Проекти по визначних пам'ятках. Проектна робота "моє місто"

Наталя Чекаліна
«Дари осені. Золота осінь". Конспект заняття по ознайомленню з навколишнім світом в підготовчій групі

мета:

Розвиток мовлення,

логічного мислення

Закріплення знання про овочі, фрукти.

завдання:

Закріпити узагальнюючі поняття овочі і фрукти, знання про корисні властивості овочів і фруктів

Розширювати і активізувати словниковий запас дітей

Повторити характерні властивості овочів і фруктів,

Виховувати дбайливе ставлення до природи,

Розширювати і активізувати словниковий запас дітей,

Розвивати пам'ять, увагу, мислення,

Виховувати у дітей усвідомлене ставлення до свого здоров'я,

Розвивати уміння працювати спільно.

Хід заняття.

1. організаційний момент.

Привіт хлопці. Привітаємося один з одним передавши один одному свій гарний настрій (Посміхнулися один одному).А тепер сідаємо на свої місця.

Сіли красиво. Ручки перед собою. Спинки прямі. Ніжки разом. Чи готові ?. Почнемо нашу подорож.

2. Вступна частина (Актуалізація знань про час року- осінь) :

Хлопці. Сьогодні ми з вами побуваємо в гостях у Королеви Осені та її помічників. побачимо які дари вона нам приготувала. А зараз ми з вами дізнаємося хто помічники золотої осені. (Зображення 3 поросят)

Жили - були поросята,

Три веселих дружніх брата

Влітку бігали, грали,

Холода зовсім не чекали

незабаром осінь настала

поросят попередила

«Потрібно урожай зібрати сповна

Скоро до вас прийде зима! »

Допоможемо поросятам з'ясувати який урожай можна зібрати восени, І дістатися до нього. але перш скажіть:

чому восени опадає листя з дерев? (Тому що припиняється сокоруху в деревах, листя перестають отримувати поживні речовини).

які три осінні місяці ви знаєте(вересень жовтень листопад).

За якими ознаками можна дізнатися, що наступила осінь(Сонце гріє слабше, дні стали коротшими, ночі довші, листя на деревах пожовтіло, люди стали одягатися тепліше, частіше йдуть дощі, на вулиці стало холодно і т. Д.).

Молодці хлопці згадали про золотої осені. Ми не дарма згадували про неї.

3. Основна частина (Розвиток мислення, розвиток пізнавальних умінь, Вміння використовувати діалогічний метод навчання, логічний розвиток).

Хлопці, Королева осінь припасла поросятам свої дари - урожай, Але перш ніж вона віддасть їм їх, вона приготувала кілька завдань для вас і поросят, а в цьому їй допоможуть поросята.

(Слайд 2 порося ниф ниф)

У порося Ніф Ніф таке завдання: (Слайди 3-25)

Перш назвіть по черзі фрукти і овочі, які ростуть у вас і ваших рідних в городах (Діти називають). А тепер:

Назвіть ФРУКТИ І ОВОЧІ. ГРА «Де росте»: У ВАС НА столі лежать дерева, кущі, ЗЕМЛЯ. ВАША МЕТА - при появі якого -або фрукти або овочі ВАМ ПОТРІБНО БУДЕ ПІДНЯТИ ТОЙ МАЛЮНОК, який пояснює, ДЕ РОСТУТЬ ФРУКТИ І ЯГОДИ, а так само дати відповідь на питання: У чому користь?

Молодці хлопці, славно впоралися з першим завданням.

А зараз трохи відпочинемо: (Слайд листя)

Физминутку:

ми листочки осінні,

На гілках ми сидимо.

(Присісти)

Дмухнув вітер - полетіли,

Ми летіли, ми летіли.

(Помахи руками в боки, кружляти навколо себе)

І на землю тихо сіли.

(Присісти)

Вітер знову набіг,

І листочки все підняв

(Помахи руками над головою)

Закружляли, полетіли,

І на землю тихо сіли.

(Сіли на свої місця)

А тепер сідаємо на свої місця.

Сіли красиво. Ручки перед собою. Спинки прямі. Ніжки разом. Чи готові ?. почнемо (Слайд 27)

А давайте прослухаємо завдання Нуф Нуфа:

ЗНАЙДИ ТАКОЮ: Назвіть ФРУКТ АБО ОВОЧ СХОЖИЙ НА геометричні фігури (КРУГ, ОВАЛ, ТРЕУГОЛЬНИК, ПРЯМОКУТНИК).

Молодці. Ми плавно переходимо до наступного завдання. (Слайд 36)

привітаємо третього порося. Хто скаже як його звуть? (Наф Наф). Вірно. Він теж з завданням:

ЧОМУ ОСІНЬ НАЗИВАЮТЬ ЗОЛОТИЙ? ЯК ВИ ДУМАЄТЕ - ЩО є володіння ОСЕНІ?

(золота, Тому що багато відтінків золотого кольору, Помаранчевий жовтий, червоний. Володіння - вся навколишня природа, Тільки на 3 осінні місяці) Які ви вже називали.

Молодці ми біс всяких труднощів впоралися із завданнями, але нам приготував завдання ще один казковий герой з казки "три порося» , Хто це як ви думаєте (Вовк) (Слайд 38)

Але будьте обережні, він може запитати вас, щоб ви не змогли дістатися до Золотий Королеви Осені. дивимося уважно (Картинка з змішаними контурами овочів і фруктів)

Молодці! Вам перешкода ні по чому! А за те, що ви впоралися з усіма завданнями, вовк передав вам чарівні слова, за допомогою яких ми зможемо побачити Королеву і її володіння!

Дитина розповідає вірш про осінь.

(Під час розповіді показуються слайди із зображенням осені, А в кінці і сама Королева осінь.

Хлопці молодці, ви допомогли поросятам дістатися до врожаїв.

На знак подяки за вашу допомогу Поросята поділилися з вами своїм урожаєм (Яблука для дітей).

На цьому наш подорож у володіння Золотої осені підійшов до кінця.

Конспект заняття по ознайомленню з навколишнім світом у підготовчій групі

«Дари осені. Золота осінь".

мета:

Розвиток мовлення,

логічного мислення

Закріплення знання про овочі, фрукти.

завдання:

Закріпити узагальнюючі поняття овочі і фрукти, знання про корисні властивості овочів і фруктів

Розширювати і активізувати словниковий запас дітей

Повторити характерні властивості овочів і фруктів,

Виховувати дбайливе ставлення до природи,

Розширювати і активізувати словниковий запас дітей,

Розвивати пам'ять, увагу, мислення,

Виховувати у дітей усвідомлене ставлення до свого здоров'я,

Розвивати уміння працювати спільно.

Хід заняття.

1. Організаційний момент.

Діти! Який чудовий сьогодні день! У мене чудовий настрій, І я хочу подарувати вам свою посмішку. Ви теж посміхніться мені радісно, \u200b\u200bпо-доброму, тоді і в нашому залі стане світліше!

