індичка-індюшечка.

Індиченя-індюшоночек.

воспит:

Гра «Хвальки»

Я буду на зображенні показувати частину тіла, якою хвалиться птах, а ви будете хвалити цю птицю.

У індика -не хвіст, а хвостище.

У качки - НЕ лапи, а лапи.

У гусака -не шия, а шеіща.

У курки-ні крило, а криліще.

У селезня-ні дзьоб, а клювіще.

Угусині-ні перо. А періще.

Підсумок заняття:

Вам сподобалося наше подорож?

У кого в гостях ми були? (У півника, курочки, гусака, гуски, індика, індички, качки, селезня і їх діток).

Чи корисні для людини свійські птахи? Чим? (Вони дають м'ясо, яйця, перо, пух).

Чи треба людині доглядати за птахами? Чому? Дякую всім.