Сіли красиво. Ручки перед собою. Спинки прямі. Ніжки разом. Чи готові? Почнемо нашу подорож.

2. Вступна частина (Актуалізація знань про пори року - осінь) :

Хлопці. Сьогодні ми з вами побуваємо в гостях у Королеви Осені та її помічників. Побачимо, які дари вона нам приготувала. А зараз ми з вами дізнаємося хто помічники золотої осені (Зображення 3 поросят)

Жили - були поросята,

Три веселих дружніх брата

Влітку бігали, грали,

Холода зовсім не чекали

незабаром осінь настала

поросят попередила

«Потрібно урожай зібрати сповна

Скоро до вас прийде зима! »

Допоможемо поросятам з'ясувати, який урожай можна зібрати восени, І дістатися до нього. але перш скажіть:

чому восени опадає листя з дерев? (Тому що припиняється сокоруху в деревах, листя перестають отримувати поживні речовини).

які три осінні місяці ви знаєте(вересень жовтень листопад).

За якими ознаками можна дізнатися, що наступила осінь(Сонце гріє слабше, дні стали коротшими, ночі довші, листя на деревах пожовтіло, люди стали одягатися тепліше, частіше йдуть дощі, на вулиці стало холодно і т. Д.).

Молодці хлопці згадали про золотої осені. Ми не дарма згадували про неї.

3. Основна частина (Розвиток мислення, розвиток пізнавальних умінь, Вміння використовувати діалогічний метод навчання, логічний розвиток).

Хлопці, Королева осінь припасла поросятам свої дари - урожай, Але перш ніж вона віддасть їм їх, вона приготувала кілька завдань для вас і поросят, а в цьому їй допоможуть поросята.

У порося Ніф Ніф таке завдання:

Гра «Так чи ні»

Я буду задавати вам питання, а ви відповідати да або немає.

Восени цвітуть квіти? (Ні)

Восени ростуть гриби? (Так)

Хмаринки сонце закривають? (Так)

Колючий вітер прилітає? (Так)

Тумани восени пливуть? (Так)

Ну, а птиці гнізда в'ють? (Ні)

А комашки прилітають? (Ні)

Звірі норки закривають? (Так)

Урожай все збирають? (Так)

Пташині зграї летять? (Так)

Часто-часто ллють дощі? (Так)

Дістаємо чи чоботи? (Так)

Сонце світить дуже жарко? (Ні)

Можна дітям зіграти? (Ні)

Ну, а що ж треба робити? Куртки, шапки вдягати? (Так)

Молодці хлопці, славно впоралися з першим завданням.

А зараз трохи відпочинемо:

Физминутку:

Ми - осінні листочки.

Ми на гілочках сиділи,

(Діти утворюють коло.)

Вітер дмухнув - полетіли.
(Розбігаються по кімнаті).

Ми літали, ми літали -
(Бігають, помахуючи листям).

Всі листочки так втомилися!
Перестав дути вітерець -
Зібралися ми всі в кружок (Сідають навпочіпки, піднімають листя над головою.)

Вітер знову раптом подув
І листочки з гілок здув.
(Бігають, помахуючи листям.)

Всі листочки полетіли
І на землю тихо сіли.
(Підкидають листя)

Тепер сідаємо на свої місця.

Сіли красиво. Ручки перед собою. Спинки прямі. Ніжки разом. Чи готові?

почнемо

А давайте прослухаємо завдання Нуф Нуфа:

ЗНАЙДИ ТАКОЮ: Назвіть ФРУКТ АБО ОВОЧ СХОЖИЙ НА геометричні фігури (КРУГ, ОВАЛ, ТРЕУГОЛЬНИК, ПРЯМОКУТНИК).

Молодці. Ми плавно переходимо до наступного завдання.

привітаємо третього порося. Хто скаже як його звуть? (Наф Наф). Вірно. Він теж з завданням:

ЧОМУ ОСІНЬ НАЗИВАЮТЬ ЗОЛОТИЙ? ЯК ВИ ДУМАЄТЕ - ЩО є володіння ОСЕНІ?

(золота, Тому що багато відтінків золотого кольору, Помаранчевий, жовтий, червоний. Володіння - вся навколишня природа, Тільки на 3 осінні місяці) Які ви вже називали.

Молодці ми біс всяких труднощів впоралися із завданнями, але нам приготував завдання ще один казковий герой з казки "три порося» , Хто це як ви думаєте (Вовк)

Але будьте обережні, він може запитати вас, щоб ви не змогли дістатися до Золотий Королеви Осені. дивимося уважно (Картинка з змішаними контурами овочів і фруктів)

Молодці! Вам перешкода ні по чому! А за те, що ви впоралися з усіма завданнями, вовк передав вам чарівні слова, за допомогою яких ми зможемо побачити Королеву і її володіння!

Дитина розповідає вірш про осінь.

(Під час розповіді, показуються слайди із зображенням осені, А в кінці і сама Королева осінь).

Хлопці молодці, ви допомогли поросятам дістатися до врожаїв.

4. Підсумок.

Вам сподобалися загадки осені? А що ще принесла осінь? Гриби, ягоди, соковиті яблука, Золоту листя і срібний дощик.

На знак подяки за вашу допомогу Поросята поділилися з вами своїм урожаєм (Яблука для дітей).

На цьому наш подорож у володіння золотої осеніпідійшов до кінця.

Конспект заняття по ознайомленню з навколишнім світом у підготовчій групі "Осінь. Село восени".

завдання:
1. Уточнити і розширити уявлення дітей про ліс (листяний, хвойний, змішаний) та різноманітності дерев.
2. Закріпити знання про дерева і різних частинах дерев (коріння, стовбур, крона, гілки, листя).
3. Формувати уявлення про стан рослин восени, дати уявлення про плодах і насінні дерев, дати уявлення про способи поширення насіння.
4. Дати знання про користь дерев для життя на Землі.
5. Розвивати зорове сприйняття і пам'ять.
6. Виховувати дбайливе ставлення до природи.

Хід заняття:

вихователь: звертається до дітей і просить назвати пору року. Робота з календарем природи (число, день тижня, місяць, осінні місяці, вітряно, сонячно, холодно, +4).
Словник: рання осінь, середина осені, пізня осінь.

вихователь: Хлопці! Подивіться, сьогодні до нас в гості прийшов їжачок. Він буде нам допомагати. Ой, але ж їжачок щось приніс з собою! Що це, хлопці?
вихователь: Правильно, це скринька і в ній щось заховано. І щоб дізнатися, що ж там, нам потрібно її відкрити. Їжачок нам допоможе. Давайте для початку відгадає загадки.
Російська красуня стоїть на галявині
У зеленій кофтині, в білому сарафані. (Береза)
Її завжди в лісі знайдеш -
Підемо гуляти і зустрінемо:
Варто, колючий, як їжак,
Зимою в сукні літньому. (Ель)
У мене довший голки,
Чим біля ялинки.
Дуже прямо я росту в висоту.
Якщо я не на узліссі, гілки - тільки на маківці. (Сосна)
Темної він покритий корою.
Лист красивий, різьблений,
А на кінчиках гілок
Зріє багато жолудів. (Дуб)
Намиста червоні висять,
З гілок на нас дивляться.
Дуже люблять намиста ці
Діти, птиці і ведмеді. (Горобина)
Ну не дерево, а диво!
Різнобарвний і красивий
Лист долоньки розкрився.
Вітер дмухнув, лист звалився. (Клен)
Завжди від холоду трясучись,
Всього-всього в лісі боюся.
Чи не береза, що не горобина,
Я - полохлива ... (Осика)
Восени на гілці
підростають дітки
Всі без очей, без рук, без ніжок -
Кожен як зелений їжачок ... (Каштан)
вихователь: Молодці хлопці! Наша скринька відкрилася. Подивіться, що там лежить. Діти підходять до короба і дістають листя дерев листяних порід.

вихователь: А зараз, я хочу прочитати вірш про листя.
Осінь починається,
Листя обсипаються.
Їх веселий хоровод
Вітер кружляє і несе.
Все засипано листям
Жовтого, червоного, золотого.
Візьміть ці листочки і назвіть, з яких дерев вони впали.
Гра «Скажи з якого дерева листя»
У берези листя ... березові.
У клена листя ... кленові.
У дуба листя ... дубові.
У тополі листя ... тополиний.
У осики листя ... осикові.
У липи листя ... липові.
У горобини листя ... горобинова.
У каштана листя .. каштанові.
вихователь: подивіться, перед вами лежать картинки, на яких зображені дерева і листя. Давайте назвемо дерева. А тепер візьміть прості олівці і з'єднайте листя і дерева.


вихователь: Скажіть, в будь-якому лісі буває листопад?
Листяний ліс - ліс, що складається з листяних порід дерев і чагарників. Також називають листопадним або літньозелені за характерний щорічний скидання листя перед настанням холодів. Назвіть дерева, які ростуть в листяному лісі. (Береза, клен, дуб, липа, горобина).
Значить, дерева є з листям, а є з хвоєю і називаються такі дерева? Хвойний ліс - ліс, що складається майже виключно з дерев хвойних порід: (Сосни, ялини, ялиці, модрини та ін.)
А ще буває змішаний ліс. Змішаний ліс - ліс, який характеризується змішанням хвойних і листяних деревних порід.
Физкультминутка «Які бувають дерева?»
Дерева бувають високими, Піднімають руки вгору
низькими, присідають
товстими, Розводять руки в сторони
Тонкими. З'єднують руки, округливши долоньки.
вихователь: Хлопці, а ви знаєте, які у дерева є частини? (Стовбур, гілки, крона, коріння, кора, листя) Дерева у нас живі і як все живе вони ростуть, харчуються і розмножуються. Як дерева харчуються? (Корінням п'ють воду, листям дихають і отримують сонячну енергію).
вихователь: Восени на всіх деревах достигають плоди (картинки).
Які плоди у дуба?
У сосни і ялини?
У клена?
У горобини?
У каштана?
Плоди містять насіння. Клени розмножуються насінням вітром за допомогою крилаток, ягоди горобини разом з насінням птахи клюють і розносять по лісі. Дубові жолуді дуже люблять їсти кабани і поширюють за місцем проживання. шишки у хвойних рослин розтріскуються і розкидають насіння навколо. (Хлопцям пропонуються справжні каштани, жолуді і крилатки для розгляду).
вихователь: У їжачка є ще одне завдання для вас хлопці. Візьміть листочки, які лежать у вас на столах і обведіть простим олівцем. А потім помінятися один з одним. Пропоную розфарбувати листочки різними кольорами осені. Які це кольору? (Жовтий, червоний, помаранчевий, коричневий, багряний).
вихователь:
З якими деревами ми сьогодні познайомилися? Згадайте частини дерева. Як поширюються насіння дерев? Яку користь приносять дерева?
Щоб повітря було чистим і світлим.
У кожному дереві скарб багатий, лише відкрити його потрібно хлопцям.
Не губіть, оберігайте, біля будинку дерева садіть.
Встане ліс з дерев різних і земля наша буде прекрасною.
Ви хлопці молодці! Їжачку сподобалося наше сьогоднішнє заняття. Він приготував для вас невеликі сувеніри. Дякуємо за увагу.

Розмір: px

Починати показ зі сторінки:

транскрипт

1 МБДОУ «Дитячий сад 6" Чебурашка "» Конспект заняття з "Ознайомленню з природою" в підготовчій групі на тему "Золота осінь" Вихователь: Супрановіч О.С уч.год

2 Зміст Систематизувати уявлення дітей про характерні ознаки осені. Сприяти закріпленню вміння, встановлювати зв'язок між ознаками в природі, використовувати об'єкти живої і неживої природи, формування відстоювати свою точку зору, робити висновки, умовиводи. Сприяти розвитку пам'яті уваги, уяви, логічного мислення, збагачувати словник Виховувати патріотизм через гуманне ставлення до рідної природи. Устаткування Стільці розставлені півколом за кількістю дітей. Дошка з таблицею, фломастер, шкатулка. Скринька з овочами і фруктами. Книжка сюрприз від осені. Маска зайця, пісьмо..демонстраціонний матеріал Ілюстрація картин "Рання осінь", "Пізня осінь". Узагальнюючі таблиці попередніх занять. Словникова робота Термометр, золота, велична, чарівна, різнобарвна, рання, пізня, просинь. Структура заняття 1. Організаційний момент - загадка 2. Сюрпризний момент - лист від зайців. 3. Заповнення таблиці «Які опади бувають?» 4. Гра "Погода восени" 5. дидактичне вправу - Яка осінь буває? (Співвідношення з картинкою) 6. Дидактичне вправу - "Назви осінні місяці. Природа восени" 7. Основна частина - внесення шкатулки "скарбничка народних мудростей" (назва предмет і прислів'їв осені) 8. Читання вихователем вірші "Осінь" по таблиці. 9. Питання і відповіді. 10. Физминутку "Листочки" 11. Дидактична гра "Назви правильно". 12. Д / вправа «Добре погано» 13. Д / вправа "Осінні слова". 14. Д / вправа "Чим займаються люди восени". 15. Гра "Незвичайний скринька" 16. Рефлексія. Що найбільше сподобалося і запам'яталося. 17. Сюрпризний момент, посилка від осені. Вихователь: Сьогодні ми з вами здійснимо подорож. А куди ви дізнаєтеся, якщо відгадаєте загадку: Вихователь: Пройшла по лугах, По лісах, по полях. Запаси вона заготовила нам, сховані їх в льоху, в засіки, Сказала: За мною нагряне зима. Діти: Осінь. Відчиняються двері і визирає мордочка зайця. Він приносить лист. Вихователь: Подивимося від кого ж цей лист? Дитячий садок 6 "Чебурашка" дітям підготовчої групи 2 Зворотна адреса: Заяча поляна приміського лісу.

3 Здравствуйте. На заячою галявині відбулися збори зайців. Ми хотіли прийняти рішення: час нам міняти сірі шубки на білі. Вийшло так, що одна половина вважала, що пора, а інші зайці говорили що рано. Одні говорили, що осінь закінчується, інші кажуть, що зима вже настала. Ми не знаємо, що робити. Порадьте, будь ласка. Ми не можемо зрозуміти, закінчується осінь чи ні? Кажуть, що зима йде до нас через ваше місто, підкажіть коли вона буде в лісі. Тільки ми просимо, уявіть переконливі докази. Адже міняти шубку справу для зайців не проста. Вихователь: Це питання дуже навіть цікавий. Але ми з вами постараємося на нього відповісти. Діти, зайцям пощастило, зараз ми здійснимо подорож в осінь і зможемо допомогти зайчикам прийняти правильне рішення. Вихователь: Ви дивіться по телевізору прогноз погоди, диктор розповідає про температуру повітря, напрям вітру, опади. Опади? Що це таке? (Дощ, сніг, туман). Вихователь записує. Вихователь: Діти, а як можна дізнатися яка буде погода? (Подивитися телевізор, послухати радіо, по термометру). Гра "Погода восени" Вихователь: Діти, а яка буває погода восени, коли йде дощ - дощова. Коли дме вітер - вітряна Холодно - холодна Похмуро - похмура Сиро - сира Хмуро - похмура Ясно - ясна Вихователь: Дуже добре: Ви правильно говорите, про погоду. Хочеться похвалити, що говорили чітко, виразно, цікаво. Вихователь: А як ви думаєте, вся осінь буває однакова? Які періоди осені ви знаєте? Діти: (Рання, пізня) Вихователь: Ви бачите кілька картин із зображенням осені. Покажіть, яка на них зображена осінь. (Діти показують і називають) Вихователь: Ви знаєте, будь-який час року складається з 3 місяців. Назвіть місяці осені. Діти: Вересень, жовтень, листопад. Вихователь: Молодці! Ви правильно назвали місяці. А що відбувається з природою у вересні? Діти: Погода тепла, на деревах різнокольорові листочки, повітря чисте, літають срібні нитки павутини, дмуть холодні вітри, жовтіє і сохне трава, йде теплий і дрібний дощ, на небі сірі хмари, вранці бувають тумани, дозрівають жолуді, горіхи, встигають журавлина . Вихователь: Яка погода в жовтні? Діти: Дні коротше, ніч довша, сонце світить мало, вітер зриває листя з дерев, йде дрібний холодний дощ, небо сіре, трави буріють, квіти в'януть, вночі заморозки, дерева вкриваються інеєм, комахи зникли, сонце світить рідко. Вихователь: Що ви можете сказати про листопадової природі? Діти: Листя все облетіли і почорніли, сосни і ялини стоять зелені, трави побурели, небо в свинцевих хмарах, йдуть довгі холодні дощі зі снігом, вночі мороз лід на калюжах, земля промерзла, гілки дерев дзвенять і покриваються інеєм. Вихователь: Молодці ви точно назвали осінні місяці і розповіли про зміни в природі. Так, осінь буває прекрасна. З давніх часів люди складали вірші, пісні, склали загадки і прислів'я. Послухайте, я розповім вам про прикмети осені. прикмети осені

4 Осінь підійде нечутно, Тихо встане біля воріт. У городі листочок вишні, На дорогу впаде. Це перша прикмета, Що від нас йде літо. А друга кущ малини, В нитках білої павутини. Трохи коротше стане день, потемніють хмари, Немов їх накриє тінь, стане похмурої річка - Третя вірна прикмета: Осінь блукає близько десь Рано вранці на галявини, Ляжуть білі тумани. А потім вже чекай, не жди дрібний дощ пеленою затягнуть просинь Значить, настала осінь. У нас в дитячому саду є скарбничка народних мудростей, діти складають у неї прислів'я і прикмети пір року. А ви хочете покласти туди свої знання? (Так). До кола хлопці стаєте, Міцніше за руки тримайтеся. Я скриньку візьму, І прикмети зберу. Вихователь: Відкриває кришку, а діти називають прикмети і прислів'я. Прислів'я 1. Коли ясно, то і осінь прекрасна. 2. Осінь йде, і дощ за собою веде. 3. Красна весна квітами, а осінь пирогами. 4. Від осені до літа, повороту немає. 5. Літо зі снопами, осінь з пирогами. 6. Грибок в кузовок - взимку буде пиріжок. Прикмети 1. Восени павутина на ясну погоду. 2. Грім у вересні - тепла осінь. 3. Багато жолудя на дубі - до лютої зими. 4. Якщо горіхів багато, а грибів немає - зима буде сніжна, сувора. 5. Великі мурашині купи - до м'якої зими. 6. Якщо сніг випадає днем, то стає, якщо вночі - лежатиме міцно. 7. Коли гусак летить, сніг випадає. Вихователь: Діти, ви чудово все говорили, наша скринька поповнилася вашими мудростями. Мені сподобалися відповіді, ви назвали багато цікавих прийме, Що дозволяють передбачити погоду. (Діти сідають на стільчики) А зараз прочитайте вірш "Осінь", написане на таблиці. Плакали вночі жовті клени, Згадали клени, що були зелені. З жовтої берези теж капало, Значить, береза \u200b\u200bтеж плакала. Вихователь: Як ви думаєте, чому плакала береза? Діти: (Жаліла, що скінчилося літо, що обпадають листочки). Вихователь: А чому у дерев обпадають листочки? Діти: (Мало сонця, стало холодно) Вихователь: Діти, а чи можна що - небудь зробити, щоб листочки залишилися на дереві? Діти: (Приклеїти, пришити). Вихователь: А чи будуть, такі листочки тримаються? Діти: (Ні, скрутяться, почорніє, будуть не красиві, опаде). Вихователь: А як ви вважаєте, для чого дерева скидають листя?

5 Діти: (Щоб не замерзнути, зберегти свою життєву силу, Дати грунті корисні речовини, Укрити комах, щоб гілки не зламалися від снігу). Вихователь: Уявіть собі, що ви листочки, подув вітер, і ви захиталися (звучить музика, діти танцюють). Физминутку "Листочки". Осінні листочки закружляли. Веселий вітер зашумів над ними, Весело вони летіли І на землю сіли. Ось вітер знову тихо набіг, Раптом листочки красиві підняв. Весело вони летіли І на землю сіли. Вихователь: Ой, як багато на килимі листочків. А давайте пограємо в гру «Добре - погано» (Відповіді дітей) «Добре» Можна надіти осінній одяг. Побачили золоту листя. Спостерігали за кольоровими листям. Був листопада. Дозріли горіхи на ліщині, жолуді на дубах, журавлина в болоті. Можна спостерігати за інеєм, за скоринкою льоду в калюжах можна зібрати гриби і заготовити на зиму можна поїсти солодкої горобини Багатий урожай на городах. «Погано» короткі дні Птахи полетіли на південь Тумани, дощі Заховалися комахи Не чути співу птахів Вихователь: А які гарні слова ви могли б сказати про осінь. Гра осінні слова Діти: Золота, сумна, похмура, красива, різнобарвна, дощова, довга, затяжна, строката, тепла, холодна, рання, пізня, середня, хороша, чудова, задумлива, чудова, цікава, велична, похмура, чарівна, тиха , невесела, таємнича, нудна, сумна, ласкава. Вихователь: Прекрасно. Я принесла незвичайний скринька, а що в ньому знаходиться, ви зараз дізнаєтеся. Підійдіть будь ласка. Гра "Незвичайний скринька" Пропонується дитині просунути руки в вирізані з 2 сторін круглі дірки, помацати, що за овоч чи фрукт знаходиться в ньому. Кількома словами описати його і запропонувати дітям назвати, що ж це таке. А зараз подивимося, хто самий кмітливий. Вихователь: Які цікаві питання ви задавали, що ми не відразу здогадалися, що було заховано. Вихователь: Діти, подумайте і скажіть, що ми напишемо зайцям. Діти: Осінь настала. Уже випадає сніг ночами. Пора міняти шубку на білі, а то лисиця або вовк помітять. Дерева голі, травичка повяла, зникли комахи жуки, черв'яки, полетіли птахи на південь. Прилетіли зимуючі птахи в наші краї. Але осінь буде тепла, звірі завалялися в сплячку. Вихователь: Я рада, що ви самі знайшли переконливі докази, що осінь пройшла через наше місто і попрямувала в ліс. Сьогодні після прогулянки ми напишемо зайцям відповідь.

6 Діти, а хто сьогодні на занятті був найактивнішим? Чиї відповіді вам сподобалися. А кому сподобалися свої відповіді і чому? (Відповіді дітей) Вихователь: Молодці, ви намагалися, я задоволена вами. У мене для вас невеликий секрет: Осінь прислала нам посилочку. Прийміть від неї послання. Хто вміє читати, читайте самі. А хто не вміє, попросіть батьків прочитати, і дізнаєтеся ще багато цікавого про осінь. Література 1. Н.В. Йолкіна. О.В. Марінчева "Вчимо дітей спостерігати і розповідати" посібник для батьків і педагогів - Ярославль: Академія розвитку 1996р. 2. Т.Р. Кислова "По дорозі до абетки". Методичні рекомендації для вихователів, вчителів і батьків до частин 1 і 2. Москва "Баласс" 3. А.М. Страунінг. Росток програма по ТРИЗ і РТВ для дітей до шкільного віку. Обніск 1996р. 4. Р.Н. Бунеев, А.А. Вахрушев Кочемасова Е.Е. Акімова Ю.А. "Здрастуй світ". Москва "Баласс" 1996р. 5. І.В. Цвєткова "Екологія для початкової школи. Ігри та проекти "Популярне посібник для батьків і педагогів. Ярославль. Академія развітія1997г.


конспект безпосередньо освітньої діяльності в підготовчій групі Тема: «Подорож по осені» »Жовтень 2015 рік Вихователь Ізосімова М.М. Тема: Подорож по осені. Мета: Систематизувати

МУНІЦИПАЛЬНЕ БЮДЖЕТНА ДОШКОЛЬНОЕ освітні установи ДИТЯЧИЙ САДОК 100 «ОСТРІВЕЦЬ» міського округу Тольятті (МБУ дитячий садок 100 «Острівець») 445011, Самарська область, г.о. Тольятті, Ставропольська,

Муніципальне бюджетне дошкільний освітній заклад дитячий сад 3 п.г.т.погар Конспект навчального заняття по пізнавальному розвитку на тему: «Осіння пора очей чарівність» підготовча група

Солдаткина Людмила Миколаївна Муніципальне бюджетне дошкільний навчальний заклад дитячий сад загальнорозвиваючого виду 38 г.Апатіти, Мурманська область КОНСПЕКТ НСД ПО пізнавального розвитку ДІТЕЙ

Конспект заняття в підготовчій логопедичній групі Тема: Переказ розповіді «Осінній килим» Мета: створення умов для розвитку зв'язного мовлення і довгостроковій пам'яті дітей 7 Г.Ж., що мають ТНР. завдання:

презентація до логопедичні заняття у старшій групі на тему «Осінь» Учитель - логопед ГБДОУ 97 Кашеварова С.А. Санкт Петербург 2015р Мета - систематизувати знання дітей про осінь і осінніх явищах

Муніципальне бюджетне дошкільний навчальний заклад дитячий садок «Джерельце» с. Биков НСД по художньо естетичному розвитку для дітей підготовчої до школи групі Тема: «Осінні барви»

Конспект заняття «Осінь, осінь в гості просимо» Вихователь: Родіонова Н.А. г. Иваново Тип заняття: комплексне Вид заняття: пізнавальне Програмне зміст: Систематизувати знання дітей про осінь

Конспект безпосередньо освітньої діяльності з дітьми старшої групи з ОНР «Розкажи про осінь» Укладач: Заболотская Н.І., вихователь МБДОУ 249 Мета: Виявлення знань дітей по лексичної

МУНІЦИПАЛЬНЕ БЮДЖЕТНА ДОШКОЛЬНОЕ освітні установи ЦЕНТР РОЗВИТКУ ДИТИНИ ДИТЯЧИЙ САДОК 12 «ОРЛЯТКО». ОКПО 47385496, свідоцтво про Державну 1115047016930, ІПН / КПП 5025031881/504701001 МО 141730 г.лобня, вул.Чкалова, д.8

Конспект заняття: «Листопад». Вікова група: 4-5 років Мета заняття: Закріпити знання дітей про осінь. Освітні завдання по інтегрованим областям: 1. Систематизувати знання дітей про осінь і осінніх

Лексична тема «Осінь» Шановні батьки! Осінь одне з найсприятливіших пір року для спостережень за змінами в природі. 1. З'ясуйте, чи знає ваша дитина, яку пору року настало. Задайте йому

СТРУКТУРНИЙ ПІДРОЗДІЛ, що реалізують загальноосвітні ПРОГРАМИ дошкільної освіти «ДЕТСКІЙСАД» ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТНОГО загальноосвітній заклад середня ЗАГАЛЬНООСВІТНЬОЇ ШКОЛИ ІМЕНІ

Шановні батьки! важливим критерієм розвитку дитини є багате мовне спілкування. Однак у дітей з порушеннями слуху є труднощі в засвоєнні рідної мови. Пропонуємо для розширення і збагачення

МУНІЦИПАЛЬНЕ БЮДЖЕТНА ДОШКОЛЬНОЕ освітні установи ДИТЯЧИЙ САДОК КОМБІНОВАНОГО ВИДУ 13 «КАЗКА» Конспект НСД, освітня галузь «Художньо-естетичний розвиток» «Пізнавальний розвиток»,

Муніципальне бюджетне дошкільний навчальний заклад дитячий садок комбінованого виду 61 міського округу Самари Конспект інтегрованого заняття «Золота осінь». Вікова група: старша

Муніципальне автономне дошкільний навчальний заклад "Дитячий садок" Малишок "м Радянський" Консультація «Осінь» ( дидактичні ігри для ознайомлення з навколишнім світом) Підготували: Вихователі

Курчин Надія Віталіївна, вихователь, МБДОУ «Дитячий сад 125« Дубок », м Чебоксари, Чуваська Республіка, Росія« ОСІНЬ У ГОСТІ ДО НАС ПРИЙШЛА ». КОНСПЕКТ БЕЗПОСЕРЕДНЬО ОСВІТНЬОЇ ДІЯЛЬНОСТІ Вид

Муніципальне бюджетне освітня установа Центр розвитку дитини дитячий сад 90 «Подсолнушек» Конспект інтегрованого заняття на тему: «Золота осінь» в старшій групі 5. Склала: вихователь

Інтегроване заняття в старшій групі МБДОУ «Веселка» «Осінь - чудова пора» Склали: Чеснокова Н.В. музичний керівник Гусєва О.В. вихователь Пено 2015 Мета: збагачення світосприймання дітей

Холодкова Лариса Анатоліївна вихователь 2-ї категорії Муніципальне бюджетне загальноосвітній заклад для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку «Прохоровская початкова загальноосвітня

Державна бюджетна дошкільний навчальний заклад дитячий садок 51 загальнорозвиваючого виду з пріоритетним здійсненням художньо-естетичного розвитку дітей Колпинского району Санкт-Петербурга

МДОУ 35 дитячий сад комбінованого виду КОНСПЕКТ НСД ПО пізнавального розвитку В ПІДГОТОВЧОЇ ГРУППЕ НА ТЕМУ: «ВЕСНА ПОСПІШАЄ». Виконала вихователь: Захарова М.М. 2016 р Конспект НСД по пізнавальному

Департамент освіти міста Москви Південно Східне окружне управління освіти Департаменту освіти міста Москви Державна бюджетна освітня установа міста Москви дитячий сад

конспект по пізнавальної діяльності діяльності. Група 5 Вихователь Пахомова Анна Геннадіївна 13.10.2015 р Цілі: Узагальнити і систематизувати знання дітей про осінь, характерних для цього часу

Державна бюджетна загальноосвітній заклад Романовська школа ДО Ластівка. Конспект ННОД з ліплення в підготовчій до школи групі колективна робота. Склала вихователь вищої кваліфікаційної

Презентація до логопедичних занять у старшій групі на тему «Осінь» з використанням здоров'язберігаючих технологій Учитель логопед ГБДОУ 97 центрального району Кашеварова С.А. Санкт Петербург 2015р.

Конспект ООД «Подорож з Кленовим листочком» (середня група) підготувала: Беловодова Н.В., вихователь першої кваліфікаційної категорії Інтеграція освітніх областей: «Мовний розвиток», «Пізнавальний

Муніципальне бюджетне дошкільний навчальний заклад дитячий садок 8 комбінованого виду Конспект безпосередньо-освітньої діяльності по пізнавальному розвитку з використанням ТРВЗ-технології

МУНІЦИПАЛЬНЕ БЮДЖЕТНА ДОШКОЛЬНОЕ освітні установи «ДИТЯЧИЙ САДОК 52« МАЯЧОК »Конспект НСД« Осінь в житті тварин »для дітей 5-6 років. Шевякова Ольга Іванівна, вихователь Завдання: 1.Образовательние:

Про що поговорити з дитиною восени? (Складання осінніх розповідей і заучування осінніх віршів по піктограм, осінні розмальовки, штрихування) 1. З'ясуйте, чи знає ваша дитина, яку пору року настало.

Муніципальне автономне дошкільний навчальний заклад міста Нижньовартовська дитячий сад 80 «Світлячок» Конспект заняття на тему: «Золота осінь» (соціальний світ) (підготовча група) Вихователь:

Відкрите заняття для батьків з використанням ІКТ на тему «Золота Осінь» Старший дошкільний вік (6-7 років) Музичний керівник: Єніна Є.Б. Мета: Формувати знання про тимчасові зміни в рідній

МБДОУ «Подпорожскій дитячий сад 1 загальнорозвиваючого виду з пріоритетним здійсненням діяльності з фізичного розвитку дітей» Конспект освітньої діяльності з дітьми молодшої групи за художньо-естетичним

Конспект заняття на тему «Осінь», «Дерева» з дітьми середньої групи. Автор: вихователь МДОБУ «Дитячий сад 3 Лісозаводськ міського округу» Баєва Ольга Олександрівна. Мета: Закріплення уявлень

МУНІЦИПАЛЬНЕ БЮДЖЕТНА ДОШКОЛЬНОЕ УСТАНОВА ЦЕНТР РОЗВИТКУ ДИТИНИ ДИТЯЧИЙ САДОК 426, ПЕРШОЇ КАТЕГОРІЇ р ЧЕЛЯБИНСК Конспект відкритого заняття в середній групі 7 на тему: «Як звірі готуються до зими» Підготувала:

Муніципальне бюджетне дошкільний навчальний заклад «Дитячий сад х. Мосьпане Новооскольського району Бєлгородської області »Конспект безпосередній освітньої діяльності дітей в молодшій

Тема: «Червоний, жовтий, золотий, як хороший ти аркуш кольорового» Завдання: закріпити знання дітей про колір, величиною осінніх листів, уточнити поняття «один-багато», «ліг кий-важкий»; закріпити назви дерев

Конспект заняття з математики в середній групі «Казкова подорож» по ФГОС Автор вихователь МБДОУ «ДС 6» Крючкова І.В. Мета: закріплення знань дітей про кількісний і порядковий рахунку, назви

Конспект заняття в 1-ій старшій групі на тему: «Прощання з осіннім лісом» Вихователь: Райкіна Е.С. Освітні завдання: - Спостерігати з дітьми явище природи. - Допомагати встановлювати причинно-наслідкові

Муніципальне дошкільний навчальний заклад «Дитячий сад 3 р.п. Семібратово »Конспект цікавого події в середній групі« В гості до Осені »Підготувала: Лобова А.Н. Іллічова Н.В. Громова С.Ю.

ГБОУ школа інтернат 3 м Армавіра Краснодарського краю корекційна заняття з розвитку уявлень про навколишній світ і розвивати мову в 1 класі на тему: «Пори року. Осінь »Підготувала: Учитель дефектолог

ГБОУ ШКОЛА 222 СПД 1230 Тема: "Зима-зима" Вихователь: Татаренкова Т Р 2011 "Зима-зима" Мета: Закріпити накопичені дітьми уявлення про зиму; Збагачувати уявлення дітей про природу; виховувати

Муніципальне автономне дошкільний навчальний заклад дитячий садок 18 «Журавлик» Г. Краснокаменск Забайкальський край Конспект освітньої діяльності на тему «Розповімо ведмежаті, що таке

Конспект інтегрованого заняття «Осінь» підготовча до школи група Матеріал підготувала Шіманкіна Т.А. Вихователь МБДОУ «Дитячий сад 160» г.Краснодар Завдання: узагальнювати уявлення про осінь як

МУНІЦИПАЛЬНЕ БЮДЖЕТНА ДОШКОЛЬНОЕ освітні установи ДИТЯЧИЙ САДОК «УСМІШКА» Г. Волгодонську ПІДСУМКОВИЙ КОНСПЕКТ пізнавально-мовної безпосередньо освітньої діяльності в молодшій групі загальнорозвиваючу

МКОУ «Новоричанская ЗОШ» ДО Конспект НСД для дітей старшої групи «Осінь золото упускає» Підготувала: вихователь Нурманова А.К. 2013р. Мета: Закріплення знань по темі тижні; Завдання: 1.Закреплять уявлення

Конспект безпосередньо освітньої діяльності в середній групі по освітній галузі «Пізнання» Тема: «Осінь золото упускає» Мета: закріпити уявлення дітей про характерні ознаки осені

Муніципальне казенне дошкільний навчальний заклад «Центр розвитку дитини дитячий сад 45» Дозвілля в середній логопедичній групі «В гості до Осені» Педагоги: Олександрович Ольга Василівна (вчитель-логопед)

Консультація для батьків Тема ОСІНЬ 1.Поговоріте з дитиною про те, який час року настало. Можна задати йому питання і запропонуйте дати на них повні відповіді. Поясніть, як потрібно відповідати на ваші запитання.

Пізнавально-мовний розвиток у дітей другої молодшої групи МДОУ 22 «Пташка» Вихователь. Силаєва Надія Олексіївна. Конспект НСД в другій молодшій групі. «Зустрічаємо весну» Мета: Ознайомити дітей з

Додаток 3 Конспект заняття по формуванню лексико-граматичних категорій і розвитку мовлення в старшій логопедичній групі з елементами логоритміки Подорож в осінній ліс Завдання: Збагачення словникового

Муніципальне бюджетна установа дитячий садок 23 «Волзькі крапельки» міського округу Тольятті Конспект відкритого інтегрованого заняття в підготовчій групі з батьками на тему: «Художніца-

Вихователь: Доброго дня ребята.Сегодня ми з вами вирушимо в гості до чарівниці.
Відгадайте, хто ж вона?
В золотій кареті, що з конем грайливим,
Проскакав тут хтось по лісах і нивах,
Добра чарівниця все переінакшила:
Яскраво-жовтим кольором землю прикрасила.
Діти: Осінь
А потрапити до чарівниці нам допоможуть наші гості.
Входять діти - ноти.
Вихователь: Доброго дня шановні гості, Давайте знайомитися.
Сценка з нотами:
Хто дуже любить музику, той зустріне нас всюди,
Ми ноти- звуки музики, розповімо про себе.
Нота До: Ось я, наприклад, Нота До, відома всім вже давно,
Початок я всьому, як будинок, в якому дружно ми живемо.
Нота РЕ: Я- нота Ре сусідка До, відома теж всім давно.
Нота Мі: Голосніше музика звені- перед вами нота Мі,
Хоч і третя я в ряду, найпершою в танок піду.
Нота Ре до Ноті Мі: Нітрохи не здивуюся я, що вискочкою звуть тебе.
Нота Мі: За те, що я, напевно, вже дуже сучасна!
Нота Фа: хвалькувато ноти не знайти, а я хочу себе назвати:
Я- нота Фа, живу в серединці, я- чудова нотка
Нота Сіль: Сіль-нота основна, і в пісні ключова,
Якщо співати з мене почати, буде здорово звучати.
Нота Ля: Прошу уваги, друзі, адже перед вами нота Ля
Люблю і співати і веселитися, і в танці в парах покружляти!
Нота Сі: Кого хочеш тут запитай, прекрасніше немає, ніж нота сі
Живу я дуже високо, майже зовсім як нота До
Нота Ля: Це що за дурний спір, може влізеш на паркан,
Щоб здаватися вище всіх, то-то буде гучний сміх!
Нота До: сперечатися нам друзі не можна, ноти все-одна сім'я,
Якщо нам дружити почати, буде музика звучатиме.
Вихователь: Подивіться хлопці. Всього лише сім ноток. А скільки різноманітних мелодій можна з них скласти. Хлопці, а хто пише музику?
Діти: Композитор.
Вихователь: Хлопці, нотки зараз перенесуть нас в королівство осені. . Давайте закриємо очі
Звучить казкова мелодія. Діти відкривають очі.
Вихователь: Ой, хлопці, дивіться, ми з вами опинилися в лісі. Як ви думаєте, в яку пору року нас перенесли чарівні звуки.
Діти: Осінь
Вихователь: А чому ви вирішили, що це осінній ліс?
Діти: Тому, що листя на деревах різнокольорові.
Вихователь: А які ще ознаки осені ви знаєте?
Діти: Стає холодніше, листя на деревах жовтіє і опадає, менше сонячних днів, частіше йде дощ, дні стають коротшими, птахи відлітають у теплі краї.
Вихователь: У чарівниці Осінь є три сини, три місяці. Знаєте як їх звуть?
Діти: вересень, жовтень, листопад.
Вихователь:, хлопці, раніше вересня називали заспівувачем осені, златоцвет. Як ви думаєте, чому?
Діти: Вересень перший місяць осені. Трави на луках висихають і жовтіють. Листя дерев і чагарників ставати золотистої.
Вихователь. Які прислів'я про сіни ви знаєте?
Відповіді дітей. Восени і горобець багатий.
Осіння пора-птиця з двору.
Літо-зі снопамі- осінь з пирогами.
Весна красна, та голодна, осінь дощова, так ситна.
Вихователь: А чому жовтня називали листопадом.
Діти: Тому, що з дерев опадають пожовкле листя.
Вихователь: Так, хлопці, і була в народі така прикмета, якщо листя обсипаючи ляжуть на землю лицьовою стороною вгору, то зима буде холодною. А якщо листя лягають вивороту, - до врожаю і теплій зимі.
Вихователь: А які прикмети ви можете мені назвати?
Відповіді детей.Много жолудів на дубі у вересні до лютої зими.
Тепла осінь до довгої зими.
Хмари пливуть низько до дощу і холоду.
Пізній грібок- пізній сніжок.
Багато ягід рябіни- до дощової осені і пізньої зими.
Хмари редкіе- буде ясно і холодно.
А ось листопада звали чернотропу. Чому?
Діти: Тому, що в цьому місяці холодно, йдуть дощі, опале листя потемніли, ліс спорожнів, чорними стали лісові стежки.
Вихователь: Давайте з вами пограємо
Физкультминутка .. Хмари в небі кружляють, (діти плавно погойдуються з ноги на ногу)
Що не крок, то калюжка (ходьба на місці з високо піднятими ногами)
День осінній хмуриться, (руки на поясі - повороти вліво-вправо)
Листопад на вулиці (кружляють на місці)
По дорозі стелиться жовта метелиця (Погойдуються з піднятими руками)
Осінь непогодушка тополя пожовтів, (нахили з піднятими руками вліво-вправо)
Раптом на гілці скворушка пісеньку заспівав (повороти тулуба вліво-вправо, руки в сторони)
Гілка трохи хитається, дощик не закінчується, (нахили тулуба вперед-назад)
З нами старий скворушка до весни прощається (помахи піднятими руками, долоні повернені вперед)

Вихователь: А знаєте, хлопці, я виявила, що щось дуже цікаве. Давайте випишемо поряд перші літери осінніх місяців.
Діти називають перші літери, вихователь пише.
Вихователь: Давайте прочитаємо, що у нас вийшло.
Діти: Сон.
Вихователь: Як ви вважаєте, чи випадково це?
Діти: Восени вся природа готується до сну. Рослини будуть спати під сніговою ковдрою. Деякі тварини впадуть у сплячку, а інші будуть вести не такий активний спосіб життя.
Вихователь: Хлопці, а можна назвати ліс безмовним?
Відповіді дітей:
Вихователь: А давайте прислухаємося!
Діти слухають звуки лісу і відгадують почуте.
Вихователь Скажіть, а осінь це веселе або сумне пору року?
Діти: сумний, тому, що стає холодніше, йдуть дощі, не можна довго грати на вулиці.
Вихователь: Але ж на початку осені стоять теплі, сонячні дні, небо виблискує синявою, на якій вчуваються золотими узорами листя кленів і беріз. Хіба не прекрасне золота осінь ?!
Вихователь: Значить, осінь буває і сумною і веселою. Як же називають першу половину осені? Діти: ранньої осені, А другу пізньої
Вихователь Багато поетів присвячували свої вірші чарівниці осені .. Давайте послухаємо вірш російського поета Івана Олексійовича Буніна, Яке прочитає нам Віка Називається воно «Листопад».
«Ліс, точно терем писаний, ліловий, золотий, багряний.
Веселої строкатою стіною стоїть над світлою галявиною.
Берези жовтою різьбленням блищать в блакиті блакитний.
Як вишки ялинки темніють.
А між кленами синіють то там, то тут в листі наскрізний просвіти в небі, що віконця.
Ліс пахне дубом і сосною, за літо висох він від Сонця »
Скажіть, хлопці, з чим порівнює поет осінній ліс? Які кольори він знайшов в осінньому лісі? Про яку блакиті блакитний йде мова? Який настрій виникає у вас під час читання цього вірша? Про ранню або пізньої осені цей вірш?
А тепер послухаємо вірш А. С. Пушкіна «Вже небо восени дихало» Його нам прочитає Єва.
Вже в небі осінь дихало,
Вже рідше сонечко блищало,
Коротше ставав день,
Лісів таємнича тінь
З сумним шумом оголювалася,
Лягав на підлогу туман,
Гусей крикливих караван
Тягнувся на південь: наближалася
Досить нудна пора;
Був листопад вже біля двору.
Про який період осені цей вірш?
Вірно, це пізня осінь, яка настає в кінці жовтня після лістопада.А які ознаки пізньої осені описані у вірші? Як ви розумієте вираз «Лісів таємничий покров з сумним шумом оголювалася?» Яка осінь в цьому вірші? (Сумовита, похмура, холодна) Та хлопці, листя з дерев облетіли, трави побурели, поникли, квіти зів'яли. Пишний, строкатий килим, що застеляв землю, потемнів, поблёк. Чорними стали стежки в спорожнілому лісі.
Хлопці можна за допомогою наших музичних звуків передати осінній настрій? Осінь надихнула багатьох композиторів на створення музичних творів.
Зараз ми послухаємо твір А. Вівальді.Он створив альбом «Пори року», а ви спробуйте відгадати, в якому творі композитор передав настрій ранньої осені, а в якому пізньої. Чому?
Відповіді дітей.
Хлопці, поети висловлюють свої почуття і переживання у віршах, композітори- в музиці, а художники?
Діти: в картинах
Вихователь: подивіться, хлопці, це картини двох художників: Ісаака Левітана і Василя Поленова..В якому лісі ви б хотіли опинитися? Чому? Який настрій у вас, коли ви дивитеся на ці картини? Хлопці, а може і не потрібна осінь раз вона буває такий похмурої, похмурої. Давайте уявимо, що після літа відразу настала зима. Щоб було?
Діти: Птахи не встигли б полетіти на південь, тварини не приготувалися до зими і загинули, комахи не встигли б сховатися, люди не зуміли б зібрати врожай з полів і садів
Вихователь: Правильно, хлопці, в природі все йде за планом. Спекотне літо змінюється прохолодною восени, поступово посилюються морози, і тільки тоді настає зима. Осінь дуже важливий період року, Тому що і птиці, і комахи, і звірі, і ми, люди, готуємося восени до зими.
Хлопці, але ж ми з вами в чарівному осінньому лісі. Давайте познайомимося з його господинею.
Входить осінь. Привіт, хлопці
Несу я врожаї, поля знову засіваю,
Птахів на південь відправляю, дерева роздягаю,
Але не торкаюся сосен і ялинок, я- осінь.

Вихователь: Спасибі тобі, осінь, за те, що запросила нас до себе в лісове царство.
Осінь: Ну, хлопці, не довго мені залишилося у вас погостювати. Зовсім скоро настане зима. Зустрінемося з вами через рік.
Вихователь: А ми, хлопці, давайте подаруємо осені на прощання нашу пісню
Пісня про осінь.
Завдання. Систематизувати знання дітей про осінь, підвести до розуміння необхідності кожної пори року, закономірності їх чергування, вчити виразно читати вірші напам'ять, відчувати, розуміти і відтворювати образність мови вірші, розвивати поетичний слух, виховувати любов до поезії, живопису, музики і до рідної природи, розвивати фонематичний слух, Показати можливість зображення ранньої та пізньої осені в віршах, музиці і картинах на прикладі творів відомих письменників, композиторів, художників, вчити відчувати настрій в музиці, аналізувати картини, розвивати звукову культуру мовлення, вчити підбирати синоніми і антоніми до слів, виховувати пізнавальний інтерес, увагу, активізувати мовне спілкування.
Матеріали, обладнання. Таблиці з назвами осінніх місяців, касета зі звуками осіннього лісу, малюнки дітей з пейзажами пізньої і ранньої осені, аудіозапис музики А. Вівальді.
Демонстраційний матеріал: Репродукції картин У Полєнова «Ранній сніг», І. Левітана «Золота осінь»
Література.
Т.І. Подрезова «Матеріал до занять з розвитку мовлення»
Н.В.Елкіна О.В.Марінчева «Вчимо дітей спостерігати і розповідати»
Л.А. Володимирська «Від осені до літа»
М.А.Рунова А.В.Бутілова «Ознайомлення з природою через рух»
В.І. Ковалько «Азбука фізкультхвилинок для дошкільнят»